» » Михайло Бауер: «Якісне оздоровлення дітей – це обов’язкова умова роботи органів управління освітою»
Інформація
  • Переглядів: 2583
  • Автор: Moderator
  • Дата: 10-06-2012, 23:19
10-06-2012, 23:19

Михайло Бауер: «Якісне оздоровлення дітей – це обов’язкова умова роботи органів управління освітою»

Категорія: Оздоровлення / Сім'я та молодь

Вчора, 9 червня 2012 року, на базі Новоселицького району відбувся семінар начальників відділів (управлінь) освіти міських рад, райдержадміністрацій; завідувачів районих (міських) методичних кабінетів; голів районих (міських) комітетів профспілки Чернівецької області з питань організації оздоровчої кампанії влітку 2012 року – «Організація відпочинку та оздоровлення дітей шкільного віку».
Під час відкриття семінару, у своєму виступі «Пріоритетні напрями організації літньої оздоровчої кампанії 2012 року та основні завдання органів управління освітою», начальник Головного управління освіти і науки Михайло Бауер зауважив, що: «У Концепції Державної цільової Програми оздоровлення та відпочинку на період до 2015 року зазначено, що основними завданнями літнього оздоровлення та відпочинку дітей є поліпшення стану здоров’я дітей, відновлення їх життєвих сил, запобігання бездоглядності, створення умов для продовження виховного процесу та розвитку творчих здібностей в канікулярний час».
Одним із пріоритетних напрямів державної політики є поліпшення здоров’я дітей. При цьому важливим чинником його забезпечення є організація якісного, повноцінного оздоровлення та відпочинку дітей
Якісне оздоровлення дітей – це обов’язкова умова роботи органів управління освітою. Ми аналізуємо кращий досвід та визначаємо завдання. Для цього організовуються такі семінари. Цьогоріч семінар проходить на базі пришкільних таборів Новоселицького району та табору «Калинка», що підпорядкований відділу освіти Новоселицької райдержадміністрації. Адже ми маємо якісні результати – табір «Калинка» за підсумками минулорічної оздоровчої кампанії увійшов до п’ятірки кращих таборів України. До речі, 31 травня сесією Новоселицької районної ради його переіменовано у «Позашкільний оздоровчо-виховний заклад «Калинка». І це добре. Ми збільшуємо мережу позашкільних навчальних закладів області.
У цьому контексті Головне управління освіти і науки визначило такі Концептуальні засади відпочинку та оздоровлення дітей влітку 2012 року:
1. Забезпечення прав дітей на відпочинок і дозвілля, визначені Конвенцією ООН про права дитини.
2. Удосконалення системи оздоровлення та відпочинку дітей, забезпечення доступності та якості надання оздоровчих послуг всім категоріям дітей.
3. Реалізація інноваційних проектів у сфері оздоровлення та відпочинку дітей. Забезпечення високої якості кадрів дитячих оздоровчих закладів.
4. Підвищення рівня виховної роботи з дітьми під час оздоровлення та відпочинку.
При цьому, головним завданням для нас мають бути не тільки кількісні, а й якісні показники.
Якщо проаналізувати планові кількісні показники охоплення відпочинком та оздоровленням дітей в системі освіти у порівнянні з іншими регіонами України, то Чернівецька область перебуває на 12 позиції, у минулому році на – 15. По освітній галузі охоплення відпочинком та оздоровленням складатиме не менше 50%, по області – 60%.
Але, якщо говорити тільки про надання оздоровчих послуг, то цей показник по освітній галузі складатиме у цьому році тільки 4%, а по області в цілому – приблизно 10%.
Тому сьогодні нам необхідно конструктивно обговорити причини такого низького показника з оздоровлення та визначити основні завдання, які буде вирішувати в цьому оздоровчому сезоні Головне управління освіти і науки та місцеві органи управління освітою.
Першочергове завдання яке необхідно вирішувати - це своєчасне та належне фінансування оздоровчих та відпочинкових закладів та їх якісна підготовка до початку роботи в оздоровчому сезоні.
Проаналізуємо фінансове забезпечення оздоровчої кампанії у розрізі районів у порівнянні з минулим роком.
В обласному бюджеті на оздоровлення дітей-сиріт та обдарованих дітей у 2012 році заплановано 1 млн. 471 тис. грн.
Крім цього, на підготовку таборів до оздоровчого сезону в обласному бюджеті передбачено 300,0 тис. грн. (по 100,0 тис. кожній установі), у минулому році - 150,0 тис. грн. (по 50,0 тис. кожній установі).
З місцевих бюджетів, за прогнозними показниками з районів, фінансове забезпечення оздоровчої кампанії 2012 року складатиме біля 9 млн. 300 тис. грн.
На харчування дітей у пришкільних таборах заплановано 6 млн. 982 тис. грн. з розрахунку 11,9 грн. на 1 учня в день (середньообласний показник по загальноосвітніх навчальних закладах). Для порівняння у 2011 році 5 млн. 977 тис. грн. та 14 грн. відповідно. Зменшення відбулося за рахунок зниження вартості харчування на 1 дитину в день у Сторожинецькому – на 4,5 грн. та Заставнівському – на 5 грн. районах. Цим районам необхідно залучити додаткові позабюджетні кошти для якісного харчування у пришкільних таборах.
Один із факторів, які впливають на забезпечення оздоровчими послугами – це те, що у місцевих бюджетах не передбачено, або передбачено у недостатній кількості, кошти на покриття частини вартості путівки дітям пільгових категорій, які є членами сімей незастрахованих осіб. Так, тільки у Вижницькому, Кіцманському, Новоселицькому районах та місті Чернівцях у бюджеті на 2012 рік на оздоровлення у стаціонарних таборах закладено 200, 150, 531 та 700 тис. грн. відповідно і проведено тендер. У п’яти районах – по 99 тис. грн., переконаний, з того розрахунку, щоб не проводити тендер, у Сокирянському, Кельменецькому та Путильському - тільки 80, 50 та 30 тис. грн. відповідно, а відділом Новодністровської міської ради, із-за відсутності таких коштів, уже другий рік підряд не буде оздоровлено жодної дитини у стаціонарних таборах. Тому вважаю за необхідне у місцевих бюджетах передбачити такі кошти у необхідній кількості, керівникам вищезазначених органів управління освітою вжити невідкладних заходів щодо збільшення показника оздоровлення.
По-друге, значну увагу необхідно приділити комплектуванню дитячих оздоровчих закладів кваліфікованими працівниками, підготовці організаторів літнього відпочинку та оздоровлення дітей, підвищенню їх науково-методичного рівня.
Я категорично заборонив прийом на роботу в оздоровчі заклади працівників без відповідної фахової освіти. Директорів таборів зобов’язано кандидатури на посади старших вихователів погоджувати у Головному управлінні за 5 днів до початку зміни. Мною також затверджено порядок погодження кандидатур на посаду старшого вихователя.
Педагогічним коледжем ЧНУ імені Юрія Федьковича з 25 по 30 травня проведено навчально-методичний семінар щодо підготовки студентів до роботи в оздоровчих таборах під час проходження літньої педагогічної практики. Такою формою роботи охоплено 100 студентів педколеджу.
Головним управлінням спільно з інститутом видано методичний посібник «Концептуальні аспекти організації оздоровлення та відпочинку дітей». Цей посібник сьогодні вам роздано.
Дитячі заклади оздоровлення і відпочинку створюють умови для педагогічно обґрунтованого, змістовного та цікавого дозвілля дітей, дають можливість їм творчо розвиватися, духовно та інтелектуально збагачуватися, розширювати світогляд. Мета роботи літнього оздоровчого табору: сприяння фізичному, творчому, духовному та інтелектуальному розвитку дітей.
Тому під особливим контролем Головного управління продовжуватиме перебувати питання організації виховної роботи у літніх оздоровчих таборах особливо у відпочинкових.
Цього року продовжено практику організації та функціонування при загальноосвітніх навчальних закладах, школах-інтернатах пришкільних таборів з денним перебуванням учнів».
За словами Михайла Йозефовича, у 391 таборі з денним перебуванням, що розпочали функціонувати у травні, відпочиває понад 41 тис. дітей пільгових категорій (45%), а саме: діти із малозабезпечених та багатодітних сімей, діти, схильні до правопорушень, із сімей, які перебувають у складних життєвих обставинах. Саме ця категорія дітей потребує особливої уваги, зайнятості та організації змістовного дозвілля.
У поточному році Головне управління освіти і науки планувало функціонування наметових таборів у кожному районі. У лютому 2012 року затверджено нові ДЕРЖАВНІ САНІТАРНІ НОРМИ ТА ПРАВИЛА влаштування, утримання та організації режиму діяльності дитячих наметових містечок. Зсилаючись на високі вимоги, 8 районів та м. Новодністровськ відмовилися від організації наметових таборів. Але у порівнянні з минулим роком ми збільшуємо кількість наметових таборів. У 5 (2011 рік – 3) наметових таборах відпочине 580 дітей області, які навчаються в туристсько-краєзнавчих гуртках. У т.ч. обласним центром туризму, краєзнавства і екскурсій учнівської молоді у червні-липні буде організовано наметове містечко туристів-краєзнавців, в якому буде оздоровлено 260 дітей області, які навчаються в туристсько-краєзнавчих гуртках. Під час роботи табору з гуртківцями буде проведено Чемпіонат області зі спортивного туризму (пішохідного, водного, велосипедного).
Заслуговує на увагу той факт, що наметовий табір, який відповідає новим санітарним нормам та правилам, організовано відділом освіти Герцаївської райдержадміністрації, у ньому відпочиває 60 вихованців туристсько-краєзнавчих гуртків навчальних закладів району. Ця форма відпочинку подобається дітям, тому я вважаю, що іншим районам також необхідно працювати в цьому напрямі, а не шукати причини.
Також у цьому оздоровчому сезоні відновлюється робота таборів праці і відпочинку. За оперативними даними табори праці і відпочинку організовано у Вижницькому, Герцаївському, Кіцманському та Сторожинецькому районах. У 24 таких таборах відпочиває та займається суспільно-корисною працею 700 школярів віком від 14 років. Думаю, що керівники решти відділів/управлінь зроблять відповідні висновки.
Загалом відпочинком планується охопити понад 43 тис. школярів. Це майже половина контингентів учнів 1-10 класів. Тому, як наголосив керівник освітньої галузі краю, основне завдання педагогічних колективів забезпечити цікаву, змістовну, різнопланову роботу з дітьми, максимально використати природне середовище, спортивні бази, музеї, можливості позашкільних навчальних закладів.
З 2008 року Головне управління спільно з Інститутом щорічно проводить конкурси виховної роботи в оздоровчих закладах. В минулому році вперше відбувся Всеукраїнський конкурс. Приємно відзначити, що стаціонарний табір «Калинка», у якому ми сьогодні побуваємо, (начальник табору Доголіч Іван Федорович, старший вихователь Кучерявенко Руслана Олександрівна) увійшов у п’ятірку кращих оздоровчих таборів України, а пришкільний табір «Веселка» Сторожинецького району отримав подяку Кабінету Міністрів України (начальник табору Побіжан Антоніна Василівна.)
«Хочу наголосити, що цьогоріч конкурс пройде у чотирьох номінаціях: стаціонарні, з денним перебуванням, наметові та табори праці й відпочинку. Перший етап (очний) уже розпочато. На сьогодні здійснено об’їзд 14 пришкільних таборів з денним перебуванням, 3 праці й відпочинку та 1 наметовий.
Основним завданням обласного огляду-конкурсу виховної роботи і надалі має залишитися вивчення та розвиток виховної діяльності педагогічних колективів оздоровчих таборів, виявлення найбільш-ефективних форм і методів та впровадження у практику виховної роботи інноваційних технологій з метою розширення виховних можливостей тимчасового дитячого колективу в оздоровчому закладі.
Хочу звернути Вашу увагу на основні недоліки організації виховної роботи в оздоровчих закладах у минулому оздоровчому сезоні:
- Неефективне планування виховної роботи, як наслідок - нецікаві форми роботи для дітей в окремих таборах.
- Відсутність фахівців для організації якісної гурткової роботи, та матеріальної бази для проведення гуртків.
- Порушення вимог охорони праці, ведення журналів інструктажів під час екскурсій, походів, спортивних заходів.
- Недостатня робота бібліотек, або їх повна відсутність.
- Недостатній психологічний супровід оздоровчої кампанії, у тому числі під час роботи з дітьми з особливими потребами.
- Слабо організована робота органів дитячого самоврядування. Відсутність співпраці з громадськими та молодіжними організаціями.
Враховуючи зазначене вище, зупинюся на тому що необхідно зробити найближчим часом для усунення минулорічних недоліків.
У штатні розписи оздоровчих таборів необхідно ввести посади практичних психологів, які би проводили заняття з елементами тренінгу щодо формування навичок здорового способу життя.
У кінці кожної зміни необхідно проводити анкетування дітей із питань організації харчування та виховної роботи в оздоровчому закладі.
Плани виховної роботи дитячих закладів оздоровлення на кожну зміну погоджувати у відповідному органі управління освітою.
З метою виховання у дітей почуття національної свідомості, патріотизму, бережного ставлення до національних духовних та історичних цінностей, для учнів, які відпочивають у пришкільних та оздоровлюються у стаціонарних таборах організовувати екскурсії та походи по визначних місцях рідного краю.
Тут я хочу зауважити, що варто розширювати простір туристично-краєзнавчої роботи, використовуючи матеріали Веб-проекту «Історико-краєзнавчий портрет Чернівецької області», який сьогодні Вам буде презентовано», - відзначив Михайло Бауер.
Упродовж останніх років цікавою формою роботи обласних позашкільних закладів під час літніх канікул є інформаційно-консультативні бригади. У поточному оздоровчому сезоні необхідно продовжити роботу інформаційно-консультативних бригад обласних центрів еколого-натуралістичної творчості, туризму, краєзнавства і екскурсій, науково-технічної творчості учнівської молоді, «Юності Буковини», Обласної дитячо-юнацької спортивної школи та на замовлення таборів за графіком здійснювати виїзди: «Думаю, що необхідно створити такі бригади у кожному позашкільному навчальному закладі районів та міст. Адже, саме ці навчальні заклади мають працювати у літній період на 100 відсотків.
Прикро, але на сьогодні я не можу говорити про позитивну роль наших методичних служб в організації та проведенні оздоровлення й відпочинку. В області не вивчено жодного передового досвіду з цих питань. Ми маємо посилити роль методичних служб під час організації оздоровчої кампанії. У цьому контексті вивчати та поширювати позитивний досвід оздоровчих закладів з проблемних питань. Уже у цьому оздоровчому сезоні, з метою розв'язання проблеми реалізації інноваційних проектів у сфері оздоровлення та відпочинку дітей, Інститут післядипломної педагогічної освіти має вивчити та узагальнити досвід табору «Калинка», в якому одна зміна організована для лідерів учнівського самоврядування, з метою формування в дітей свідомої громадянської позиції та лідерських якостей. Не мають стояти осторонь цього питання і районні та міські методичні кабінети, а вивчати та поширювати досвід пришкільних, наметових та таборів праці й відпочинку», - зазначив начальник Головного управління освіти і науки.
Окремо Михайло Йозефович зупинився на завданнях щодо організації успішного літнього відпочинку та оздоровлення дітей в умовах дошкільного навчального закладу: «Керівникам цих закладів значну увагу необхідно приділити збалансованому, збагаченому вітамінами харчуванню, максимально можливому перебуванню дітей на свіжому повітрі (тераси, веранди, ігрові й фізкультурні майданчики, парк, гай, берег водойми тощо). Вважаю, що у кожному дошкільному навчальному закладі області необхідно організувати додатковий прийом їжі – другий сніданок у вигляді фруктів та соків.
Акцентую Вашу увагу на необхідності здійснення постійного контролю щодо кадрового забезпечення, організації виховної роботи, харчування, охорони праці та дотримання правил з техніки безпеки у дитячих закладах оздоровлення та відпочинку.
Адже головне наше завдання - збереження життя і здоров’я дітей, забезпечення належних умов відпочинку та оздоровлення дітей влітку. Батьки повинні бути впевнені, що їхні діти будуть відпочивати і проводити активне дозвілля у дитячих таборах з комфортними умовами, якісним харчуванням, професійним доглядом вихователів і лікарів
Тому місцевим органам управління освітою необхідно посилити контроль за дотриманням правил техніки безпеки під час оздоровчого сезону, вимог, визначених чинним законодавством, під час перевезення організованих груп дітей на відпочинок і оздоровлення як залізничним, так і автомобільним транспортом, в тому числі за технічним станом транспортних засобів, створенням безпечних умов для зайнятості дітей з використанням дошкільних, загальноосвітніх, позашкільних навчальних закладів.
Впевнений, що виконання поставлених завдань дасть змогу забезпечити оздоровлення не менше ніж 50% дітей області, в т.ч. 100% дітей-сиріт та дітей-позбавлених батьківського піклування, 70% дітей з малозабезпечених сімей», - підкреслив керівник освітньої галузі краю.
У ході теоретичної частини також виступили: голова Новоселицької райдержадміністрації Георгій Нікітович, голова Новселицької районної ради
Деомид Шова, «Про систему організації відпочику та оздорвлення дітей шкільного віку в Новоселицькому районі» доповіла начальник відділу освіти Новоселицької райдержадміністрації Діна Романчук, презентувала систему виховної роботи в ДОТ «Калинка» старший вихователь табору Руслана Кучерявенко, роботу інноваційного проекту «Школа лідерів» презентував координатор учнівського самоврядування району Сергій Власов.
Традиційно, після завершення теоретичної частини семінару його учасники розпочали роботу у групах.
Група начальників відділів (управлінь) освіти під керівництвом начальника Головного управління освіти і науки Михайла Бауера, ознайомилася з роботою пришкільного табору з денним перебуванням «Сонечко». Який діє на базі Новоселицької гімназії.
Завідувачі методичних кабінетів відвідали Ванчиківецька загальноосвітню школу, де ознайомилися з тим, як формують у дітей навички здорового способу життя в умовах пришкільного табору з денним перебуванням.
Голови районих (міських) комітетів профспілки познайомилися з організацією роботи пришкільного табору з денним перебуванням через систему гурткової роботи в Котелівському навчально-виховному комплексі.
Також, всі учасники семінару відвідали дитячий оздоровчий табір «Калинка». У ході перебування в таборі діти провели гостям екскурсію територією та підготували святковий концерт.
На завершення семінару «Організація відпочинку та оздоровлення дітей шкільного віку» відбулося засідання круглого столу.
Учасники обмінялися враженнями від побаченого, висловили свої ідеї, пропозиції та вдячність господарям семінару, управлінню освіти і науки, молоді та спорту Новоселицької райдержадміністрації, за чудовий обмін досвідом та належну організацію оздоровлення.
«Організація оздоровлення у Новоселицькому районі заслуговує відзнаки, а особливо – дитячий оздоровчий табір «Калинка». Всі завідувачі районними відділами (управліннями) освіти повинні почати працювати над створенням стаціонарного табору на території свого району», - підкреслив Михайло Бауер.
Також, керівник освітньої галузі краю окреслив основні завдання та орієнтири на новий 2012/2013 навчальний рік.
На засіданні коуглого столу методист обласного центру центром туризму, краєзнавства та екскурсій учнівської молоді Тарас Мазуряк презентував Історико-краєзнавчий проект Чернівецької області.
За результатами засідання круглого столу було прийнято рекомендації, які після доопрацювання з усіма пропозиціями будуть розміщені на нашому сайті.
У роботі семінару взяли участь: заступник начальника Головного управління освіти і науки Любов Тарангул; директор Інституту післядипломної педагогічної освіти Чернівецької області Григорій Білянін; заступник директора Інституту післядипломної педагогічної освіти Тамара Богачик; головний спеціаліст відділу дошкільної, загальної середньої, позашкільної освіти та виховної роботи ГУОН Емілія Бабин; завідувач науково-методичним центром виховної роботи Інституту післядипломної педагогічної освіти Петро Старовойт.


Михайло Бауер: «Якісне оздоровлення дітей – це обов’язкова умова роботи органів управління освітою»
Михайло Бауер: «Якісне оздоровлення дітей – це обов’язкова умова роботи органів управління освітою»
Михайло Бауер: «Якісне оздоровлення дітей – це обов’язкова умова роботи органів управління освітою»
Михайло Бауер: «Якісне оздоровлення дітей – це обов’язкова умова роботи органів управління освітою»
Михайло Бауер: «Якісне оздоровлення дітей – це обов’язкова умова роботи органів управління освітою»
Михайло Бауер: «Якісне оздоровлення дітей – це обов’язкова умова роботи органів управління освітою»
Михайло Бауер: «Якісне оздоровлення дітей – це обов’язкова умова роботи органів управління освітою»
Михайло Бауер: «Якісне оздоровлення дітей – це обов’язкова умова роботи органів управління освітою»
Михайло Бауер: «Якісне оздоровлення дітей – це обов’язкова умова роботи органів управління освітою»
Михайло Бауер: «Якісне оздоровлення дітей – це обов’язкова умова роботи органів управління освітою»
Михайло Бауер: «Якісне оздоровлення дітей – це обов’язкова умова роботи органів управління освітою»
Михайло Бауер: «Якісне оздоровлення дітей – це обов’язкова умова роботи органів управління освітою»
Михайло Бауер: «Якісне оздоровлення дітей – це обов’язкова умова роботи органів управління освітою»
Михайло Бауер: «Якісне оздоровлення дітей – це обов’язкова умова роботи органів управління освітою»
Михайло Бауер: «Якісне оздоровлення дітей – це обов’язкова умова роботи органів управління освітою»
Михайло Бауер: «Якісне оздоровлення дітей – це обов’язкова умова роботи органів управління освітою»
Михайло Бауер: «Якісне оздоровлення дітей – це обов’язкова умова роботи органів управління освітою»
Михайло Бауер: «Якісне оздоровлення дітей – це обов’язкова умова роботи органів управління освітою»
Михайло Бауер: «Якісне оздоровлення дітей – це обов’язкова умова роботи органів управління освітою»
Михайло Бауер: «Якісне оздоровлення дітей – це обов’язкова умова роботи органів управління освітою»
Михайло Бауер: «Якісне оздоровлення дітей – це обов’язкова умова роботи органів управління освітою»
Михайло Бауер: «Якісне оздоровлення дітей – це обов’язкова умова роботи органів управління освітою»
Михайло Бауер: «Якісне оздоровлення дітей – це обов’язкова умова роботи органів управління освітою»
Михайло Бауер: «Якісне оздоровлення дітей – це обов’язкова умова роботи органів управління освітою»
Михайло Бауер: «Якісне оздоровлення дітей – це обов’язкова умова роботи органів управління освітою»
Михайло Бауер: «Якісне оздоровлення дітей – це обов’язкова умова роботи органів управління освітою»
Михайло Бауер: «Якісне оздоровлення дітей – це обов’язкова умова роботи органів управління освітою»
Михайло Бауер: «Якісне оздоровлення дітей – це обов’язкова умова роботи органів управління освітою»
Михайло Бауер: «Якісне оздоровлення дітей – це обов’язкова умова роботи органів управління освітою»
Михайло Бауер: «Якісне оздоровлення дітей – це обов’язкова умова роботи органів управління освітою»
Михайло Бауер: «Якісне оздоровлення дітей – це обов’язкова умова роботи органів управління освітою»
Михайло Бауер: «Якісне оздоровлення дітей – це обов’язкова умова роботи органів управління освітою»
Михайло Бауер: «Якісне оздоровлення дітей – це обов’язкова умова роботи органів управління освітою»
Михайло Бауер: «Якісне оздоровлення дітей – це обов’язкова умова роботи органів управління освітою»
Михайло Бауер: «Якісне оздоровлення дітей – це обов’язкова умова роботи органів управління освітою»
Михайло Бауер: «Якісне оздоровлення дітей – це обов’язкова умова роботи органів управління освітою»
Михайло Бауер: «Якісне оздоровлення дітей – це обов’язкова умова роботи органів управління освітою»
Михайло Бауер: «Якісне оздоровлення дітей – це обов’язкова умова роботи органів управління освітою»
Михайло Бауер: «Якісне оздоровлення дітей – це обов’язкова умова роботи органів управління освітою»
Михайло Бауер: «Якісне оздоровлення дітей – це обов’язкова умова роботи органів управління освітою»
Михайло Бауер: «Якісне оздоровлення дітей – це обов’язкова умова роботи органів управління освітою»
Михайло Бауер: «Якісне оздоровлення дітей – це обов’язкова умова роботи органів управління освітою»
Михайло Бауер: «Якісне оздоровлення дітей – це обов’язкова умова роботи органів управління освітою»
Михайло Бауер: «Якісне оздоровлення дітей – це обов’язкова умова роботи органів управління освітою»
Михайло Бауер: «Якісне оздоровлення дітей – це обов’язкова умова роботи органів управління освітою»
Михайло Бауер: «Якісне оздоровлення дітей – це обов’язкова умова роботи органів управління освітою»
Михайло Бауер: «Якісне оздоровлення дітей – це обов’язкова умова роботи органів управління освітою»
Михайло Бауер: «Якісне оздоровлення дітей – це обов’язкова умова роботи органів управління освітою»
Михайло Бауер: «Якісне оздоровлення дітей – це обов’язкова умова роботи органів управління освітою»
Михайло Бауер: «Якісне оздоровлення дітей – це обов’язкова умова роботи органів управління освітою»
Михайло Бауер: «Якісне оздоровлення дітей – це обов’язкова умова роботи органів управління освітою»
Михайло Бауер: «Якісне оздоровлення дітей – це обов’язкова умова роботи органів управління освітою»
Михайло Бауер: «Якісне оздоровлення дітей – це обов’язкова умова роботи органів управління освітою»
Михайло Бауер: «Якісне оздоровлення дітей – це обов’язкова умова роботи органів управління освітою»
скачать dle 10.4фильмы бесплатно

Контакти

Адреса:
вул. Грушевського, 1, м.Чернівці, 58010
Телефони:
55-29-66, 57-32-84(факс)
Пошта:
doncv@ukr.net

Архiв новин

Липень 2020 (50)
Червень 2020 (83)
Травень 2020 (116)
Квітень 2020 (94)
Березень 2020 (86)
Лютий 2020 (150)

Команда сайту

Адміністратор:
Смольницький Анатолій Ігорович
Пошта:
doncvpress@ukr.net

Весь контент доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 International license, якщо не зазначено інше