Главная > Початкові класи > Особливості навчання шестирічних першокласників

Особливості навчання шестирічних першокласників


5-09-2011, 17:10. Разместил: admin1
Виступ Гончар Р. П. на обласних Крайових зборах


Особливості навчання шестирічних першокласників


Шановні колеги! Я, як вчитель початкових класів, хочу зупинитися на аналізі ряду проблем, пов’язаних з навчанням шестиліток. Адже сьогодні до школи приходять інші діти: більш інформовані, розкуті, але нерідко непідготовлені до навчання і спілкування з ровесниками, з ослабленою увагою і здоров’ям, яких вчити і виховувати значно складніше, ніж попередні покоління. Тому ми, вчителі, повинні бути до цього готові.

По-перше, стан здоров’я дітей і підлітків України, і зокрема в Чернівцях, викликає серйозне занепокоєння.

Діти шестирічного віку:
І група здоров’я – 36,5%
ІІ група – 60,6%
ІІІ – 2,9%

Діти семирічного віку:
І група здоров’я – 33,7%
ІІ група – 55, 3%
ІІІ група – 11%

Турбота про здоров’я – одне з найважливіших завдань в організації навчання першокласників. Тому в кожній школі необхідно забезпечити та дотримуватись санітарно-гігієнічних умов навчання шестирічок (відповідне обладнання, чіткий режим дня та харчування, рухливі ігри, динамічні заняття, прогулянки, фізпаузи тощо).

Крім невтішної статистики стану здоров’я, ми зустрічаємось з такими проблемами:
• недостатньо розвинені увага, навички мовлення, дрібна моторика руки і зорово-рухова координація;
• більшість шестирічних дітей нездатні коригувати свою поведінку та виявляти вольові зусилля для виконання поставлених завдань.
Тут дуже важливо – психологічно підготувати дитину до школи.

Вивчення рівня адаптації учні 1-х класів м. Чернівці показало, що кількість учнів з високим рівнем адаптації до навчання зростає, але при цьому збільшується кількість дітей з високим і підвищеним рівнем тривожності. За останній навчальний рік кількість таких дітей зросла з 14% (від кількості опитаних) до 23%. Цей негативний чинник впливає на успішність та психоемоційну сферу дітей. Особливо важка для дитини ситуація складається при розбіжності очікувань дорослих та її досягнень. Тому дуже важливо вчителю для забезпечення особистісно орієнтованого навчання та виховання звертати належну увагу на розвиток самоповаги у шестирічок, проявляти особливу турботу, доброзичливий стиль спілкуванняз цими дітьми в колективі.

Часто ми маємо справу з некерованістю (неслухняністю дитини). На сьогодні 5% дітей мають таку проблему як дефіцит уваги та гіперактивність. Серед причин, які її створюють, відсутність дієвої наступності в діяльності дитячого садка чи батьків, які виховують дитину вдома, і початковою ланкою школи, брак ранньої психолого-педагогічної діагностики відхилень у поведінці, несвоєчасне виявлення в дитини як позитивних, так і негативних якостей і здібностей, ненадання захисту і допомоги дитині в процесі її розвитку. Діти повинні відчути, що їхні проблеми комусь цікаві. Тому в дошкільному віці необхідно через гру соціально підготувати дитину до навчання та адаптації в новому середовищі, дати поштовх до розвитку, а не опановувати програму першого класу.

Для вирішення вищезазначених проблем також необхідно провести спільні семінари вчителів перших класів, вихователів ДНЗ та практикуючих психологів, на яких обговорити питання успішної організації навчально-виховного процесу з урахуванням результатів проведених Перших Всеукраїнських інтернет-зборів батьків першокласників та майбутніх першокласників та виробити практичні рекомендації.
Особливу роль для успішної адаптації є співпраця сім'ї та школи. Діяльність батьків і педагогів заради інтересів дитини буде успішнішою лише в тому випадку, якщо ми станемо союзниками. Важливим кроком у цьому є психолого-педагогічна просвіта батьків. Для її організації пропоную:
• створити спеціальні сторінки на сайтах управлінь освіти та шкільних з порадами для батьків майбутніх першокласників;
• провести інтернет-збори в межах області, міста (на зразок Всеукраїнських) з метою вивчення проблем, запитів, пропозицій батьків нашого регіону;
• узагальнити результати опитувань та систематизувати посібник, в який включити поради педагогів, вихователів, психологів, логопедів, педіатрів та кращий досвід батьків щодо підготовки дітей до шкільного життя та навчання в початковій школі.
• Підтримую пропозицію щодо «батьківської парти» в класі.

Наступна проблема – це створення в навчальних закладах умов, в яких шестирічний школяр почуватиме себе комфортно. Для забезпечення різностороннього розвитку дитини необхідно, щоб початкова школа мала свою базу:
• ігрові кімнати та кімнати для відпочинку;
• спортивні зали й майданчики з відповідним обладнанням;
• зручні динамічні меблі.

Для першокласників, які відвідують групу продовженого дня, необхідно організовувати щоденний 1,5-годинний відпочинок, а також не менше 1,5-годинної прогулянки на свіжому повітрі. Пропоную для ефективного проведення всеукраїнської акції «Дай руку першокласнику!» ширше залучати до співпраці меценатів, спонсорів.

Ми раді з того, що на сьогоднішній день держава, МОНмолодьспорт повернулися обличчям до дошкілля та початкової школи. Про це свідчить прийняття нової Програми для дошкільнят «Я у Світі» та затвердження нового Державного стандарту початкової загальної освіти. На часі розробка нових програм та підручників відповідно до нового Стандарту. Хотілося б, щоб вони були взаємопов’язані та відповідали віковим особливостям молодших школярів.

Колись був добрий звичай – першу книжку «Буквар» дарували дітям на пам'ять. Добре було б відновити цю традицію.

Наступна проблема і тішить, і водночас засмучує. Добре, що на вивчення іноземної мови виділили, починаючи з 1-го класу, 1годину з варіантної складової навчального плану, але гірше, що її ввели за рахунок годин, передбачених на вивчення рідної мови. А обсяг матеріалу в підручниках та навчальних планах розрахований на більшу кількість годин, ніж передбачено навчальним планом.

Тому просимо Вас, Михайле Юзефовичу, вийти з пропозицією до Міністерства освіти і науки, щоб при розробці нових програм та підручників узгодили їх з новим навчальним планом.

Шановні колеги! Закликаю всіх Вас працювати за формулою трьох «П» якості сучасного педагога:
• працювати з кожною дитиною;
• працювати досконало;
• працювати разом з суспільством і в суспільстві.
Тож бажаю натхненної завзятої праці вам і, неодмінно, задоволення від її плодів.
скачать dle 10.4фильмы бесплатно
Вернуться назад