Інформація
  • Переглядів: 1415
  • Автор: Moderator
  • Дата: 9-08-2013, 09:41
9-08-2013, 09:41

Глибочани на вершині визнання

Категорія: Навігація / Новини

Літо закінчується та воно залишиться приємним спогадом в серцях багатьох гуртківців Глибоцького центру туризму і краєзнавства. Відпочинок, цікаве дозвілля, оздоровлення поєднувалось у них з пізнавальною активністю та розвитком творчих здібностей. Майже 180 вихованців творчих об’єднань відпочивали та проходили вишкіл у наметовому таборі «Райдуга» та побували у туристсько-краєзнавчих подорожах. Перемога глибочан в обласному зльоті юних туристів-краєзнавців дала можливість захищати честь Буковини на 9-ому Всеукраїнському зльоті активістів учнівського руху «Моя земля – земля моїх батьків». Зліт проходив в кінці липня в Центральному таборі Українського державного центру туризму і краєзнавства в Закарпатській області. Упродовж шести днів команди з різних регіонів мали нагоду не тільки відпочити, але й взяти участь в різних краєзнавчих конкурсах, вікторинах, експедиційних маршрутах.

До складу команди Глибоцького ЦТКСЕУМ увійшли кращі гуртківці з різних шкіл району. Це Мар’яна Мицак і Владислав Цибуляк з Кам’янської школи, Євдокія Турянська з Старововчинецького ліцею, Анастасія Пентелейчук з Коровійської ЗОШ, Роман Дручук з Корчівецької ЗОШ, Наталя Воробець, Марія Люта та Христина Банилівська з Глибоцької ЗОШ.

Для цього дитячого колективу була притаманна організованість, активність, взаєморозуміння, експресивність, прагнення до перемоги. Кожен з них брав участь у майже всіх заходах на зльоті. Керівниками команди були Руслан Щур, Галина Сисолєтіна та автор цієї статті.

Першим конкурсом на зльоті була «Візитка команди». Наші вихованці вдало, змістовно, емоційно представили Чернівецьку область, наш позашкільний заклад, пріоритети туристсько-краєзнавчої діяльності та здобутки кожного учасника команди в номінаціях.

У туристсько-краєзнавчій вікторині Владислав Цибуляк, Євдокія Турянська та Анастасія Пентелейчук відповідали письмово на різні питання з історії України, географії, геології, екології, етнографії та туризму. Вони показали добрі теоретичні знання, набуті на заняттях в гуртках та на шкільних уроках.

Водночас надзвичайно цікавим і складним був конкурс «В традиціях – краса тисячоліть». У Положенні цього конкурсу-захисту відзначається: «У будь-якій культурі речі повсякденного побутового вжитку, знаряддя праці, зброя, частини помешкань та сакральних споруд оздоблювались певним орнаментом, що ніс смислове, духовно-родове, обрядове та історичне значення, зміст, що з часом став традиційним для даного роду, нації. Особливо це притаманне ремісничим виробам гончарства, ковальства, теслярства, ткацтва, лозоплетіння, фарфоро-фаянсовим виробам, виробам із скла, шкіри тощо».

Готуючись вдома до цього конкурсу-захисту наші гуртківці провели кількаденну експедицію в краєзнавчі музеї району та в села Молодія, Кам’янка, Валя Кузьмин, Старий Вовчинець і смт.Глибока. Предметами наших досліджень були гончарні та теслярські вироби, ткацькі знаряддя праці, оздоблення в сільських хатах печі, сволоку, мисників, ложок, дверей. Було зроблено понад 50 фотографій, 20 малюнків знаків-символів, виготовлено 4 плакати з ілюстраціями до теми. Одночасно зустрічалися з старожилами, записували їх розповіді та тлумачення тих оздоблювальних орнаментів, знаків, які були типовими, традиційними і улюбленими в межах нашої історико-географічної території.

Попередньо зібраний матеріал нами було оформлено в окрему пошуково-дослідницьку роботу. Однак, згідно з вимогами конкурсу, цей досліджений краєзнавчий матеріал треба було упорядкувати, вплести в обрядове дійство на сцені. Нами було написано сценарій і показано традиційну «Посвяту дівчини в повноліття», яка в минулому була важливим віковим етапом переходу дівчини чи хлопця до нового статусу. Дівчиною, яку ми обрали для посвяти, була капітан нашої команди Мар’яна Мицак. Сталося приємне співпадіння. Конкурс проходив 26 липня і саме в цей день дівчині виповнилось 15 років і вона була посвячена в повноліття на сцені за народним звичаєм і традиційно.

Також цього дня сцена конкурсу барвисто засяяла, коли вся команда почала обрядове дійство. Всі учасники були одягнуті в автентичне буковинське вбрання: старовинні святкові вишиті сорочки, горботки, пояси, тайстри, які ніби підкреслювали і доповнювали артистизм, емоційність, змістовність виступу. Тож стали вони всі об’єктами відео зйомок та фотографування представників різних областей. Дійсно, наша команда гордо і велично демонструвала велике надбання народної культури – буковинський вишиваний одяг, на якому сяяли мистецькі шедеври в поєднаннях орнаментів і кольорів. І здавалося, що в них закодовані у вишитих та витканих знаках-символах послання предків з далеких віків.

Під час обрядового дійства Мар’яна Мицак блискуче витримала випробування на знання народних і родинних традицій, розкрила змістовно смислове, символічне, духовне, магічне, обрядове значення понад 10 предметів, які оздоблені стародавніми знаками, орнаментами. Для переконливості журі і глядачам демонструвались не тільки фотографії й малюнки на плакатах, але й привезені гончарні вироби, різьблені дерев’яні побутові предмети, ткацькі знаряддя праці та розмальована буковинська скриня, яка є символом працьовитості дівчини, символом збереження родинних традиційних та майбутньої нової сім’ї.

У рамках конкурсу-захисту учасники команди розповіли про зібрані матеріали щодо подвійного значення дерев’яних ложок: ужиткового й сакрального, ритуального. За розповідями старожилів сіл Горбівці й Кам’янка в минулому мальовані ложки використовувались в родинних звичаях. Наприклад, коли брали з колиски дитину, то туди клали ложку, щоб до колиски не причепилась зла сила. Викидали ложку надвір під час грози, бо наші предки вірили, що розмальована чи різьблена ложка відверне грозу і блискавку. У деяких селах ложка використовувалась у новорічно-різдв’яних звичаях, у поховальній обрядовості. Отож, Мар’яна спробувала на конкурсі перетворити звичайну дерев’яну ложку в родинний оберіг.

Під час міні-майстер класу вона запросила на сцену бажаючих з інших областей та зі складу журі і навчила їх малювати магічні знаки-символи. Це трипільський-безкінечник, що символізує гармонію, циклічність, ритмічність Всесвіту, єднання людини з природою, розвиток від простого до складного, до досконалості.

Другим знаком учасники майстер класу намалювали символ Сонця – бо це небесне світило є джерелом життя, тепла і Божої благодаті.

А трипільський квадрат використовували ще давні люди, бо він символізує стабільність, упорядкованість земного життя і Космосу. А поділений на чотири частини, в середині яких крапки, – то є символ засіяного поля, чотирьох сторін світу, родючості землі, достатку на столі. Отже, цей знак був намальований на ложці третім.

Завершили глибочани свій виступ авторською піснею «В традиціях – краса тисячоліть». Журі схвально сприйняли виступ, були вражені обрядовим дійством, відповідністю критеріям, артистизмом, емоційністю буковинців та глибиною краєзнавчого дослідження. Отож, команда з Буковини була поза конкуренцією і найкращою та посіла у вищезгаданому конкурсі перше місце серед областей України.

Слід відзначити, що окремо підбивався підсумок трьох конкурсів: «Візитка команди», «Вікторина», і «Традиція – краса тисячоліть». У загальному підсумку глибочани також посіли перше місце.

Окремо проводився конкурс «Творчі майстерні». Тут шестеро наших учасників захищали науково-дослідницькі роботи з історичного, археологічного, географічного, геологічного, екологічного і етнографічного краєзнавства. Це був своєрідний звіт про роботу гуртка, експедиційного загону за два роки. Владислав Цибуляк, Мар’яна Мицак, Євдокія Турянська, Роман Дручук, Наталія Воробець, Анастасія Турянська вдало захистили свої роботи, відповіли на всі додаткові питання журі. У всіх виступах особливо високо цінувалось дослідження актуальних місцевих тем, проблем, відповідність ілюстративного матеріалу звіту, використання літературних та архівних джерел, пропаганда та практичне використання робіт, володіння матеріалом, культура мовлення. Отож, наші учасники посіли перші, треті і п’яті місця, а за підсумками участі в усіх творчих майстернях глибочани мають почесне друге місце. У цьому велика заслуга керівників гуртків, педагогів шкіл, які готували з дітьми науково-дослідницькі роботи. Це Людмила Щериля, Вікторія Глевко, Ніна Лук’ян, Надія Стрілак, Валерій Іримеску, Мар’яна Ванхала.

Старанно готував команду до участі в туристсько-краєзнавчому експедиційному маршруті заступник директора Глибоцького ЦТКСЕУМ керівник команди Руслан Щур. На зльоті наші учасники проходили маршрут по пересіченій лісистій місцевості та знаходили контрольно-залікові станції, контрольні пункти з використанням різних видів орієнтування на місцевості. На дистанції знаходились технічні етапи та контрольно-залікові станції з історичного, археологічного, екологічного, геологічного, географічного та етнографічного краєзнавства. У порівняні з попередніми зльотами, на всіх позиціях маршруту глибочани покращили свої результати, вдало використали набуті знання й уміння, продемонстрували колективний дух, організованість, наполегливість і волю до перемоги. У цьому велика заслуга і наших гуртківців – учнів Глибоцької ЗОШ Марії Лютої та Христини Банилівської які брали участь у всіх конкурсах, окрім творчих майстерень.

Отож, поверталися додому вихованці Центру туризму щасливі й радісні. Перші місця в конкурсах, яскраві враження від зльоту, дружні спілкування з ровесниками з інших областей. І все це стало корисним досвідом, розширило і збагатило їх життєвий простір. Вони наглядно переконалися, що тільки шляхом наполегливої праці, сили волі, цілеспрямованості можна в житті домогтися успіхів і визнання.

Насамкінець хочеться підкреслити, що глибочани вже вп’яте захищають честь області на Всеукраїнському рівні. І вже вкотре посідають перші місця в конкурсах. Це є результатом того, що наш позашкільний заклад працює стабільно, системно і мотиваційно спрямований на досягнення позитивних результатів.

Глибочани на вершині визнанняГлибочани на вершині визнанняГлибочани на вершині визнанняГлибочани на вершині визнанняГлибочани на вершині визнанняГлибочани на вершині визнанняГлибочани на вершині визнанняГлибочани на вершині визнанняГлибочани на вершині визнанняГлибочани на вершині визнанняГлибочани на вершині визнанняГлибочани на вершині визнанняГлибочани на вершині визнанняГлибочани на вершині визнанняГлибочани на вершині визнання
скачать dle 10.4фильмы бесплатно

Контакти

Адреса:
вул. Грушевського, 1, м.Чернівці, 58010
Телефони:
55-29-66, 57-32-84(факс)
Пошта:
doncv@ukr.net

Архiв новин

Липень 2020 (10)
Червень 2020 (83)
Травень 2020 (116)
Квітень 2020 (94)
Березень 2020 (86)
Лютий 2020 (150)

Команда сайту

Адміністратор:
Смольницький Анатолій Ігорович
Пошта:
doncvpress@ukr.net

Весь контент доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 International license, якщо не зазначено інше