Главная > Для учнів та студентів / Учнівський вісник > 19 жовтня відзначали 100-річчя утворення Української держави у складі Австро-Угорщини

19 жовтня відзначали 100-річчя утворення Української держави у складі Австро-Угорщини


19-10-2018, 12:38. Разместил: Moderator
18-19 жовтня 1918 року на з'їзді у Львові була створена Українська Національна Рада, політичний представницький орган українського народу в Австро-Угорській імперії. Її президентом було обрано депутата австрійського парламенту Євгена Петрушевича.
 
У своєму першому маніфесті від 19 жовтня 1918 р. УНРада проголосила намір реалізувати право західних українців на самовизначення і створення Української держави на українських етнічних землях Австро-Угорської імперії (Східній Галичині, Північній Буковині та Закарпатті). Водночас Рада закликала національні меншини краю делегувати до її складу своїх представників. У майбутній конституції Української держави мало бути гарантоване загальне, рівне, таємне і пряме виборче право з пропорційним представництвом, а також право національно-культурної автономії для нацменшин. Утворена конституанта виконувала представницькі функції українського населення в Австро-Угорщині, плануючи мирним способом на основі цісарського маніфесту від 16 жовтня 1918 р. про федерацію перебрати владу на українських землях. Згодом були створені три делегації УНРади: виконавча (тимчасовий уряд) під головуванням Є. Петрушевича у Відні (25 жовтня 1918 р.), делегація для вирішення справ Галичини і Закарпаття у Львові (голова – Кость Левицький) і буковинська в Чернівцях (голова – О. Попович).

25 жовтня 1918 р. українська делегація у Відні офіційно повідомила про створення УНРади, представила її державну програму голові цісарського уряду Гусареку й безуспішно домагалася від нього легітимної передачі влади в Галичині. 26 жовтня 1918 р. Є. Петрушевич від імені УНРади вислав ноту до президента США Вудро Вільсона, в якій повідомив його про створення Української держави і просив підтримки Австро-Угорщини у вирішенні українського питання.

Внаслідок листопадового повстання 1918 р. у Львові влада у Східній Галичині та Північній Буковині перейшла до УНРади. 9 листопада 1918 р. остання утворила виконавчий орган – Раду державних секретарів (Державний секретаріат), яку очолив К. Левицький. Наступного дня УНРада доручила уряду здійснити необхідні заходи для об’єднання всіх українських земель в одну державу. 13 листопада 1918 р. УНРада прийняла Тимчасовий Основний Закон про державну самостійність українських земель колишньої Австро-Угорської монархії, який проголошував створення Західно-Української Народної Республіки (ЗУНР). Українська Національна Рада стала її вищим законодавчим органом. У листопаді-грудні 1918 р. УНРаду поповнили представники від повітів та великих міст, внаслідок чого її склад збільшився до 150 осіб. Були створені 9 комісій: земельна, військова, законодавча, технічної відбудови, фінансова, шкільна, закордонних справ, суспільної опіки, комунікацій, адміністративна.
 
Євген Петрушевич (1863-1940)-президент Української Національної Ради
19 жовтня відзначали 100-річчя утворення Української держави у складі Австро-Угорщини

скачать dle 10.4фильмы бесплатно
Вернуться назад