» » Сьогодні 155 років від дня народження відомої буковинки Ольги Кобилянської
Інформація
  • Переглядів: 489
  • Автор: Moderator
  • Дата: 27-11-2018, 10:08
27-11-2018, 10:08

Сьогодні 155 років від дня народження відомої буковинки Ольги Кобилянської

Категорія: Для учнів та студентів

Ольга Юліанівна Кобилянська народилася 27 листопада 1863 року у містечку Гура-Гумора в Південній Буковині у багатодітній сім’ї службовця.  У 1873 -1877 рр. вчилася в початковій чотирикласній німецькій школі. Не маючи можливості вчитися далі, подальшу освічу вона здобувала самотужки. З 1889 до 1891 жила в с. Димка.  Пізніше вона разом з родиною переїхала на постійне життя до Чернівців, брала активну участь у жіночому русі, 1894 року виступила одним з організаторів «Товариства руських жінок на Буковині» Важливою подією в житі і О. Кобилянської було знайомство із Софією Окуневською, однією з найосвіченіших жінок тодішньої Галичини. Саме вона переконала письменницю писати українською мовою і познайомила її з українською письменницею Наталею Кобринською, яка пропагувала жіночий рух у Галичині. Захопившись феміністичними ідеями, О.Кобилянська вперше в українській літературі порушує тему емансипації жінки. Формувалася естетична концепція людини і світу О. Кобилянської під впливом ідей німецького філософа Фрідріха Ніцше, який мав значний вплив на модерністів Європи. О. Кобилянська побувала на Наддніпрянській Україні, відвідавши родину Косачів на Волині, Лисенків і Старицьких у Києві, могилу Шевченка у Каневі. Після Першої світової війни та румунської окупації Північної Буковини письменниці довелося жити в тяжких умовах зазнаючи переслідувань з боку румунської влади. З 1927 року в Україні було розпочато видання дев’ятитомного зібрання творів Кобилянської. Того ж року на відзначення 40-річчя літературної діяльності їй була призначена урядом пенсія, що дала письменниці можливість поліпшити матеріальний стан та придбати власний будинок, в якому письменниця прожила останні роки свого життя. Померла О. Кобилянська 21 березня 1942 р. в Чернівцях.
 
8 цікавих фактів з життя видатної письменниці:

— Ольга Кобилянська жила у будинку на вулиці Димитрова тринадцять років, з 1929 по 1942 рік. Це було її перше власне помешкання. До того, всі 12 попередніх будинків у місті, де вона жила, винаймала… До Чернівців письменниця переїхала у 1891 році. Будинок — чималий, п’ять кімнат, плюс кухня, ванна. Жила тут письменниця з родиною прийомної доньки Олени (донька брата Олександра), з її чоловіком та їхніми двома синами — Ігорем та Олегом.

— Будинок письменниця придбала за гроші від своїх творів. У 1929 році у Харкові видавалося багатотомне зібрання творів Кобилянської. Було вирішено, що їй таки належиться літературний гонорар. У перерахунку на долари ця сума становила 4 тисячі, які й було витрачено на купівлю будинку. Дім до того належав братові письменниці Максимові. Після Першої світової війни він виїхав до Одеси. Відомо, що Максим був москвофільських настроїв. Він помер у 1922 році, і стосовно придбання будинку Кобилянська домовлялася вже з донькою брата, яка теж мешкала в Одесі.

— У родині Кобилянських завжди було особливе ставлення до музики. Про це свідчать альбоми з піснями, які любили в родині Кобилянських. Пісенники переписували і батько, і брат, і сама Ольга. А ще майже всі члени родини грали на якомусь інструменті, дехто гарно співав. Сама Кобилянська грала на цитрі (струнний щипковий інструмент, що ставиться на коліна). А ще — на дримбі та фортепіано. Усі ці раритети — родинні пісенники, фортепіано, цитра дбайливо зберігаються у Чернівцькому літературно-меморіа­льному музеї Ольги Кобилянської.

— Письменниця добре розмовляла німецькою, польською та українською мовами. Збереглась копія вірша, написаного татові на іменини — польською мовою. Батько Кобилянської — Юліан Кобилянський, українець, походив з Тернопільської області, мама, Марія Вернер, наполовину полька і німкеня. Мама найбільше розмовляла з дітьми польською, тато — українською, а між собою вони спілкувалися німецькою. Рукопис найпершої повісті Кобилянської, датованої 1880 роком, "Гортенза, або Доля однієї дівчини” був написаний німецькою мовою.

— У спальні письменниці вражає ліжко, адже воно... дуже маленьке. Виявляється, Ольга Кобилянська була невисокого зросту, не вищою за 1,60 м. І що ще цікаво: тут же, поруч ліжка, на невеликій тумбочці — дзвінок, у який вже хвора письменниця дзвонила, коли прокидалася вранці.

— Ольга Кобилянська так і не вийшла заміж. З письменницею Лесею Українкою вони були знайомі 14 років, але бачилися тричі за життя. Два з них — Леся Українка приїжджала у Чернівці.

— У Кобилянської була прийомна донька — Олена. Ольга і її сестра Євгенія опікувалися цією дівчинкою від народження. І якщо говорити про нащадків Ольги Кобилянської, то вони залишилися лише по лінії брата Олександра (батька Олени). Брат письменниці Максим мав двох доньок і одного онука, але той був бездітний. Юліан мав трьох дітей, і вони — бездітні. Степан, Володимир, Євгенія дітей не мали.

— Після перенесеного інсульту будні письменниці часто зводились до того, що Ольга сиділа у кріслі і дивилася у вікно.
 
Улюблена порада письменниці – завершувати кожен день книгою.

скачать dle 10.4фильмы бесплатно

Контакти

Адреса:
вул. Грушевського, 1, м.Чернівці, 58010
Телефони:
55-29-66, 57-32-84(факс)
Пошта:
doncv@ukr.net

Архiв новин

Липень 2020 (10)
Червень 2020 (83)
Травень 2020 (116)
Квітень 2020 (94)
Березень 2020 (86)
Лютий 2020 (150)

Команда сайту

Адміністратор:
Смольницький Анатолій Ігорович
Пошта:
doncvpress@ukr.net

Весь контент доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 International license, якщо не зазначено інше