Інформація
  • Переглядів: 1109
  • Автор: Iryna
  • Дата: 29-07-2014, 11:38
29-07-2014, 11:38

Цей день в історії

Категорія: Стрічка / Для учнів та студентів

Ювілеї дня:
165 років від дня народження Олени Пчілки (Ольга Петрівна Косач-Драгоманова; 1849-1930), української письменниці, перекладачки, освітньої діячки, етнографа, фольклористки, першої жінки-академіка члена-кореспондента УАН (з 1924). Мати Лесі Українки, сестра Михайла Драгоманова. Була редактором-видавцем журналу «Рідний край» (до речі – також перша жінка-видавець в Україні). Автор поетичних творів, повістей, оповідань, п’єс, позначених впливом ліберально-народницьких і культурницьких ідей, спогадів про М. Старицького, М. Лисенка, М. Драгоманова, етнографічних праць («Український орнамент», «Українські узори»). Максим Славінський згадував: «Сила Олени Пчілки залежала не від того, яких політичних переконань вона трималася, навіть не від її літературних заслуг, що їх вона безперечно мала. Сила її була в її індивідуальності». Мабуть саме ця сила дозволила їй багато чого перенести у житті (смерть дітей – Лесі та Михайла, репресії близьких і рідних (та й її саму більшовики арештовували двічі; навіть помирала вона – важкохвора, неходяча, під наглядом ГПУ). «Вольова, владна, присно-імперативна, одержима «однією ідеєю» – національною, - і, як знати з усіх про неї спогадів, невідпорно харизматична (у неї закохувалися навіть у старості)…» (Оксана Забужко «Notre Dame D’ukraine: Українка в контексті міфологій») – такою була Олена Пчілка.
130 років від дня народження Бориса Володимировича Асаф’єва (1884–1949), російського композитора, музикознавця.
110 років тому народився Джахангір Ратаннджі Дабабхой Тата (1904–1993), індійський підприємець, «батько» індійської авіації
. Першим в Індії отримав права пілота і в 1930 році здійснив одиночний переліт Індія-Англія. Засновник авіатранспортної компанії «Ейр Індія» (1932).
100 років від дня народження Марселя Біка (1914–1994), барона, французького промисловця, винахідника одноразової кулькової ручки. «Одноразова ручка не повинна бути напівразовою, - жартував Бік – своє єдине життя вона повинна прожити з блиском». На сьогоднішній день компанія «Віс» – мультинаціональна група, з величезною кількістю філіалів на 5 континентах, яка займає перше місце у світі з виробництва кулькових ручок (продажі сягають 20 мільйонної позначки на день). Крім того, фірма є лідером з виробництва одноразових запальничок і бритв, винахідником яких також був барон Бік.
100 років від дня народження Петра Вікторовича Сулименка (1914–1996), українського живописця.
85 років від дня народження Жана Бодріяра (1929–2007), відомого французького соціолога і філософа постмодерністського напрямку.
Автор праць «Система речей», «Суспільство споживання», «Дзеркало виробництва», «Симулякри і симуляція», «Фатальні стратегії». Його ім’я стоїть поруч з іменами інших класиків постмодернізму – Барта, Фуко, Дельоза, Дерріди. Ідеї цього філософа – передусім введені ним поняття «симулякр» і «гіперреальність» – лягли в основу сюжету голівудського фільму «Матриця» (ще на початку фільму, в одній з перших його сцен у героя на столі лежить книжка Бодріяра про симулякри). Між тим, головні праці Бодріяра (а він написав близько 50 книг) – такі як «Символічний обмін і смерть», «Симулякри і симуляції», «Америка», справили колосальний вплив на розвиток сучасної думки – у тому числі й політичної. Він був відомий далеко за межами філософського товариства і суто інтелектуальних кіл, а два його есе – «Війни в Затоці не було» (про військову операцію проти Іраку в 1991 році) і «Дух тероризму» (про теракти у США 11 вересня) принесли йому широку, навіть дещо галасливу славу. «Якщо світ рухається від маячного стану речей, і ми маємо зміщуватися до маячного погляду. Краще загинути від крайнощів, ніж від розпачу», - заявляє філософ у книжці «Система речей».
85 років від дня народження Юхима Вікторовича Харабета (1929-2004), відомого українського скульптора-медальєра.
Роковини смерті:
170 років із дня смерті Франца Ксавера Вольфганга Моцарта (1791–1844), австрійського піаніста, композитора, диригента і музичного педагога. Молодший син (народився за 5 місяців до смерті батька) Вольфганга Амадея Моцарта. Музиці навчався у Відні (зокрема й у Антоніо Сальєрі), а також у Львові. 16 років прожив Франц Моцарт у Галичині, працював учителем музики у шляхетських маєтках, а також піаністом, хормейстером і педагогом у Львові. Заснував і декілька років очолював музичне товариство св. Цецилії, хор та інститут співу у Львові. Гастролював у Житомирі і Києві. Автор симфонічних, вокально-симфонічних, камерно-інструментальних творів.
50 років із дня смерті Ванди Львівна Василевської (1905–1964), польської письменниці, громадської діячки, лауреата Державної премії СРСР (1943, 1946, 1952). Автор трилогії про життя довоєнної і післявоєнної Польщі «Пісня над водами», повісті «Райдуга». Разом з О. Корнійчуком написала лібрето опери «Богдан Хмельницький».
15 років із дня смерті Анатолія Борисовича Солов’яненка (1932–1999), українського співака (лірико-драматичний тенор), народного артиста СРСР. Народився у Донецьку, в сім’ї шахтаря. Після школи вступив у Донецький політехнічний інститут на гірничий факультет. У 1952 році спробував вступити до Ленінградської консерваторії, та після відбіркового прослуховування до іспитів не був допущений. Йому порадили звернутися до співака Донецької опери Олександра Коробейченка. Саме він відіграв визначальну роль у становленні Солов’яненка як оперного співака. Десять довгих років продовжувалися заняття. Результат цієї копіткої праці був блискучий. 1962 рік став роком відліку сценічної кар’єри Анатолія Солов’яненка. Невдовзі його обирають для стажування в міланському театрі «Ла Скала». З 1965 року він є солістом Київського театру опери та балету. Вже будучи добре знаним і популярним співаком, А. Солов’яненко вступив до Київської державної консерваторії ім. Чайковського (нині Національна музична академія) в клас професора Єлизавети Чавдар. Після аварії на ЧАЕС Солов’яненко неодноразово давав концерти в Чорнобилі та Славутичі. В середині 90-х років почалися непорозуміння з дирекцією Національної опери, і співак змушений був залишити театр і займатися виключно концертною діяльністю. 9 грудня 1999 року його ім’я присвоєно Донецькому державному академічному театру опери та балету.
Події дня:
115 років тому (1899) завершилася Перша Гаазька конференція миру, скликана з ініціативи Росії з метою розробки багатосторонніх угод у галузі законів і звичаїв війни.
95 років тому (1919) війська Денікіна захопили Полтаву.
40 років тому (1974) розпорядженням голови КДБ СРСР Ю. Андропова було створено перший в країні спеціальний підрозділ «А» для протидії ймовірним терористичним актам, який став згодом відомий як група «Альфа».
20 років тому (1994) Верховна Рада України призупинила процес приватизації в державі.
20 років тому (1994) молдавський парламент прийняв нову Конституцію Республіки Молдова (набрала чинності 27 серпня). Діє зі змінами від 19 липня 1996 р. і 5 липня 2000 р.
 
За матеріалами: http://www.ukrinform.ua

скачать dle 10.4фильмы бесплатно

Контакти

Адреса:
вул. Грушевського, 1, м.Чернівці, 58010
Телефони:
55-29-66, 57-32-84(факс)
Пошта:
doncv@ukr.net

Партнери сайту a-yak.net - А як...? Розповідаємо про все, що покращує життя

Архiв новин

Березень 2019 (136)
Лютий 2019 (219)
Січень 2019 (213)
Грудень 2018 (163)
Листопад 2018 (250)
Жовтень 2018 (175)

Команда сайту

Адміністратор:
Смольницький Анатолій Ігорович
Пошта:
doncvpress@ukr.net

Весь контент доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 International license, якщо не зазначено інше