» » Софія Русова - берегиня української національної освіти
Інформація
  • Переглядів: 261
  • Автор: Moderator
  • Дата: 18-02-2019, 09:44
18-02-2019, 09:44

Софія Русова - берегиня української національної освіти

Категорія: Стрічка / Для учнів та студентів

Русова Софія Федорівна народилася 18 лютого 1856 року в селі Олешня (сучасна територія Чернігівської області), померла 5 лютого 1940 року в Празі. Український педагог, літератор, літературознавець, громадський діяч, одна з першопрохідців жіночого руху і піонерів шкільної освіти в Україні.

Софію Русову можна з упевненістю віднести до плеяди видатних українців, які беззавітно присвятили все своє життя служінню науці та освіті в ім'я України. Заради духовного утвердження нації великий педагог Русова знаходила нові способи пробуджувати любов до батьківщини в серцях найменших українців. Методика виховання, розроблена Русової, у багатьох моментах схожа на прийоми знаменитої Марії Монтессорі.

Як жінка-борець, Русова стала на захист нації, яку гнобила імперська машина. Вона брала активну участь в діяльності демократичних політсил та громадських організацій. Важко переоцінити внесок Русової в задачу створення національної педагогіки, яка відповідає не тільки вимогам сучасності, а й кращим традиціям європейської освіти.

Протягом понад півстоліття праці Русової були надійно заховані від громадськості створеним інформаційним завісою. Клеймо української націоналістки стало причиною того, що тривалий час її праці з педагогіки не тільки не визнавалися радянською владою, а й всіляко піддавалися дискредитації. Праці Русової являють собою не стільки частину історії педагогіки і психології, скільки актуальний погляд на проблематику школи і освіти в цілому, визначення її цілей і принципів, методів організації навчального процесу.

Дослідники вважають, що за обсягом і загальним рівнем роботи в освіті Русову можна сміливо ставити в один ряд з Оленою Пчілкою і Христиною Алчевською. У той же час за силою і пристрасністю слів, що звучали від Русової на захист української мови, духовності і культури, педагога і літератора можна порівняти тільки з Лесею Українкою. Все своє життя дочка шведа і француженки Русова віддала Україні, яка стала її рідною і нескінченно улюбленою країною.
 
В процесі роботи вчителем і вихователем педагог акумулювала величезний обсяг практичних знань і досвіду, який в працях Русової поєднується з глибокими знаннями в теорії і прагненням постійно вдосконалювати педагогіку. Вона відстоювала необхідність перенесення української ідеї з політичної площини в освіту. Ідею цю Русова втілювала на практиці, не тільки викладала в своїх наукових працях.
 
Частиною української історії Русова стала як видатний педагог, автор концепції національного виховання. Проте протягом багатьох років її твори з педагогіки, а також мемуари та щоденникові записи були приховані від громадськості. Загальнодоступними напрацювання вченого стали порівняно недавно. З цілком зрозумілих причин розвиток освіти з національним акцентом радянську владу не влаштовував.

Перший в Україні дитячий садок був відкритий у 1871 році з ініціативи педагога. Вихователями працювали в ньому Софія Русова (на той час ще з прізвищем Ліндфорс) зі своєю старшою сестрою Марією. Спочатку дитсадок був розрахований тільки на 20 дітей, відвідували його переважно діти інтелігенції того часу, спадкоємці дворянських родів.
скачать dle 10.4фильмы бесплатно

Контакти

Адреса:
вул. Грушевського, 1, м.Чернівці, 58010
Телефони:
55-29-66, 57-32-84(факс)
Пошта:
doncv@ukr.net

Архiв новин

Вересень 2020 (36)
Серпень 2020 (53)
Липень 2020 (50)
Червень 2020 (83)
Травень 2020 (116)
Квітень 2020 (94)

Команда сайту

Адміністратор:
Смольницький Анатолій Ігорович
Пошта:
doncvpress@ukr.net

Весь контент доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 International license, якщо не зазначено інше