Главная > Новини / Стрічка > Попович – батько українського шкільництва на Буковині

Попович – батько українського шкільництва на Буковині


20-03-2015, 21:37. Разместил: Anatoly
Здаволося б минуло майже сотню літ,
Як Омелян Попович - наш невтомний світоч і надія,
З тенет чужих держав наш край повів
У майбуття, яке віками було тільки мрія.
Він присвятив себе і все своє життя
Цій благородній і величній справі,
Щоб український люд свобідно і щасливо жив,
Не у якійсь чужій, а в рідній, у своїй державі.
В.Г.Гахман, вчитель історії та правознавства
Іспаської ЗОШ І-ІІІст. Вижницького району
85 років тому, 22 березня 1930 р., у м.Заліщики зупинилося серце громадсько-культурного діяча, ініціатора і першого редактора газети «Буковина», заснованої Ю.Федьковичем, письменника, публіциста Омеляна Олександровича Поповича (1856-1930).
Народився 18 серпня 1856 року у м. Ватра-Дорней Сучавського повіту.
Дитячі роки провів на Путильщині, навчався в Чернівцях: у гімназії та учительській семінарії. Учителював, був секретарем Товариства «Руська бесіда», інспектором шкіл у Сіреті, Кіцмані, інспектором народних шкіл Буковини. Автор підручників: «Буквар», «Читанка для шкіл народних», «Граматика для шкіл народних», «Підручник з української мови для середніх шкіл»»… Редагував серію брошур «Бібліотека для молоді». Після входження краю до Румунії вчителював у Львові, Станіславі. У Чернівцях, на вулиці І.Гонти у про нього нагадує меморіальна дошка: «У 1905- 1918рр. тут жив Омелян Попович – український президент Буковини 1918р.». Інша меморіальна дошка встановлена на приміщення нинішнього 14 корпусу університету. Засновано педагогічну премію Омеляна Поповича. «Був симпатичним політиком для людей», - таке визначення дав йому історик, політолог Ігор Буркут.

20 березня 2015 р. в Інституті післядипломної педагогічної освіти Чернівецької області відбулися педагогічні читання на тему «Попович – батько українського шкільництва на Буковині», під головуванням Т.А. Мінченко, методиста українознавства ІППОЧО. 
У своєму виступі Тамара Антонівна звернула увагу присутніх на те, що за життя О. О. Поповича було удостоєно честі бути «почесним членом» та «почесним головою» багатьох українських товариств Буковини, його вшановували й на державному рівні. 1905-го року Омеляна Поповича було нагороджено австрійським Орденом Залізної Корони ІІІ класу, а також створено осібний фонд - «Стипендія імені О.Поповича» для заохочення найкращих учнів. Її було впроваджено у школах Буковини у 1905–1906 н.р.
Педагогічні читання розпочалися вшануванням пам’яті Омеляна Олександровича Поповича хвилиною мовчання та виконанням пісні «Боже, великий, єдиний…».
У читаннях взяли участь: Б.І.Мельничук, доктор філологічних наук, професор, викладач кафедри української літератури ЧНУ ім.Ю.Федьковича; Л.Б.Платаш, кандидат педагогічних наук, доцент кафедри загальної і соціальної педагогіки ЧНУ ім.Ю.Федьковича; Н.І.Куб’як, кандидат педагогічних наук, доцент, доцент кафедри загальної та соціальної педагогіки ЧНУ ім.Ю.Федьковича; Я.М.Вишпінська, кандидат педагогічних наук, доцент кафедри музики ЧНУ ім.Ю.Федьковича; О.Є. Сахновський, завідувач кафедри методики викладання суспільно-гуманітарних дисциплін ІППОЧО, кандидат історичних наук, доцент; Д.В.Ведмеденко, викладач кафедри методики викладання суспільно-гуманітарних дисциплін ІППОЧО; заступники директорів з навчально-виховної роботи, методисти РМЦ, вчителі української мови та літератури, історії, українознавства, початкових класів.
Педагогічні читання відзначилися різноманітністю тематики, яка висвітлювала різносторонню діяльність Омеляна Поповича: Аналіз підручників О.Поповича та їх використання в школах Буковини (кін. ХІХ – поч.. ХХст.) (Н.І.Маркевич, вчитель українознавства Заставнівської гімназії); Науково-методичне забезпечення процесу навчання і виховання (І.В.Білан методист українознавства Глибоцького РМЦ); Виховний потенціал літературних творів О.Поповича (Н.С. Козачок, заступник директора з виховної роботи, вчитель українознавства Чагорської ЗОШ І-ІІІ с.); Впровадження виховних ідей О.Поповича у сучасній школі (Г.І.Мітенко, заступник директора з виховної роботи Бобовецького НВК Сторожинецького району); Персоналія О.Поповича в історичних та історико-педагогічних дослідженнях минулого і сучасності (О.М. Фрунза, заступник директора з навчально-виховної роботи Чудейського НВК Сторожинецького району); Окремі аспекти суспільно-політичної та громадсько-просвітницької діяльності О.Поповича (Т.С.Ілащук, вчитель історії Баламутівського НВК Заставнівського району); Омелян Попович та розвиток шкільництва на Буковині (Р. П.Твердохліб, вчитель українознавства Новоселицької ЗОШ №3); Освітня діяльність та педагогічні ідеї Омеляна Поповича (А.М.Нікітіна, вчитель українознавства Строїнецького навчально-виховного комплексу Новоселицького району); Педагогічна діяльність Омеляна Поповича в умовах реформування сучасної освіти України (М.І.Петрюк Марія Іванівна, вчитель української мови та літератури, українознавства Кадубовецької ЗОШ І-ІІІст. Заставнівського району); Омелян Попович і його сучасники-послідовники (Г.М.Кадищук, учитель української мови та літератури Ставчанського ЗНЗ І-ІІІ ст. Кіцманського району); Омелян Попович – натхненник народного шкільництва на Буковині (Кіцманщина)» (Г.І.Бугай, вчитель історії Кіцманської районної гімназії); Омелян Попович.130-річчя журналу «Бібліотека для молодіжі» (А.О.Горюк, учень 10 класу науковий керівник Н.Г.Проскурняк, вчитель української мови та літератури, заступник директора з виховної роботи Вашковецької гімназії); Використання виховних ідей Омельяна Поповича в сучасній школі (А.А. Андрущак, вчитель українознавства Бабинської ЗОШ І-ІІІст. Кельменецького району).
Виставку літератури, присвячену основним віхам життя і творчості Омеляна Поповича, представила М. І Дудитра, бібліотекар відділу народознавства Чернівецької обласної універсальної наукової бібліотеки ім. М.Івасюка.
Л.Р.Равлюк, методист ІППОЧО, виконав твір на слова О.Поповича «Біла рожа». 
Педагоги мали можливість ознайомитись із роздатковою літературою, поспілкуватись, обмінятись досвідом роботи та отримати відповіді на запитання, які виникали під час літературних читань.
Захід завершився виконанням учасниками гімну «Ще не вмерлаУкраїна».

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Попович – батько українського шкільництва на Буковині

 

 

 

 

 


скачать dle 10.4фильмы бесплатно
Вернуться назад