Інформація
  • Переглядів: 934
  • Автор: Moderator
  • Дата: 14-01-2015, 11:24
14-01-2015, 11:24

14 січня – день святителя Василія Великого

Категорія: Стрічка / Для учнів та студентів

14 січня (1 січня за старим стилем) християнська церква вшановує пам'ять святого Василія Великого, архієпископа Кесарії Капподакійської. У давнину цей день мав назву Василіва дня і мав вирішальне значення для всього року. Вечір напередодні (нині 13 січня) називався Василівим вечором. 
  14 січня також відзначають Старий Новий рік. Ця традиція  пов'язана з розбіжністю двох календарів: юліанського календаря "старого стилю" і григоріанського  календаря "нового стилю". Ця розбіжність становить 13 днів, тому Новий рік за старим стилем відзначається в ніч з 13 на 14 січня.
 Історія свята
  Святитель Василій Великий народився близько 330 року в місті Кесарії в благочестивій християнській сім'ї Василя та Емілії. Батько святителя був адвокатом і викладачем риторики.
 Початкову освіту Василь отримав під керівництвом своїх батьків і бабусі Макріни, високоосвіченої християнки. Після смерті батька й бабусі Василь вирушив для подальшої освіти в Константинополь, а потім до Афін, де досконало вивчив різноманітні науки  – риторику і філософію, астрономію і математику, фізику і медицину. Приблизно 357 року Василь повернувся до Кесарії, де деякий час викладав риторику. В Антіохії 362 року він був висвячений в сан диякона єпископом Мелетієм, а 364 року –  в сан пресвітера єпископом Кесарійським Євсевієм. Виконуючи своє служіння, святитель Василій ревно проповідував і невпинно дбав про потреби християн, завдяки чому здобув у них високу повагу і велику любов.
     Незабаром (370 рік) святитель Василій був обраний Собором єпископів на Кесарійську кафедру. У тяжкий для церкви час він проявив себе як палкий захисник православної віри. Особливо слід відзначити три його книжки, у яких святитель Василій Великий вчив про Божество Святого Духа і єдність Його природи з Отцем і Сином.
    За своє коротке життя святитель Василій залишив нащадкам безліч богословських праць: дев'ять бесід на Шестиднів, 16 бесід на різні псалми, п'ять книжок на захист православного вчення про Святу Трійцю, 24 бесіди на різні богословські теми, сім аскетичних трактатів; правила чернечі; статут подвижницький; дві книги про Хрещення; книгу про Святого Духа, кілька проповідей та 366 листів різним особам.
    Святитель Василій Великий, поряд із святителем Миколаєм Чудотворцем, здавна користувався особливим шануванням у християн. Частки мощей святителя Василія і понині перебувають у Почаївській лаврі в Києві,  у лаврі святого Афанасія на Афоні та у вівтарі храму Воскресіння Христового в Єрусалимі.
Обряди та традиції, пов’язані зі святом
    Обряди першого дня Старого Нового року було направлено на забезпечення благополуччя як в окремих сферах селянської діяльності, так і у народному господарстві в цілому. Обряд посівання, який проводився вранці у Василів день, передбачав отримання хорошого урожаю в новому році. Цей давній обряд відомий також під іншими іменами: авсень, овсень, усень. Сутність його полягала в тому, що діти, зібравшись разом перед обідньою, ходили по хатах сіяти з рукава або з мішка зерна вівса, гречки, жита, пшениці і при цьому співали засівальну пісню.
Господарі давали посівальникам що-небудь у подарунок, а розкидане ними зерно ретельно збирали, зберігали до весни і при посіві ярих змішували з іншим насінням.
      За давньою традицією 14 січня, на Василія, вранці готують кутю. Вона відрізняється від «різдвяної» тим, що вже не пісна, а «щедра». У цей день після різдвяного посту завжди багатий на м’ясні страви стіл. Крім того, господині печуть млинці, готують пироги та вареники з сиром, щоб щедро почастувати гостей, які прийдуть посівати та щедрувати.
Народні прикмети
У перший день Старого Нового року, на Василія, у будинок обов'язково повинен зайти першим чоловік, щоб рік був добрим (саме тому запрошують посівати хлопців, дівчата посівати не ходять). 
Який перший день у Новому році, такий і рік буде.
Якщо ніч після Нового року тиха і ясна, буде щасливий рік не тільки для людей, а й для худоби.
Якщо сонце високо зійде, увесь рік буде щасливим, а особливо добрим буде садовий урожай.
Якщо іній рясно покриває дерева, буде врожай зернових і хороший медозбір.
Якщо падає м'який сніг – до урожаю, а коли тепло, то літо буде дощовим.
Якщо на Василія відлига, чекайте теплого літа.


скачать dle 10.4фильмы бесплатно

Контакти

Адреса:
вул. Грушевського, 1, м.Чернівці, 58010
Телефони:
55-29-66, 57-32-84(факс)
Пошта:
doncv@ukr.net

Архiв новин

Вересень 2019 (81)
Серпень 2019 (93)
Липень 2019 (65)
Червень 2019 (137)
Травень 2019 (197)
Квітень 2019 (138)

Команда сайту

Адміністратор:
Смольницький Анатолій Ігорович
Пошта:
doncvpress@ukr.net

Весь контент доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 International license, якщо не зазначено інше