Інформація
  • Переглядів: 34461
  • Автор: admin1
  • Дата: 21-09-2011, 14:00
21-09-2011, 14:00

Музика та музичне мистецтво як засіб формування особистості

Категорія: Навігація / Скриня педагогічних думок / Музика та музичне мистецтво

Л. Равлюк, методист ІППОЧО

Навколо нас вирує розмаїття музичної інформації. Музика звучить у театрах і кіно, на танцювальних майданчиках і в кафе, під музику тренуються в спортивних залах і хореографічних гуртках. Без музики і пісень не можна уявити собі карнавал, ні паради, ні туристичні походи…

Тому музика та музичне мистецтво як предмет-це один із найбільш ефективних засобів всебічного розвитку учня.
Музика рішуче звучить у всіх сферах виховання і освіти. Сучасний урок з музики та музичного мистецтва передбачає використання на ньому різних видів мистецтва, насичення його художньою інформацією, що допоможе учням збагнути, що музика дійсно є частинкою життя.

Сучасні уроки музики та музичного мистецтва-це творчість вчителя, що передбачає оновлення змісту й методів навчання, пошук нових ідей.
Програма з музики та музичного мистецтва ґрунтується на полі художності, що характеризується на полі художності, що характеризується через встановлення об’єктивно існуючих зв’язків між музикою та іншими видами мистецтв.
Сьогодні багато вчителів активно залучають український фольклор, який «вбирає», «інтегрує» різні види художньої творчості та має в цьому плані унікальні можливості. Українська народна творчість є невід’ємною частиною духовних цінностей. Тематика та жанрова палітра українських народних пісень різноманітна-героїчні, історичні, козацькі, побутові, обрядові та ігрові, жартівливі, пісні про кохання. Окремо слід відзначити пісні, які мають літературне походження. У розвитку співацьких навичок, виразного співу пісень досить важливим є уміння слухати пісню.
Музичний твір являє собою живий процес, рух у часі. Будь-який твір існує не стільки всередині мистецтва, скільки на межі його видів, хоча формально належить до одного з них. На уроках музики та музичного мистецтва учні переважно вперше відкривають для себе той чи інший твір. Тому вчитель відповідає за правильне, неповторне сприйняття дітьми образного змісту музики. Разом із учнями ми замислюємося над тим, які епохи залишили кращі пам’ятки, найвищі зразки людської думки.

Вивчаємо часи в період яких був найбільший розквіт духовності, коли мистецтво було засобом пізнання й відображення всіх проблем життя-від народження людини до руху планет. Навчаємо учнів вдумливо, усвідомлено слухати музику, ми сприяємо розвитку їх здатності до сприйняття та духовного вдосконалення. Ми часто є свідками того, що творчі здібності, розвинуті на уроках музики та музичного мистецтва, перетворюються на інші види діяльності особистості.
Нові програми з музичного мистецтва досліджують та впроваджують методичні проекти на основі міжпредметних зв’язків. Об’єднавши зусилля вчителі музики та музичного мистецтва, образотворчого мистецтва, світової художньої культури, українознавства, історії, біології, вчителів початкових класів-для вирішення проблеми-що освітній процес повинен мати не стільки інформаційний, скільки розвивальний характер.

Ми знаємо, що усі мистецтва споріднені між собою. У їхньому спорідненні-глибокий зміст.

Синтез музики і поезії-це вокальна музика. Рима в поезії та й уся звукова сторона тяжіють до музики. Ми звертаємо увагу на розмір вірша (8 клас) і музичний розмір, та спостерігаємо за гармонічним поєднанням поетичного і музичного ритмів. Ми підкреслюємо зв’язок із літературою при вивченні поняття « інтонація». Інтонація-це те, що зближує нашу мову із співом і з усією музикою взагалі.
На уроках музики та музичного мистецтва знаходять своє місце різні види ігор (дидактичні, інтелектуальні, пізнавальні, хороводні, художньо-конструкторські (з елементом праці), сюжетно-рольові, народні, комп’ютерні, ділові). Добираючи ігри до уроків, вчитель віддає перевагу нерозривності в ігрових моментах поезії, музики і танку. Хореографічне мистецтво перетворюється на засіб творчого самовираження, своєрідну гру-імпровізацію.

У традиційних класичних приміщеннях відсутні умови, потрібні для організації повноцінної танцювальної діяльності учнів, тому в перебіг уроків музики та музичного мистецтва включають форми хореографічних мініатюр. Це і традиційне для уроків музики та музичного мистецтва пластичне інтонування, що нерідко супроводжує виконання пісні, і танцювальні рухи при сприйманні відповідних творів танцювального характеру. Естетично грамотне і методично виважене застосування вчителем танцювальних методів і прийомів на уроках музичного мистецтва сприятиме усвідомленому сприйняттю учнями інтонаційно-образного змісту музики через її органічний, природний зв’язок із рухом, полі художньому вихованню в цілому.
Дещо інші технології характерні для проведення уроків з використання засобів виразності театрального мистецтва. Ми звертаємось за допомогою до різних форм і методів простої сюжетно-рольової гри (що стає фрагментом уроку) і при проведенні уроків-вистав (при узагальненні теми). Але не слід забувати, що театр-мистецтво колективне. При використанні театральних засобів у навчально-виховному процесі враховуються здібності,потреби й можливості дітей, а також виховуються почуття згуртованості і колективізму.

Театр-уособлює союз різних мистецтв. Значне місце займає музика в кіно, на радіо, на телебаченні. Музика проникла в спорт, зробивши фігурне катання або художню гімнастику демонстрацією не тільки фізичної культури, але й музикальності, почуття ритму.

Існує зв’язок між музикою, архітектурою, скульптурою та образотворчим мистецтвом. Тут величезне значення мають пропорції, співвідношення частин між собою і в цілому. Терміни «композиція», «структура», «симетрія» вживаються в кожному з цих мистецтв.

Музична програма для молодших школярів опирається на зв’язок музики із образотворчим мистецтвом-малюнок як зримий образ, який швидше і легше «зчитується» дитиною, ніж текст; завдяки малюнку розвивається механічна пам’ять. Колір, контраст фігур та відтінків, настрій малюнка допомагають дитині розповісти про свої музичні враження.

Малюнки-підказки дають змогу швидше вивчити літературно-пісенний текст, допомагають розгадати кросворд, загадку.

Учні 5-8 класів мають змогу отримати систематизовану інформацію щодо взаємозв’язку трьох видів мистецтва. Розуміння одного з мистецтв допомагає глибше зрозуміти інші. В основі програми «Музичне мистецтво» лежить розвиток в учнів відчуття «внутрішнього слуху», «внутрішнього бачення».

У змісті програми, і не тільки, ми бачимо поєднання науки і мистецтва. Ми використовуємо музичні твори в яких зображено природні явища, пори року, а також музичні твори в яких змальовані образи живої природи, допомагаючи дітям оволодіти навчальним курсом «Навколишній світ», «Я і Україна».

Історія-наука, а не мистецтво. Історія музиці дала дуже багато сюжетів. Ніяк не обійтися без математики при засвоєнні поняття тривалості звучання і без цікавих арифметичних дій з тривалостями.

Існує зв’язок між астрономією і музикою. Астрономія – наука, в основі якої лежить краса і гармонія світобудови. У всіх мистецтвах митці по-своєму відображають красу і гармонію.

Як часто різні види мистецтва допомагають нам розповісти про музику, описати її звучання. Різні науки роблять нас учасниками тих подій які описані митцями, культура і життя дає змогу все це пережити.
Ми зустрічаємось з композиторами різних століть, різних країн, ми слухаємо прості і складні, народні і професійні твори. Ми зустрічаємося не тільки з музикантами, а й з художниками, з письменниками і поетами, з режисерами.
Ми намагаємося вслухатися в живопис і вдивлятися в музику.
Ми замислюємося над тим, як глибоко пов’язані одне з одним всі мистецтва і вони зростають.

Та найголовніше, найважливіше в мистецтві це людина, її почуття й думки, її вчинки та мрії. Її радість і смуток, її життя.скачать dle 10.4фильмы бесплатно

Контакти

Адреса:
вул. Грушевського, 1, м.Чернівці, 58010
Телефони:
55-29-66, 57-32-84(факс)
Пошта:
doncv@ukr.net

Архiв новин

Лютий 2021 (8)
Січень 2021 (45)
Грудень 2020 (63)
Листопад 2020 (58)
Жовтень 2020 (73)
Вересень 2020 (59)

Команда сайту

Адміністратор:
Смольницький Анатолій Ігорович
Пошта:
doncvpress@ukr.net

Весь контент доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 International license, якщо не зазначено інше