» » 10 грудня Нобелівський день - церемонія вручення Нобелівської премії
Інформація
  • Переглядів: 1436
  • Автор: Moderator
  • Дата: 10-12-2015, 10:24
10-12-2015, 10:24

10 грудня Нобелівський день - церемонія вручення Нобелівської премії

Категорія: Стрічка / Для учнів та студентів

День Нобеля - це щорічне вручення Нобелівської премії, яке проходить 10 грудня в Стокгольмі. Нобелівські премії користуються міжнародним визнанням як найпочесніша громадянська відзнака. Кожен лауреат отримує золоту медаль із зображенням Нобеля і диплом.
Нобелівські премії з фізики, хімії, фізіології або медицини, літератури та економіки вручає лауреатам його Величність Король Швеції на церемонії, що проходить у річницю смерті Альфреда Нобеля (в 1896 році в Сан-Ремо). Розмір грошової премії змінюється щорічно і становить приблизно 1 мільйон доларів. Нобелівські премії мають великий міжнародний престиж і, крім того, пропонують лауреатам значну економічну підтримку.
 Вона присуджується за видатні наукові дослідження, революційні винаходи і великий внесок у культуру та розвиток суспільства і користується міжнародним визнанням, як найпочесніша цивільна нагорода.

Її засновником був Альфред Нобель - відомий шведський хімік, інженер і винахідник, на рахунку якого 355 винаходів (найвідоміший серед них - динаміт). За своє життя Нобель накопичив значний капітал (більшу його частину він отримав як раз завдяки впровадженню власних винаходів), основну частину якого він заповів на заснування міжнародної премії. До речі, останній варіант свого знаменитого заповіту Нобель підписав майже за рік до своєї смерті - 27 листопада 1895 року.

Вручення Нобелівських премій в Стокгольмі в присутності членів королівської родини Швеції

Результатом цього заповіту стала організація Нобелівського фонду. На сьогоднішній день за присудження Нобелівських премій у всіх галузях науки і культури відповідають шведські організації. Винятком є Нобелівська премія миру - кому присудити цю нагороду, вирішує Норвезький Нобелівський комітет.

Є кілька цікавих пунктів, що регламентують вибір лауреатів. Так, Нобелівською премією можуть нагороджуватися тільки окремі особи, а не установи (за винятком знову ж Премії миру - вона може присуджуватися як окремим особам, так і організаціям. До речі, в 2012 році цю премію отримав Європейський Союз).

Лауреати Нобелівської премії миру з членами королівської родини Норвегії. 2011

В одній номінації Нобелівською премією можуть бути одночасно нагороджені дві роботи. Це правило, введене тільки в 1968 році, де-факто дотримувалося завжди. Грошова винагорода при цьому ділиться спочатку порівну між роботами, а потім так само порівну між їх авторами.

Нобелівська премія не може присуджуватися посмертно. Але якщо претендент був живий на момент оголошення про присудження йому премії (у жовтні) і помер до церемонії вручення (10 грудня поточного року), то премія за ним зберігається.

Премія може взагалі нікому не присуджуватися, якщо члени відповідного комітету не вибрали гідних робіт серед представлених на конкурс. У цьому випадку призові кошти зберігаються до наступного року. Якщо ж і тоді премія не буде вручена, вони передаються в закритий резерв Нобелівського фонду.

У свою чергу лауреати, які отримали премії, повинні виступити з так званими "Нобелівськими меморіальними лекціями", які публікуються потім Нобелівським фондом в особливому виданні.

Процедурі нагородження номінантів передує велика робота, яка ведеться круглий рік численними організаціями по всьому світу. Остаточний відбір лауреатів проводять шведська Королівська академія наук, Шведська академія, Нобелівська асамблея Каролінського інституту і Норвезький нобелівський комітет. Зазвичай це відбувається в жовтні. А 10 грудня, в річницю смерті Альфреда Нобеля (10 грудня 1896 року), лауреатів нагороджують в столицях відразу двох країн.

У Стокгольмі король Швеції вручає премії в галузі фізики, хімії, фізіології і медицини, літератури та економіки. В Осло, в міській ратуші в присутності короля Норвегії і членів королівської сім'ї, голова Норвезького Нобелівського комітету вручає премію в галузі захисту миру. Поряд з грошовою премією, розмір якої змінюється в залежності від доходу, отриманого Нобелівським фондом, лауреатам вручається золота медаль із зображенням Нобеля і диплом.

Королівська родина Швеції на церемонії вручення премії

Нобелівські премії мають великий міжнародний престиж і, крім того, надають лауреатам значну економічну підтримку.

Крім самої церемонії вручення премії урочистості, присвячені цій події, включають в себе ще дві важливих складових - Нобелівський вечерю і Нобелівський концерт.

Цікаві факти про Нобелівську премію

Голландський фізик російського походження Андрій Гейм в 2010 році отримав Нобелівську премію за досліди, які допомогли вивчити властивості графена. А 10 роками раніше він отримав іронічну Шнобелівську премію за експеримент по діамагнітній левітації жаб. Таким чином, Гейм став першою людиною в світі, яка володіє як Нобелівською, так і Шнобелівською преміями.

На початку жовтня кожного року, коли називаються лауреати Нобелівської премії, паралельно відбувається вручення пародійної Шнобелівської премії (Ig Nobel Prize) за досягнення, які неможливо відтворити або ж немає сенсу це робити. Наприклад, у 2009 році серед лауреатів були ветеринари, які довели, що корова, яка має яку б то не було кличку, дає більше молока, ніж безіменна. Премія з літератури дісталася ірландській поліції за виписування п'ятдесяти дорожніх штрафів якомусь Prawo Jazdy, що по-польськи означає «водійське посвідчення». А в 2002 році премії в області економіки удостоїлася компанія Газпром за застосування математичної концепції уявних чисел у сфері бізнесу.

Рішення шведської Академії присудити Нобелівську премію з літератури Михайлу Шолохову за книгу "Тихий Дон" було мотивоване безумовно двома причинами: літературною - віддати належне найпопулярнішому письменнику СРСР, і політичною - відновити "рівновагу" нагород: у 1932 р. премія була присуджена емігранту Івану Буніну, в 1958 році - "внутрішньому емігранту" Борису Пастернаку, в 1965 р. слід було вибрати справжнього радянського письменника, настільки ж вірного літературі, як і комуністичному режиму.

У посольстві СРСР в Стокгольмі перед врученням Нобелівської премії. У центрі лауреатпремії в галузі літератури Михайло Шолохов. 1965

Винахідник динаміту Альфред Нобель називав себе пацифістом і вважав, що якщо у противників з'явиться зброя, яка допоможе моментально знищити одне одного, то вони зрозуміють, що нічого не виграють від війни, і припинять конфлікт. У 1888 році помилково опублікували повідомлення про смерть Нобеля і некролог, в якому його називали "мільйонером на крові" та "торговцем вибуховою смертю". Не захотівши залишитись в пам'яті людства лиходієм, Нобель заповідав свій капітал на заснування наукової премії.

У фашистській Німеччині було заборонено прийняття Нобелівської премії після того, як в 1935 році премію миру вручили противнику націонал-соціалізму Карлу фон Осецькому. Німецькі фізики Макс фон Лауе і Джеймс Франк довірили зберігання своїх золотих медалей датчанину Нільсу Бору. Коли в 1940 році німці окупували столицю Данії Копенгаген, хімік де Хевеши розчинив ці медалі в царській горілці. Після закінчення війни де Хевеши екстрагував заховане в царській горілці золото і передав його Шведській королівській академії наук. Там виготовили нові медалі і повторно вручили їх фон Лауе і Франку.

Ясунарі Кавабата (1899-1972) - видатний японський письменник, лауреатНобелівської премії з літератури. Був першим японським письменником, що отримавНобелівську премію. Писати він сідав, завжди одягнувши кімоно і дерев'яні сандаліївоїна. На церемонії вручення премії сказав: "Самогубство не може бути формою протест.у Тому, хто кінчає з собою, далеко до святості". Через кілька років Кавабата з передозуванням наркотиків потрапляє до лікарні, а вийшовши звідти незабаром кінчає з собою.Така ось сумна іронія долі.

Ясунарі Кавабата (на фото краній праворуч) - лауреат Нобелівської премії з літератури.1968

Ернест Резерфорд займався дослідженнями в основному в галузі фізики і одного разу заявив, що "всі науки можна розділити на дві групи - на фізику і колекціонування марок". Однак Нобелівську премію йому вручили по ... хімії, що стало несподіванкою як для нього, так і для інших вчених. Згодом він зауважив, що з усіх перетворень, які йому вдалося спостерігати, "найнесподіванішим стало власне перетворення з фізика на хіміка".

Існує думка, що Альфред Нобель не включив математику в список дисциплін своєї премії через те, що його дружина зрадила йому з математиком. Насправді Нобель ніколи не був одружений. Справжня причина ігнорування математики Нобелем невідома, але є кілька припущень. Наприклад, на той момент вже існувала премія з математики від шведського короля. Інша - математики не роблять важливих винаходів для людства, оскільки ця наука має чисто теоретичний характер.

Від першої публікації твору Солженіцина до присудження нагороди  у 1970 році пройшло лише вісім років - такого в історії Нобелівських премій з літератури не булоні до, ні після. Письменник підкреслював політичний аспект присудження премії,хоча Нобелівський комітет це заперечував. У радянських газетах була організованапотужна пропагандистська кампанія проти Солженіцина. Очільники СРСР пропонувалиСолженіцину виїхати з країни, але він відмовився.

Вручення Нобелівської премії Олександру Солженіцину. 1970

Коли англійського фізика Поля Дірака в 1933 році нагородили Нобелівською премією, він хотів відмовитися від неї, так як ненавидів рекламу. Однак Резерфорд все ж таки умовив колегу отримати нагороду, оскільки відмова стала б ще більшою рекламою.

В архівах Нобелівського комітету збереглося близько 60 номінацій Ейнштейна у зв'язку з формулюванням теорії відносності, однак премія була присуджена тільки за пояснення фотоелектричного ефекту.

Вручення Нобелівської премії Альберту Ейнштейну. 1921

У 1925 році Нобелівську премію з літератури присудили Бернарду Шоу, який назвав цю подію "знаком вдячності за те полегшення, яке він доставив світу, нічого не надрукувавши в поточному році".

У 1974 році Фонд Нобеля ввів правило, згідно якому премія його імені не присуджується посмертно. Але до цього присудження нагороди посмертно все ж траплялося. У 1931 році премію з літератури присудили Еріку Карлфельдту, і в 1961 році премію миру Дагу Хаммаршельда. Після введення правила воно було порушене лише одного разу, - та й то за трагічним збігом обставин. У 2011 році премію з фізіології і медицини присудили Ральфу Стайнману, однак він помер від раку за кілька годин до оприлюднення рішення Нобелівського комітету.

Італійський нейробіолог Рита Леві-Монтальчіні - довгожителька серед Нобелівських лауреатів і, до речі, найстаріша з них: в цьому році їй виповнилося 103 роки. Вона була нагороджена премією з фізіології і медицини тоді, коли відзначала 77-й день народження. Самим же літнім лауреатом на момент присудження премії був 90-річний американець Леонід Гурвіч (його нагородили премією з економіки в 2007), а наймолодшим виявився 25-річний австралієць Вільям Лоренс Брегг (премія з фізики 1915 року), який став лауреатом разом зі своїм батьком Уїльямом Генрі Бреггом.

скачать dle 10.4фильмы бесплатно

Контакти

Адреса:
вул. Грушевського, 1, м.Чернівці, 58010
Телефони:
55-29-66, 57-32-84(факс)
Пошта:
doncv@ukr.net

Архiв новин

Жовтень 2020 (66)
Вересень 2020 (56)
Серпень 2020 (53)
Липень 2020 (50)
Червень 2020 (83)
Травень 2020 (116)

Команда сайту

Адміністратор:
Смольницький Анатолій Ігорович
Пошта:
doncvpress@ukr.net

Весь контент доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 International license, якщо не зазначено інше