У справі виховання процесу саморозвитку
має бути відведено найширше місце.
Людство все успішніше розвивалося
тільки шляхом самоосвіти.
Герберт Спенсер
Завдання школи - навчити жити.
Ми повинні виховати Людину,
здатну створити своє особисте життя.
П.Блонський
Актуальність учнівського самоврядування зумовлена необхідністю виховання особистості, яка володіє не тільки певною сумою знань, умінь та навичок, але й має здатність активно включатися у демократичні процеси, що відбуваються в нашій країні.
Учнівське самоврядування є універсальною формою активності учнів, яку можна з однаковим успіхом вважати, як засобом життя учнівського колективу, так і прикладом творчої самореалізації особистості. Самоврядування забезпечує участь учнів у різноплановій, різноманітній та глибоко змістовній роботі навчального закладу, притягує їх до управління справами колективу, допомагає їм зрозуміти свої права та обов’язки, формує у них почуття керівника спочатку у групі, а потім в училищі, місті, державі.
Рада учнівського самоврядування створюється і діє на принципах добровільності і гласності, гуманізму, демократичності, зорієнтованості на позитивні соціальні дії, самостійності, рівноправності його членів, керується у своїй діяльності Конституцією України, Конвенцією ООН про права дитини, Законом України «Про молодіжні та дитячі громадські організації», чинним законодавством.
У загальноосвітніх навчальних закладах Чернівецької області діють: 198 дитячих об’єднань, 88 різноманітних клубів, 5 товариств та 153 парламенти учнівського самоврядування. Варто зазначити, що на даний час у кожному навчальному закладі діє шкільна рада учнівського самоврядування та оновлено структуру шкільних рад, координує роботу районних/міських рад учнівського самоврядування – Обласна рада дітей Чернівеччини http://lider-school.blogspot.com/.
Функціонування дієвої системи самоврядування підростаючого покоління зароджується в початковій ланці, набуває самостійності в старшій школі, реалізується у вищих навчальних закладах.