» » » Особливості проведення уроків фізичної культури з учнями, віднесених за станом здоров'я до спеціальної медичної групи
Інформація
  • Переглядів: 2082
  • Автор: Moderator
  • Дата: 20-01-2017, 10:19
20-01-2017, 10:19

Особливості проведення уроків фізичної культури з учнями, віднесених за станом здоров'я до спеціальної медичної групи

Категорія: Національно-патріотичне виховання / Фізичне виховання

На підставі спільного наказу Міністерства охорони здоров'я та Міністерства освіти і науки України № 518/674 від 20.07.2009 року «Про розподіл учнів на медичні групи за станом фізичного розвитку» за результатами поглибленого медичного огляду шкільний лікар на початку навчального року направляє учнів до спеціальної медичної групи.

До програми включені теоретичні відомості з фізичної культури, дихальні й загальнорозвиваючі вправи, вправи для формування правильної постави, профілактики і корекції плоскостопості, основної і художньої гімнастики, елементи спортивних ігор, легкої атлетики, лижної і ковзанярської підготовки, рухливі ігри а також вправи на розслаблення, які мають забезпечити послідовну підготовку учнів до переводу їх до підготовчої або основної груп.

Учитель має враховувати, що у спеціальній медичній групі можуть навчатися учні з дуже слабким здоров’ям, або ті, хто раніше взагалі не займався фізичними вправами. Ці діти потребують особливої уваги та індивідуального підходу на кожному уроці.

Плануючи роботу з цією категорією учнів, необхідно обмежити вправи на швидкість, силу і витривалість, зменшити дистанції ходьби та бігу, знизити вимоги до учнів, обов’язково ввести розділ дихальних вправ, які треба включати до кожного уроку, засоби формування постави: вправи для відчуття правильного положення тулуба, зміцнення м’язів спини і черевного преса, вправи на розслаблення м’язів. З розділу «Гімнастика» включено лазіння по канату, акробатичні вправи, силові вправи з натужуванням, затримкою дихання, та різні стрибки без значних одномоментних напружень. При правильній організації уроку і невеликому дозуванні ці стрибки не спричинюють негативних реакцій. Після 2-3 стрибків необхідно пропонувати дихальні вправи і вправи на розслаблення.

В учнів 1-9 та 10-11 класів, віднесених до спеціальної медичної групи, наказом директора школи /в якому зазначають діагноз кожного учня/ комплектуються групи для занять фізичною культурою. Тривалість уроку 1-9 класи – 40….45 хв, а 10-11класи – 45 хв. Уроки проводяться тричі на тиждень у позаурочний час. Склад групи – 15 осіб. Якщо у створену групу входять менше ніж 10 осіб, її можна доповнити учнями інших класів, суворо диференціюючи фізичне навантаження. Наприклад, до групи І класу та 10 класу можна включати учнів 2 класу та 11 класу і т.д.

Досвід переконує, що можливі й доцільні спільні заняття учнів, які страждають різними захворюваннями. Їх можна об’єднати в одну групу, оскільки пристосування організму /зокрема, органів кровообігу і дихання/ в багатьох відношеннях однакове.

Учні, які займаються в спеціальних медичних групах, обов’язково відвідують уроки фізкультури, беруть участь у підготовчій і заключній частинах, а під час основної виконують вправи, вивчені на заняттях у спеціальній групі.

Перш ніж починати заняття спеціальних груп, учитель зобов’язаний ознайомитись з діагнозами захворювань учнів, тому шкільний лікар повинен дати детальний висновок, в якому вказати основний діагноз, стадію хвороби, захворювання, що супроводжують, особливості фізичного розвитку. Доцільно проведення максимальної кількості уроків на відкритому повітрі. Ця обставина набуває вирішального значення за наявності в групі дітей із серцево-судинними захворюваннями, хронічною пневмонією, бронхіальною астмою та ін. Водночас під час занять на відкритому повітрі діти нерідко переоходжуються, що призводить до рецидивів захворювань. З огляду на це вчитель перед виходом із приміщення в прохолодну погоду повинен повідомити учням завдання, провести вступну і підготовчу частини уроку, нагадати про особливості дихання в прохолодну погоду, не допускати тривалих пристроїв. Урок можна скорочувати для 1-9 класів до 15…20хв., а 10-11 – до 25…30 хв.

Узимку уроки на відкритому повітрі проводяться при температурі, не нижче -10 С., а старшим не нижче – 15 С. Одяг має відповідати температурі повітря, не сприяти надмірному охолодження, або навпаки, перегріванню. Підбивати підсумки уроку і давати домашні завдання необхідно в приміщенні.

На заняттях спеціальних медичних груп слід дотримуватись загальноприйнятої типової структури шкільного уроку фізичної культури. Однак у його організації і методиці проведення є одна особливість: він складається не з трьох, а з чотирьох частин. Вступна частина /3…4 хв./ включає підрахунок частоти серцевих скорочень /ЧСС/ і дихання, дихальні вправи.

Підготовча частина /10…15 хв/ включає загальнорозвиваючі вправи, які проводять у повільному темпі.

Загальнорозвиваючі вправи добирають так, аби в роботі брали участь усі м’язові групи, але не одночасно, а в певній послідовності /за принципом «розсіяного» навантаження/. Фізичне навантаження повинно підвищуватись поступово, причому спеціальні вправи мають сприяти рівномірності навантаження і багатоступінчастості фізіологічної кривої уроку.

Основна частина /15…18 хв./ , а старші /20…25 хв./. включає вивчення одного з основних видів рухів, до неї включають ігри малої і середньої рухливості. У першій половині основної частини всі учні разом повторюють комплекс спеціальних вправ, вивчених на попередніх уроках, у другій – у підгрупах виконують завдання, заплановані на даний урок. Для середніх школярів до уроків поряд із рухливими іграми, можна включати й елементи спортивних ігор і проводити їх за спрощеними вправами тривалістю не більше ніж 5…6 хв.

Заключна частина /до 5 хв./ включає дихальні вправи, вправи на розслаблення, її завдання – зниження фізіологічного навантаження і приведення організму до відносно спокійного стену, підбиття підсумків уроку, завдання додому.

Враховуючі особливості проведення уроків фізичної культури з учнями, віднесених до спеціальних медичних груп вчитель досягає покращення фізичного розвитку і переходу до підготовчої або спеціальної медичної групи.

 


скачать dle 10.4фильмы бесплатно

Контакти

Адреса:
вул. Грушевського, 1, м.Чернівці, 58010
Телефони:
55-29-66, 57-32-84(факс)
Пошта:
doncv@ukr.net

Архiв новин

Квітень 2020 (21)
Березень 2020 (86)
Лютий 2020 (150)
Січень 2020 (108)
Грудень 2019 (75)
Листопад 2019 (151)

Команда сайту

Адміністратор:
Смольницький Анатолій Ігорович
Пошта:
doncvpress@ukr.net

Весь контент доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 International license, якщо не зазначено інше