» » Різдво Христове – одне із найбільших свят християн
Інформація
  • Переглядів: 900
  • Автор: Anatoly
  • Дата: 6-01-2015, 13:16
6-01-2015, 13:16

Різдво Христове – одне із найбільших свят християн

Категорія: Стрічка / Для учнів та студентів

Різдво Христове – одне із найбільших свят християн. Значна більшість вірян на всіх континентах, тобто ті, які живуть за Григоріанським та т. зв. Неоюліанським церковно-літургійними календарями, Різдво вже відсвяткували 25 грудня. А от ті з них, які дотримуються "старого" Юліанського календаря, святкують це свято 7 січня. Святкує Різдво Христове цього дня і переважна більшість християн в Україні.
Понад дві тисячі років тому перед новонародженою Дитиною з німим здивуванням схилилися юна Марія, сивоволосий Йосиф і бідні пастухи. Вони побачили в Ньому світло Любові, схованої раніше від людей. Світло Любові опромінило початок нової ери.
Свято Різдва – найкрасивіше зимове свято. Це свято приходить до людей морозної ночі в годину опівнічної храмової служби в сяйві свічок, у світлі зірок і гучному співі хору. Звуки дитячих голосів, що славословлять Бога, як ангельський глас, наповнюють торжеством Всесвіт. Небо і земля славлять Різдво Христове. На землі, хоча б ненадовго, запановує мир, а серця сповнюються доброю волею.
 
Історія свята
Цього дня сталася велика для всього християнського світу подія – народження Ісуса Христа у Вифлеємі (Ісус у перекладі означає «Бог спасає»). Усі християни переконані, що Ісус Христос був посланий Богом Отцем на землю передусім задля проповіді Доброї Новини, оздоровлення й зцілення немічних й недужих душею і тілом, а головне – спокутування, прощення гріхів та спасіння людства. Старозавітні пророки провістили місце і навіть орієнтовний час народження Спасителя світу – приблизно 5500-й рік від створення світу. Отже, 25 грудня – за старим, а 7 січня за новим стилем – це день народження Сина Божого на землі. Від цього дня починається відлік нового часу.
Згідно з переказами Євангелія, Мати Ісуса Христа Марія та її чоловік Йосиф жили в Назареті, а до Вифлеєма прийшли, виконуючи повеління імператора Августа з'явитися всьому населенню на перепис за місцем свого походження. Оскільки на той перепис населення Римської імперії у Вифлеєм зібралося дуже багато людей, Марія та Йосиф не змогли знайти місця для ночівлі, а тому їм довелося шукати прихистку в невеликій печері, де за поганої погоди, зазвичай, ховалися чабани зі своєю худобою. Там Марія і народила Сина Божого. Тоді янгол спустився з неба й повідомив чабанам на полі, які в цей момент не спали, що Бог народився. Чабани перші прийшли вклонитися Немовляті. На небі у тій порі сяяла дуже яскрава "Вифлеємська" зірка й, орієнтуючись на неї, до печери з Марією та Ісусом Христом прийшли три мудреці зі Сходу й принесли Йому подарунки: золото, ладан і смирно. Золото символізувало царську владу, ладан – Божу волю, смирно – долю пророка. До речі, саме тих давніх часів сягає традиція виготовляти вифлеємську зірку та прикрашати нею новорічну ялинку.
Пославши Свого Сина на землю, Бог Отець намагався показати людству важливість любові, добра, співчуття та взаєморозуміння між людьми. 
Українські народні традиції, пов’язані зі святом
Різдво – одне з найголовніших свят у році. У народі кажуть, що на Різдво і сонце грає. Також із Різдвом пов'язують багато прикмет. Наприклад: якщо іній на деревах у перші три дні Різдва – це до врожаю хліба; якщо сніги глибокі – будуть гарні трави та хліб; якщо в цей день тепло – весна буде холодною, вночі багато зірок – багато ягід буде.
У старовину на Русі до Різдва підлогу в сільських хатах покривали свіжим сіном, а стіл – соломою, на яку потім стелили скатертину і ставили частування. Усе це нагадувало, що Спаситель народився не в царських хоромах, а в овечому хліву, і був покладений у ясла на солому.
Починаючи з вечора, усюди ходили христослави (колядники) з "вифлеємською зіркою". На палці закріплювалася велика зірка із золоченого паперу, прикрашалася ліхтариком, паперовими гірляндами, іноді іконою Різдва, Спасителя чи Божої Матері, потім із цією зіркою, співаючи різдвяні гімни, вони обходили навколишні будинки. Такі відвідування називалися колядуванням.
Пізніше в Україні колядували, звичайно, діти, дорослі парубки та дівчата. Діти збиралися ватагами в залежності від віку. Малі хлоп’ята співали під вікнами у сусідів. Старші діти, яким вже виповнилося років по дванадцять, обходили майже ціле село. Вони підходили до хати, ставали під вікнами та гукали всі разом, щоб господарі благословили їх колядування. Коли дозвіл одержували, починали співати колядку, призначену особисто господарю або господині, довідавшись заздалегідь, як кого звуть. Після закінчення співу, господарі виносили дітям дещо з солодощів або ж копійки.
Колядувати ходили окремо дорослі хлопці, окремо – дівчата. Хлопці ходили із "звіздою” та дзвоником. "Звізда” прикрашалася кольоровим папером, стрічками, у середині "звізди” – образок "Народження Христа” та свічка. Ватага колядників складалася з п’яти осіб: ”берези”, ”звіздоноші”, ”дзвонаря”, ”міхоноші” та запасного хлопця, який мав допомагати ”міхоноші”. Звичайно, вони колядували у хаті перед образами, після чого хлопців щиро запрошували до столу як дорогих гостей, але вони довго не затримувалися, вклонялися всім, хто був у господі, і поспішали до іншої хати.
Дівчата ходили колядувати ввечері, тому мали при собі ліхтар у формі місяця або зірки. Його прив’язували до великого ціпка та тримали високо над головою, щоб здалеку було видно дівочу ватагу. Дівчата, звичайно, в хату не заходили, а співали у дворі під вікнами. Їх наділяли цукерками, горіхами, солодощами та грошима.
У Західній Україні колядували ще й чоловіки, що належали до церковного братства. Переходячи від хати до хати зі Звісткою вифлеємських пастирів, ряжені прославляли пришестя у світ Спасителя, Який, органічно поєднавши Старий і Новий Завіти, показав єдиний шлях до справжнього щастя – через любов до своїх ближніх і дальніх, примирення, милосердя та співчуття до всіх людей і народів, навіть недоброзичливців і ворогів.
Древнім різдвяним звичаєм було і ходіння з вертепом. По-слов'янськи вертеп представляв із себе невеликий короб, що зображував печеру, де, за переказами, народився Христос. Цей короб був мініатюрним ляльковим театром, у якому народні умільці грали цілі вистави на тему Різдва. У XIX столітті в багатьох міських будинках увійшло в моду робити для дітей маленький домашній вертеп. Його ставили під ялинку. Ляльок мистецьки виготовляли з паперу, вати, воску, наряджали в парчеві і шовкові каптани. Тут були і східні волхви, і ангели, що славословлять, але центром композиції неминуче були Марія з Йосифом, які схилилися над яслами з Божественною Дитиною. У західних і південних областях України такий вертеп нерідко встановлювали в церкві. Останнім часом традиція спорудження вертепу під ялинкою стала відроджуватися, ляльки для нього можна придбати навіть у магазині.
 Свято Різдва відзначається християнами насамперед справами добродійності. У цей день щедро роздавали милостиню. У кожнім будинку христославів чекали частування чи гроші. Не прийняти христославів вважалося великим гріхом. Люди заможні вважали своїм обов'язком надіслати милостиню жебракам, хворим, удовам і сиротам. Не забували навіть про тварин, адже, відповідно до переказу, у холодну ніч віл і осел зігрівали Богонемовля своїм подихом. У селах для птахів, що страждають від голоду і холоду, виставляли житній сніп. Для дітей улаштовувалися і зараз улаштовуються різдвяні ялинки, вистави, свята з роздачею подарунків.
Дуже давньою є українська традиція миритися в цей день, пробачати одне одному образи вільні й мимовільні, щоб повною мірою відчути радість життя.
Особливою традицією в надвечір'я Різдва є Свята Вечеря, до якої обов'язково входять 12 пісних страв. 
Як правило, до святвечірнього столу в різних куточках України подають наступні страви.
Кутя – окраса столу. На Буковині кутю готують густою, з пшениці, маку, родзинок, грецьких горіхів та засолоджують медом.
Поряд з кутею на столі є калач. Їдять його після закінчення Різдвяних свят.
Запивають страви узваром – компотом із сушених фруктів.
Потім господиня подає голубці, политі грибовою підливкою. 
Наступною стравою є вареники: з квашеною капустою, з картоплею і грибами, з маком чи вишнями. Дехто у кілька вареників (або ж в пампушки) заліплює по копійці. Хто знайде копійку – буде у наступному році багатим та щасливим.
Також обов’язково на столі є риба – або смажена, або запечена з овочами.
Далі вже йдуть закуски: мариновані грибочки, маринований оселедець.
Салат всюди зустрічається подібний: на Львівщині та на Вінниччині – з великою білої квасолі, засмажений цибулькою та морквою, з товченим часником, а на Закарпатті квасолю поливають засмажкою з цибулі.
І наостанок, хто ще може їсти – смакує пампушки. Їх часто начиняють варенням з рожі, можуть також бути з вишнями чи з маком.
По кутках столу в багатьох українських сім’ях ставлять часник, посередині – обкладений сіном глиняний глечик з кутею, дідух, свячену сіль та свічку.
Вечеряти родина сідає, коли на небі сходить перша зірка. Вечеря починається з молитви, а першу ложку куті смакує господар дому.
Страви символізують 12 апостолів. В Україні є така традиція, що перед Святою вечерею всі родичі збираються разом. Бажано не запізнюватися до вечері (щоб потім цілий рік нікуди не спізнюватися – народна прикмета). Потім усі моляться і просять у Бога ласки і добра.
Перед тим, як накрити на стіл, під скатертину кладуть сіно, що символізує народження Ісуса. По краях стола головки часнику. Це – символ захисту від нечистої сили. Посередині ставлять свічку як символ пам'яті і миру.
Першу страву, яку вживають люди за Святою вечерею, є кутя. Потім уже їдять інші.

Треба пам'ятати, що на Святій Вечері треба їсти ложками, бо у домі має бути мир, злагода і не має бути ніяких загострень стосунків, що символізує виделка.
Поївши, зі столу страви не забирають. Існує думка, що після вечері, коли всі заснуть, приходять мертві душі. Вони також хочуть повечеряти.
Зранку всі люди ідуть до церкви на Святкову Службу Божу. Протягом свят люди вітаються один до одного: "Христос народився – Славімо Його".
З Різдва до Водохреща продовжуються веселі зимові святки – святі дні. Вони наповнялися всілякими розвагами. Кульмінацією святок була зустріч Старого Нового року (1 січня за ст. стилем, 14 січня – за новим).
ВЕСЕЛИХ УСІМ СВЯТ!!!

Різдвяні колядки: "У надії Божа Мати"


Во Вифлеємі нині новина


Нова радість стала


Ірина Стиць-Тиха ніч


Мультик про казкове Різдво | Мультфільми для дітей українською мовою


Подарунок на Різдво | Мультфільм для дітей


скачать dle 10.4фильмы бесплатно

Контакти

Адреса:
вул. Грушевського, 1, м.Чернівці, 58010
Телефони:
55-29-66, 57-32-84(факс)
Пошта:
doncv@ukr.net

Архiв новин

Серпень 2020 (3)
Липень 2020 (50)
Червень 2020 (83)
Травень 2020 (116)
Квітень 2020 (94)
Березень 2020 (86)

Команда сайту

Адміністратор:
Смольницький Анатолій Ігорович
Пошта:
doncvpress@ukr.net

Весь контент доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 International license, якщо не зазначено інше