» » » » Розробки уроків з розвитку зв’язного мовлення учнів професійно-технічних навчальних закладів
Інформація
  • Переглядів: 4284
  • Автор: admin1
  • Дата: 29-06-2011, 10:25
29-06-2011, 10:25

Розробки уроків з розвитку зв’язного мовлення учнів професійно-технічних навчальних закладів

Категорія: Навігація / Скриня педагогічних думок / українська мова та література

Мовлення – важливий засіб спілкування, обміну думками і почуттями між людьми, передачі і засвоєння інформації. Уроки розвитку зв’язного мовлення допомагають створити мовне середовище.

Розвиток зв’язного мовлення – провідний принцип навчання рідної мови в професійно-технічних навчальних закладах. Він охоплює всі сторони мовленнєвої діяльності учнів. «Мовленнєва змістова лінія, яка є основною, передбачає розвиток усного і писемного мовлення учнів, їхнє вміння користуватись мовою як засобом спілкування, пізнавання, впливу» - зазначено у пояснювальній записці до Програми з української мови.

Праця Ганни Миронівни – частина комплексу методичних посібників з української мови для викладачів та учителів. Спираючись на чинний правопис та шкільну програму, автор зробила потрібні акценти на складних випадках у написанні слів та їхніх форм. Виділені орфограми подано у контексті чітко й лаконічно сформульованих правил, що охоплюють практично всі розділи «Українського правопису». Таким чином, посібник систематизує знання учнів, закріплюючи їх у численних вправах. При цьому автор намагається максимально урізноманітнити види вправ

Системою запропонованих уроків передбачається набуття учнями знань про мовлення: усне і писемне, діалогічне і монологічне; про особливості висловлювань, обумовлені їх комунікативними завданнями, ситуацією спілкування, здійснення всіх видів мовленнєвої діяльності, на що й наголошується в програмі.

Свого часу проблемі розвитку зв’язного мовлення приділяв велику увагу К.Д.Ушинський, який справедливо стверджував, що «...бідність словника школяра породжує одноманітність мовлення і робить його незрозумілим для слухачів...».

Ця тема не могла залишитись поза увагою психологів. Саме завдяки працям вчених-психологів: П.П.Богонського, Д.Б.Ельконіна, Л.С.Виготського, Л.Ф.Войтко, О.Р.Лурії, С.Л.Рубінштейна – утворилося психологічне підґрунтя навчання зв’язному мовленню.

Практична значущість методичного посібника – можливість переконатися на практиці у дієвості запропонованих методів та прийомів. Даний посібник допоможе викладачам, вчителям, студентам у проведенні уроків розвитку зв’язного мовлення на міцному психологічному підґрунті, допоможе їм ефективно впроваджувати досягнення вітчизняних педагогів – новаторів.

Види робіт, запропоновані у мовленнєвій змістовій лінії, залучають текстоцентричний підхід до навчання рідної мови, текстові завдання сприяють підвищенню мовної культури, збагаченню лексичного запасу (аудіювання та читання текстів мовчки, виразне читання вголос, перекази, діалогічне та монологічне мовлення). Під час лінгвістичного аналізу тексту учні засвоюють його комунікативні ознаки, стилістичну приналежність і функції мовних одиниць, а отже, формують і вдосконалюють свою мовну і мовленнєву компетенцію. Тому, робота з розвитку мовлення учнів забезпечує тісний зв’язок лінгвістичних теорій з практикою і ґрунтується на опрацюванні текстів різних стилів і типів мовлення, на аналізі їх змісту, структури і мовних засобів. Тут немає традиційності й одноманітності. Зацікавлює уникнення одноманітності, шаблону і схематизму в роботі над словом.

Чітке і доказове опрацювання мовних явищ та варіювання форм, методів і прийомів навчання збуджують пізнавальний інтерес і стимулюють самостійне мислення школярів. Саме такою є специфіка уроків мовленнєвого розвитку, що ввійшли до посібника.
Користуючись даним посібником, викладачі, вчителі зможуть якомога частіше використовувати на уроках найрізноманітніші методи роботи, серед них написання невеликих переказів публіцистичної зорієнтованості, творів-мініатюр, заміток; залучати до бесіди всіх учнів, щоб розвивати в них навички вільно говорити й слухати виступ товаришів; варіювати у підході до різних завдань, беручи до уваги особистісно-зорієнтовану та інтерактивну моделі навчання.

Методичний посібник стане в нагоді викладачам ПТНЗ та вчителям ЗНЗ.
скачать dle 10.4фильмы бесплатно

Контакти

Адреса:
вул. Грушевського, 1, м.Чернівці, 58010
Телефони:
55-29-66, 57-32-84(факс)
Пошта:
doncv@ukr.net

Архiв новин

Вересень 2020 (36)
Серпень 2020 (53)
Липень 2020 (50)
Червень 2020 (83)
Травень 2020 (116)
Квітень 2020 (94)

Команда сайту

Адміністратор:
Смольницький Анатолій Ігорович
Пошта:
doncvpress@ukr.net

Весь контент доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 International license, якщо не зазначено інше