Главная > Новини > З турботою та любов’ю до дітей-інвалідів

З турботою та любов’ю до дітей-інвалідів


3-12-2012, 08:54. Разместил: Moderator
У 2012/2013 н.р. у 428 загальноосвітніх навчальних закладах області (без спеціальних) навчається і виховується 13231 дітей з особливими освітніми потребами. З них: 2(1)-глухих, 1289(750) дітей з тяжкими порушеннями мовлення, 4937(518) дітей зі зниженим зором, 565(7) розумово відсталих дітей, 372(33) – із затримкою психічного розвитку, 5791(468) – з порушенням опорно-рухового апарату, 251(23) – зі зниженим слухом, 22(5) – з аутизмом.
Із них 1572 – складають діти з інвалідністю.
Із загальної кількості дітей з особливими освітніми потребами 507 дітей навчаються за індивідуальною формою навчання.
В області функціонує 27 загальноосвітніх навчальних закладів, де у 38 класах інклюзивним навчанням охоплено 50 дітей з особливими потребами. У порівнянні з 2011/2012 н.р. кількість навчальних закладів, де впроваджено інклюзивне навчання, збільшилася на 9, залучених дітей з особливими потребами – на 15, класів з інклюзивним навчанням – на 14. Інклюзивним навчанням охоплено 50 дітей різних нозологій.
Із 27 навчальних закладів, де впроваджено інклюзивне навчання, посади асистента вчителя введено у м.Чернівцях (шість по 0,5 ст.), Глибоцькому (одна ставка), Заставнівському (дві по 0,5 ст.), Кельменецькому (дві по 0,5 ст.), Новоселицькому (чотири по 0,25 ст.) районах.
Базовим закладом з питань впровадження інклюзивної освіти є ЗОШ І-ІІІ ст. № 24 м. Чернівців. У цьому закладі проводиться дослідно- експериментальна робота з проблеми: «Формування гармонійно функціонуючих психологічних меж особистості як засіб профілактики гандикапізму в умовах інклюзивної освіти». Програма експерименту затверджена наказом Головного управління освіти і науки від 25.01.2012 № 41 і розрахована на 2012-2016 роки.
Органами управління освітою проведено відповідну роботу щодо забезпечення безперешкодного доступу до загальноосвітніх навчальних закладів дітей з особливими потребами.
Із 435 навчальних закладів області облаштовано пандуси у 307 (70,6%) закладах. Із загальної кількості – 114 (37,1%) є повністю доступними (у тому числі всередині) для дітей з обмеженими фізичними можливостями (з порушеннями зору, слуху, опорно-рухового апарату). Найбільше закладів освіти облаштовано пандусами у Новоселицькому (100%), Сокирянському (100%), Герцаївському (90%), Путильському (90%), Кельменецькому (85%), Глибоцькому (82%), Хотинському (64%) районах та м. Новодністровську (100%).
У 138 закладах області організовано підвезення учнів з особливими освітніми потребами.
Науково-методичну, консультативну допомогу загальноосвітнім навчальним закладам щодо організації інклюзивного навчання надають обласна психолого-медико-педагогічна консультація, науково-методичний центр практичної психології та соціальної роботи Інституту післядипломної педагогічної освіти Чернівецької області.
В ІППОЧО введено посаду методиста з інклюзивного навчання, який координує роботу з педагогічними кадрами, соціально-психологічною та консультативною службами.
Здійснюється психологічний супровід сімей, які виховують дітей з відхиленнями у розвитку. При ОПМПК діє мобільний консультативний пункт у складі консультантів ОПМПК та методистів науково-методичного центру практичної психології та соціальної роботи ІППОЧО.
Консультантами ОПМПК проводиться індивідуальне консультування батьків та вчителів області з питань індивідуально-корекційної роботи та психологічного супроводу цієї категорії дітей, здійснюється освітньо-просвітницька робота з батьками, системна консультативна робота з батьками та педагогами. Розроблено методики для діагностики емоційного стану дитини з особливими потребами в умовах інклюзивного навчання.
Для навчально-методичного забезпечення освітнього процесу в умовах інклюзивного навчання ОПМПК розроблено індивідуальні навчальні плани, програми для дітей різних нозологій.
Відповідно до плану роботи Департаменту освіти і науки, молоді та спорту проводяться обласні семінари-практикуми, наради з керівниками закладів, де впроваджено інклюзивне навчання, працівниками відділів (управлінь) освіти, які відповідають за організацію інклюзивного навчання.
Упродовж 2012 року проведено 2 обласних семінари:
- директорів загальноосвітніх навчальних закладів, де впроваджено інклюзивне навчання, з проблеми: «Актуальні проблеми впровадження інклюзивного навчання в умовах загальноосвітнього навчального закладу» на базі Чернівецької загальноосвітньої школи І-ІІІ ст. № 24 (29.02.2012);
- обласний науково-практичний семінар для педагогів міста та області, які працюють в інклюзивних класах, з проблеми: «Інклюзивне навчання: пріоритети та перспективи впровадження в Чернівецькій області» на базі Чернівецького навчально-реабілітаційного центру № 1, у роботі якого взяли участь науковці лабораторії сурдопедагогіки Інституту спеціальної педагогіки АПН України (31.10.2012).
У 2012/2013 н.р. в області функціонує 13 шкіл-інтернатів та Оршівський дитячий будинок, в яких навчається 2175 учнів, у тому числі 378 дітей-інвалідів.
Для дітей з особливими освітніми потребами діє 7 спеціальних навчальних закладів (1 спеціальна школа, 5 спеціальних шкіл-інтернатів, один навчально-реабілітаційний центр), де навчається 1022 учнів. З них 366 дітей-інвалідів.
Мережа спеціальних навчальних закладів дозволяє надавати освітні послуги дітям різних нозологій: з вадами слуху, розумового розвитку, вадами мовлення, зору.
У Чернівецькій області функціонує обласний навчально-реабілітаційний центр № 1, який відкрито у 2011 році на базі Чернівецької спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату № 1.
Необхідність його створення викликана збільшенням кількості хворих дітей та пошуком інноваційних форм надання не тільки освітніх послуг, але й реабілітації та зміцнення здоров’я. У закладі створено всі умови для навчання та проходження комплексної медичної, психологічної, соціальної, професійної реабілітації дітей. У навчально-реабілітаційному центрі працюють досвідчені медики, дефектологи, сурдопедагоги, олігофренопедагоги, психолог, соціальний педагог, логопед. Надається підтримка не тільки дітям, але й батькам. Цікавою у плані компенсації втрачених функцій є співпраця навчально-реабілітаційного центру з кінно-спортивним клубом «Троя».
У навчально-виховний процес закладу впроваджуються сучасні комп’ютерні технології із застосуванням нових інформаційних засобів навчання: слухо-мовних тренажерів «Живий звук», «Видима мова», «Адаптація-Лого». 90% педагогів володіють комп’ютером, що дає змогу проводити уроки та виховні заходи з використанням мультимедійних комплексів. Традиційним у закладі стало проведення тижнів інноваційних технологій «На шляху до майстерності», фестивалів методичних ідей «Панорама творчих уроків», майстер-класів досвідчених педагогів.
Педагогами центру напрацьовано багато творчих доробок з досвіду роботи, зокрема, «Інтегровані уроки з розвитку мовлення і граматики», «Нетрадиційні уроки математики у початковій школі», «Тематичний розмовник», «Фонетичні зарядки у школі для глухих», адаптовані корекційно-розвиткові програми «Дитинка-живинка», «Розвиток емоційно-вольової сфери та творчих здібностей дітей з вадами слуху» тощо.
Центром укладено угоду про співпрацю з Інститутом спеціальної педагогіки АПН України, розпочато експериментальну роботу з проблеми: «Науково-методичні засади діяльності центру раннього та дошкільного розвитку дітей з особливими освітніми потребами в умовах навчально-реабілітаційного центру».
У закладі функціонує Центр підтримки сім’ї, де батьки та усі бажаючі можуть отримати необхідну консультацію фахівців.
У навчально-реабілітаційному центрі № 1 створено ресурсний консультативно-методичний центр щодо надання допомоги вчителям загальноосвітніх навчальних закладів, які працюють в інклюзивних класах.
Дітям із складними вадами розвитку надаються реабілітаційні послуги. Упродовж 2012 року медичну та фізичну реабілітацію у Чернівецькому навчально-реабілітаційному центрі № 1 пройшли 140 дітей.
Дошкільні відділення працюють у Оршівському дитячому будинку, Чернівецькому навчально-реабілітаційному центрі №1, Чернівецькій спеціальній загальноосвітній школі-інтернаті №2, Хотинській спеціальній школі-інтернаті №1 (всього 7 груп, 53 дитини).
Підготовчі класи діють у 3-х закладах: Чернівецькій спеціальній загальноосвітній школі-інтернаті №2, Чернівецькій спеціальній загальноосвітній школі №3, Хотинській спеціальній школі-інтернаті №2 (всього 4 класи,37 учнів).
З 29.11.2012 в Оршівському дитячому будинку відкрито постійно діючу санаторну різновікову групу для дітей з хронічними неспецифічними захворюваннями органів дихання (відповідно до медичних висновків районних лікарських кваліфікаційних комісій про стан здоров’я дітей).скачать dle 10.4фильмы бесплатно
Вернуться назад