Інформація
  • Переглядів: 902
  • Автор: Moderator
  • Дата: 28-01-2015, 15:35
28-01-2015, 15:35

29 січня - День пам’яті Героїв Крут

Категорія: Стрічка / Для учнів та студентів

  Бій під Крутами –це бій, що відбувся 29 січня 1918 року на залізничній станції поблизу селища Крути, яке знаходиться на відстані 130 кілометрів на північний схід від Києва.
Історична довідка
  Бій під Крутами відбувся між 5-тисячною більшовицькою армією Михайла Муравйова та 300-ми київськими студентами, що захищали вхід до Києва. Бій тривав п’ять годин. У перебігу військових дій він не мав вирішального значення, але у свідомості українців особливої вагомості набув завдяки героїзму української молоді, яка загинула в нерівному бою поблизу Крут, намагаючись протистояти просуванню до Києва окупаційної армії М. Муравйова. Ціною свого життя юні герої зупинили наступ ворога на два дні. Цей бій став символом боротьби за свободу і незалежність українського народу.
  Уявити події, що сталися під час бою, найкраще допомогають міркування Володимира Винниченка, що  описані у його праці «Відродження нації»:
«…Це була війна впливом… Наш вплив був менший. Він був настільки малий, що ми з великими труднощами могли складати невеличкі, більш-менш дисципліновані частини й висилати їх проти більшовиків. Більшовики, правда, теж не мали великих дисциплінованих частин, але їхня перевага була в тому, що всі наші широкі маси солдатства не ставили їм ніякого опору або навіть переходили на їхній бік, що майже все робітництво кожного міста ставало за ними; що в селах сільська біднота явно була більшовицька; що, словом, величезна більшість самого українського населення була проти нас.   Єдиною активною мілітарною нашою силою була наша інтелігентна молодь і частина національно-свідомого робітництва, яке гаряче стояло за українську державність, розуміючи за нами ту державність так само, як і ми її розуміли»…
Пам’яті Героїв Крут присвячено дуже багато наукових, художніх, публіцистичних праць, та найвідомішою серед них є поезія Павла Тичини, що має назву «Пам'яті тридцяти»:


На Аскольдовій могилі
Поховали їх.
Тридцять мучнів-українців,
Славних молодих...
На Аскольдовій могилі
Український цвіт!
По кривавій по дорозі
Нам іти у світ.
На кого посміла знятись
Зрадника рука?
Квітне сонце, грає вітер
І Дніпро-ріка... 
На кого завзявся Каїн?
Боже, покарай!
Понад все вони любили
Свій коханий край.
Вмерли в Новім Заповіті
З славою святих.
На Аскольдовій Могилі
Поховали їх.

скачать dle 10.4фильмы бесплатно

Контакти

Адреса:
вул. Грушевського, 1, м.Чернівці, 58010
Телефони:
55-29-66, 57-32-84(факс)
Пошта:
doncv@ukr.net

Архiв новин

Травень 2020 (92)
Квітень 2020 (95)
Березень 2020 (86)
Лютий 2020 (150)
Січень 2020 (108)
Грудень 2019 (75)

Команда сайту

Адміністратор:
Смольницький Анатолій Ігорович
Пошта:
doncvpress@ukr.net

Весь контент доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 International license, якщо не зазначено інше