» » » Михайло Бауер: «Освітня галузь Чернівецької області має потужну позашкільну систему»
Інформація
  • Переглядів: 1589
  • Автор: Moderator
  • Дата: 24-11-2012, 11:57
24-11-2012, 11:57

Михайло Бауер: «Освітня галузь Чернівецької області має потужну позашкільну систему»

Категорія: Навігація / Новини

23 листопада 2012 року, за участі директора Департаменту освіти і науки, молоді та спорту Михайла Бауера, відбувся обласний семінар «Забезпечення рівного доступу дітей шкільного віку до якісної позашкільної освіти. Технології модернізації змісту позашкільної освіти» на базі навчальних закладів Глибоцького району.
Відкриття семінару відбулось у актовій залі Молодійської ЗОШ І-ІІІ ступенів.
На початку роботи семінару із виступами-вітаннями до присутніх звернулись М.Г. Загарюк, голова Глибоцької РДА та П.М. Тимофій, заступник голови Глибоцької районної ради.
У своєму виступі «Позашкільна освіта Чернівецької області: досвід, реалії, перспективи» Михайло Бауер закцентував увагу присутніх на основних аспектах проблеми.
«Позашкільна освіта сьогодення посіла вагоме місце в системі безперервної освіти і стала її невід’ємною й унікальною ланкою. Значення позашкільної освіти у розвитку особистості посилюється тим, що вона сприяє вихованню не лише духовності й моральності, задоволенню різнобічних інтересів, а й стимулює творчий розвиток, виховує позитивне ставлення до національних і загальнолюдських культурних цінностей.
Освітня система Чернівецької області має потужну позашкільну систему - 47 закладів: 30 позашкільних навчальних закладів (27 тис.505 дітей) та 17 дитячо-юнацьких спортивних шкіл системи освіти (7тис.740 дітей), які спрямовують свою діяльність на отримання позашкільної освіти дітей Буковини. Відсоток охоплення учнів позашкільною освітою станом на 1.01.2012 в Чернівецькій області становить 36,4% (по Україні – 37,5%). Область займає 13 місце серед 27 регіонів.
Найвищий відсоток охоплення дітей позашкільною освітою у Путильському (43%), Сокирянському (29%), Кельменецькому (27%) районах. Найнижчий відсоток у Вижницькому районі (10%), Кіцманському (12%), Хотинському (13%).
На один відсоток в порівнянні з минулим роком в цілому в області знижено охоплення учнів позашкільною освітою (без ДЮСШ).
Проте кількість позашкільних навчальних закладів в області збільшується і рішенням сесії обласної ради спортивно-оздоровчому табору «Буковинка» та табору «Перлина гір» надано статус позашкільної установи. Зараз проводиться робота по реєстрації цих закладів.
Найбільший відсоток охоплення гуртковою роботою в позашкільних навчальних закладах обласного підпорядкування:
5,7% дітей області займаються в ПНЗ обласного підпорядкування в тому числі:
- м.Чернівці – 17,8%
- обласні школи-інтернати – 6,6%
Кельменецький, Герцаївський райони по 2,8%.
Позашкільні навчальні заклади беруть активну участь в семінарах, конкурсах, фестивалях і достойно представляють область на Всеукраїнському рівні.
В квітні 2012 року на базі позашкільних навчальних закладів проведено Всеукраїнський науково-практичний семінар «Сучасні стратегії управління та методичне забезпечення інноваційного розвитку позашкільного навчального закладу».
Започатковано та проведено обласний конкурс на кращу виховну систему позашкільного навчального закладу в якому взяли участь всі позашкільні заклади. Переможцями визнано:
Чернівецький обласний центр естетичного виховання «Юність Буковини» (директор Касьянчук Лада Василівна);
- Міський палац дітей та юнацтва м.Чернівців (директор Клименко Алла Василівна);
- Кельменецький районний дитячо-юнацький центр (директор Хоменко Віталій Олексійович)
Пройшов ІІ етап Всеукраїнського конкурсу майстерності педагогічних працівників позашкільних навчальних закладів «Джерело творчості» в номінації «Директор позашкільного навчального закладу». Приємно відзначити, що директор Глибоцького центру туризму, краєзнавства, спорту та екскурсій учнівської молоді Дудка Анатолій Петрович та директор Путильського центру дитячої та юнацької творчості Хромей Наталія Петрівна представлять Чернівецьку область в II очному турі III етапу Всеукраїнського конкурсу «Джерело творчості» в листопаді у м. Києві.
Розпочато районний та міський етапи Всеукраїнського конкурсу «Джерело творчості» в номінації «Керівник гуртка – 2013».
Важливим питанням сьогодення є якісне та кількісне забезпечення позашкільних навчальних закладів навчальними програмами, методичними посібниками.
Аналіз існуючого програмного забезпечення позашкільних навчальних закладів показав, що першочергового розроблення потребують навчальні програми туристсько-краєзнавчого, військово-патріотичного, соціального, гуманітарного напрямів. Зміст навчальних програм повинен відповідати сучасним вимогам до освітнього процесу, культурним традиціям країни і регіонів, віковим особливостям учнів, науково-методичним пріоритетам педагога.
Діяльність методичних служб позашкільних навчальних закладів має бути спрямована на науково-методичний супровід процесів інноваційного розвитку закладу, на створення такого навчально-розвивального середовища, яке формує у педагогів готовність до роботи на основі сучасних педагогічних технологій, до участі у педагогічних експериментах з випереджаючими, прогностичними завданнями.
У вересні 2012 року на базі Глибоцького будинку творчості дітей та юнацтва створено експериментальний майданчик з проблеми: формування творчої активності вихованців гуртків науково-технічного напряму позашкільного навчального закладу.
Одним із завдань позашкільних закладів є організація масових заходів з дітьми, під час яких визначається рівень практичної підготовки вихованців, а також забезпечується їх змістовне дозвілля, створюються умови для пошуку та підтримки талановитих та обдарованих. Упродовж року вихованці хореографічних студій Чернівецького обласного центру естетичного виховання «Юність Буковини» взяли участь у більш, ніж 200 масових заходах.
За підсумками ІІІ Всеукраїнського туру конкурсу «Моя Батьківщина – Україна» сім робіт стали лауреатами.
На ІІІ етап Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт від Буковинської Малої академії наук учнівської молоді було направлено 30 робіт (до захисту - 29). Приємно, що у цьому році збільшилася кількість призерів – 14 (50% від кількості учасників): (2011 рік – 7 призерів).
За вагомий внесок у справу охорони навколишнього природного середовища, активну науково-дослідницьку діяльність та популяризацію еколого-натуралістичних знань серед учнівської молоді комунальний заклад «Чернівецький обласний центр еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді» (директор Головченко Людмила Юріївна) нагороджено Почесною грамотою Кабінету Міністрів України, Почесною грамотою Міністерства України у справах сім’ї, молоді і спорту та грамотами Національної Академії педагогічних наук України Інституту проблем виховання.
Гуртківці обласного центру туризму, краєзнавства та екскурсій, творчості учнівської молоді неодноразово стають переможцями та призерами Чемпіонату України на кращу подорож, призерами у Всеукраїнських експедиціях та конкурсах «Сто чудес України», «Краса і біль України», «Історія міст і сіл України», «Україна вишивана». Стабільно команди цього закладу входять до 10 кращих на Україні зі спортивного туризму.
122 вихованця обласного центру науково-технічної творчості учнівської молоді взяли участь у Всеукраїнських і міжнародних конкурсах, виставках та змаганнях. Найкращі роботи були представлені у Києві на Всеукраїнських виставках в Українському державному центрі позашкільної освіти „Наш пошук і творчість – тобі, Україно!”, виставці – конкурсі декоративно-ужиткового та образотворчого мистецтва “Знай і люби свій край!” та на І Всеукраїнській виставці-звіті «Країна юних майстрів».
Родзинкою позашкільної освіти Хотинського району є учнівське лісництво на базі Полянської ЗОШ I-IIIст. Із 22 природоохоронних акцій та конкурсів у 17 юні екологи стали переможцями, 5 призових місць здобули на Всеукраїнському рівні.
Результативно працює Кельменецький районний дитячо-юнацький центр. Доробок колективу - 44 призери обласного та Всеукраїнського рівня та гран-прі Міжнародного конкурсу «Кришталеві джерела».
Мають гарні надбання вихованці позашкільних навчальних закладів міста Чернівців, а це понад 350 лауреатів та дипломантів всеукраїнських та міжнародних конкурсів різних напрямів.
Керівники та педагогічні колективи позашкільних навчальних закладів області будують діяльність закладів за результатами моніторингових досліджень якості позашкільної освіти, відповідно до програм стратегічного розвитку закладів, використовуючи механізми цільового і системного управління.
У 2011/2012 н.р. 96 учасників Всеукраїнських масових заходів з науково-технічного напрямку нагороджені грамотами та дипломами різних ступенів (І місце – 36 учасників, ІІ місце – 35 учасників, ІІІ місце – 25 учасників).
Одним із стратегічних напрямків розвитку сучасної системи освіти у нашій країні є формування екологічної культури особистості, виховання у кожного школяра, студента позитивного ставлення до навколишнього світу. В травні 2012 року прийнята Регіональна Концепція екологічної освіти і виховання. Підвалини екологічної культури складають елементарні знання про природу; орієнтування у найближчому природному середовищі; усвідомлення життєво необхідних потреб живих істот в умовах існування; ознайомлення з елементарними відомостями про взаємозв’язки живої і неживої природи, її значення у житті людини.
Органами прокуратури в 2012 році проведено перевірку дотримання вимог Закону України «Про позашкільну освіту» стану охоплення змістовним дозвіллям дітей та кадрове забезпечення закладів ПНЗ. Наголошено, що є непоодинокі факти приписування кількості дітей, охоплених позашкільною освітою. Зокрема органами прокуратури Чернівецької області порушено 3 кримінальні справи стосовно керівників позашкільних закладів, які майже два роки нараховували та отримували заробітну плату за роботу неіснуючих гуртків та секцій.
Не відповідають сучасним санітарно-гігієнічним вимогам заклади: Сокирянський районний центр творчості дітей та юнацтва, Заставнівський районний будинок дитячо-юнацької творчості, Путильський районний центр дитячої та юнацької творчості, Вашківецький будинок дитячої та юнацької творчості (відсутність внутрішніх вбиралень та центрального водопостачання). Не дотримується температурний режим у Новоселицькому будинку дитячої творчості, Кіцманському районному будинку дитячої творчості.
Переважною більшістю колективів позашкільних закладів не залучено до гурткової роботи дітей групи ризику та схильних до правопорушень. В окремих закладах недостатнє матеріально-технічне забезпечення, відсутній доступ до мережі Інтернет, наукової та довідкової літератури, висока плинність кадрів та їх низька фахова підготовка.
Не подано на затвердження вченої ради Інституту деякі програми гуртків Сторожинецького центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді, Вижницького районного будинку дитячої та юнацької творчості, Новоселицького будинку дитячої творчості.
З метою формування інформаційного освітнього середовища позашкільної освіти; виявлення, поширення та впровадження досвіду використання інноваційних та інформаційно-комунікаційних технологій у роботі позашкільних навчальних закладів, стимулювання процесу створення веб-сайтів Міністерством в цьому році проводиться Всеукраїнський конкурс веб-сайтів позашкільних навчальних закладів. Керівникам вжити заходів щодо достойного представлення Чернівецької області на конкурсі».
Після теоретичної частини семінару Філіча Вікторівна Сарафінчан, директор Молодійської ЗОШ провела екскурсію навчальним закладом, після чого його учасники розділились на три групи.
Начальники органів управління освітою на чолі з директором Департаменту освіти і науки, молоді та спорту Михайлом Бауером, відвідали Глибоцький центру туризму, краєзнавства, спорту та екскурсій учнівської молоді. Учасники цієї групи мали можливість ознайомитися з роботою, методичними напрацюваннями, традиціями центру. Директор центру – Анатолій Дудка детально розповів та презентував роботу свого позашкільного навчального закладу. Михайло Бауер відзначив позитивну та результативну роботу Глибоцького центру туризму, краєзнавства, спорту та екскурсій і закликав всіх рівнятися саме на цей позашкільний заклад.
Голови районних комітетів профспілки працівників освіти, на чолі з В.В. Дудчаком, головою Чернівецької обласної організації профспілки працівників освіти і науки працювали над темою «Співпраця вчителя і учня - технологія успіху» та відвідали ряд навчальних закладів. Серед оглянутих навчальних закладів, були і такі, в яких провели заходи із енергозбереження за рахунок отриманих коштів згідно зі Кіотським протоколом.
У Волоківській ЗОШ Г.І. Поклітар, директор Волоківської ЗОШ провів екскурсію-презентацію навчального закладу. Г.В.Гребенщикова, практичний психолог Волоківської ЗОШ провела практикум «Психодіагностичні технології. Діагностика здібностей та нахилів учнів», Е.Г.Загарчук, заступник директора Волоківської ЗОШ з виховної роботи представила гостям усний журнал «Грушівка, Волока-осередок декоративно-прикладної творчості».
Директор Старововчинецького ліцею Д.П. Чапля, презентував свій навчальний заклад та провів екскурсію, а Н.І.Лук’ян, заступник директора Старововчинецького ліцею, керівник гуртка ЦТКСЕУМ представила презентацію «Проектні технології у краєзнавчих дослідженнях вихованців ЦТКСЕУМ».
У Кам’янській ЗОШ, О.В.Карлійчук, директор Кам’янської ЗОШ, разом із колективом розповів про навчальний заклад, Є.І.Стрілак, голова профспілкового комітету представила учасникам семінару свої напрацювання, а Ю.С.Кирстюк, заступник директора Кам`янської ЗОШ, керівник гуртка БТДЮ запропонував творчий звіт «Досвід вчителя – успіх учнів».
Тренер Глибоцької ДЮСШ В.Ф.Бойко та В.Н.Григорович, майстер спорту, тренер ДЮСШ представили присутнім навчально-тренувальні заняття з волейболу та дзю-до.
Завідуючі РМК та ММК на чолі із Т.С. Богачик, заступником директора з науково-методичної роботи ІППО ЧО, побували у Коровійській ЗОШ І-ІІІ ст., де директор О.Г.Лопуляк провела екскурсію навчальним закладом, К.В.Кукурудзяк, керівник гуртка БТДЮ розповіла про систему позашкілля району, особистісно-розвивальні технології у екологічному вихованні школярів; свій виступ презентувала агіт-бригада "Vip-Zone", яка діє у навчальному закладі.
У Стерченській ЗОШ І-ІІІ ст. О.Л.Гуфу, директор школи, ознайомила учасників семінару із роботою гуртків, які діють у навчальному закладі: "Орігамі", "Вишиванка", "ДЮП", "Краєзнавчий", "Влучний стрілець". СМ.І.Боднарюк, директор Опришанської ЗОШ І-ІІІ ст., провів презентацію на тему: "Музеї Глибоччини: виховний потенціал краєзнавчих досліджень". Після чого присутні побували в музеї архіології та етнографії ім. Максиміліана Гакмана, який знаходиться в селі Опришени. Цікаво та захоплююче екскурсію музеєм провів його директор М.І.Боднарюк. Варто зазаначити, що учасники семінару були вражені екпозиціями музею: це виставки народної культури, автентичні вишиті вироби, народні костюми, стародавні речі побуту, релігійні книги, велика колекція ікон, різноманітні документи австрійського та румунського часу. Загалом в музеї виставлено понад тисячу екпонатів. Вони естетично оформлені в тематичні експозиції та дбайливо зберігаються, адже мають досить вагому історичну цінність.
У Глибоцькому ліцеї після екскурсії-презентації навчального закладу, яку провів директор Д.І.Глобак, присутні мали змогу побачити перезентацію-звіт "Проектні технології у позашкільній діяльності", яку провела В.Д.Білик, заступник директора, та побувати на екскурсії до музею Домки Ботушанської, який діє у ліцеї під кервництвом О.В.Шевченко.

На засіданні круглого столу з проблеми семінару «Забезпечення рівного доступу дітей шкільного віку до якісної позашкільної освіти. Технології модернізації змісту позашкільної освіти» виступив Швець Василь Григорович, начальник управління освіти Глибоцької РДА «Позашкілля – важлива ланка освітнього простору Глибоччини». Він ознайомив присутніх із роботою позашкільних навчальних закладів району, їх здобутками, поділився досвідом роботи у цій сфері та окреслив перспективні напрями розвитку системи позашкільних навчальних закладів.
Петро Старовойт, завідувач НМЦ виховної роботи ІППОЧО доповідав "Про програмно-методичне забезпечення навчально-виховного процесу позашкільного навчального закладу ".
Учасники семінару поділилися враженнями від побаченого, висловили свої ідеї, пропозиції щодо забезпечення рівного доступу дітей шкільного віку до якісної позашкільної освіти.
У ході засідання Михайло Бауер вів мову про покращення якісних показників роботи навчальних закладів області; створення філій БМАНУМ у Сокирянському та Вижницькому районах; наголосив на необхідності збільшення наповненості веб-сайту «Історико-краєзнавчий портрет Чернівецької області» та підкреслив, що ІСУО – перспективна форма організації роботи в системі освіти, результатами функціонування якої вже успішно користуються спеціалісти. Також Михайло Йозефович окреслив основні пріоритети та завдання щодо модернізації змісту позашкільної освіти та подякував організаторам за високий рівень підготовки семінару.
За результатами засідання круглого столу було прийнято рішення про доопрацювання рекомендацій з урахуванням зауважень, розмістити їх на нашому сайті та надрукувати у Чернівецькій обласній інформаційно-методичній газеті "Освіта Буковини".
Також у семінарі в’язали участь: В.В.Дудчак, голова Чернівецької обласної організації профспілки працівників освіти і науки; Л.М.Тарангул, заступник директора Департаменту освіти і науки, молоді та спорту Чернівецької облдержадміністрації; А.Ф.Швець, заступник директора, начальник управління фізичної культури та спорту Департаменту; О.В.Довганич, заступник директора, начальник управління сім’ї, молоді та з гендерних питань Департаменту; Ю.М. Куриш, начальник управління освіти Департаменту освіти і науки, молоді та спорту Чернівецької облдержадміністрації; О.М. Пономаренко, начальник відділу фахової освіти, ліцензування та атестації Департаменту освіти і науки, молоді та спорту Чернівецької облдержадміністрації; С.І. Прінько, начальник групи моніторингу системи освіти, господарського обслуговування та аудиту установ освіти області; Г.І.Білянін, директор Інституту післядипломної педагогічної освіти Чернівецької області;Т.С. Богачик, заступник директора з науково-методичної роботи Інституту післядипломної педагогічної освіти Чернівецької області; П.С.Старовойт, завідувач науково-методичного центру виховної роботи Інституту післядипломної педагогічної освіти Чернівецької області; начальники відділів (управлінь) освіти районних (міських) адміністрацій, завідуючі районними (міськими) методичними кабінетами, голови районних (міських) комітетів профспілки Чернівецької області.

Михайло Бауер: «Освітня галузь Чернівецької області має потужну позашкільну систему»
Михайло Бауер: «Освітня галузь Чернівецької області має потужну позашкільну систему»
Михайло Бауер: «Освітня галузь Чернівецької області має потужну позашкільну систему»
Михайло Бауер: «Освітня галузь Чернівецької області має потужну позашкільну систему»
Михайло Бауер: «Освітня галузь Чернівецької області має потужну позашкільну систему»
Михайло Бауер: «Освітня галузь Чернівецької області має потужну позашкільну систему»
Михайло Бауер: «Освітня галузь Чернівецької області має потужну позашкільну систему»
Михайло Бауер: «Освітня галузь Чернівецької області має потужну позашкільну систему»
Михайло Бауер: «Освітня галузь Чернівецької області має потужну позашкільну систему»
Михайло Бауер: «Освітня галузь Чернівецької області має потужну позашкільну систему»
Михайло Бауер: «Освітня галузь Чернівецької області має потужну позашкільну систему»
Михайло Бауер: «Освітня галузь Чернівецької області має потужну позашкільну систему»
Михайло Бауер: «Освітня галузь Чернівецької області має потужну позашкільну систему»
Михайло Бауер: «Освітня галузь Чернівецької області має потужну позашкільну систему»
Михайло Бауер: «Освітня галузь Чернівецької області має потужну позашкільну систему»
Михайло Бауер: «Освітня галузь Чернівецької області має потужну позашкільну систему»
Михайло Бауер: «Освітня галузь Чернівецької області має потужну позашкільну систему»
Михайло Бауер: «Освітня галузь Чернівецької області має потужну позашкільну систему»
Михайло Бауер: «Освітня галузь Чернівецької області має потужну позашкільну систему»
Михайло Бауер: «Освітня галузь Чернівецької області має потужну позашкільну систему»
Михайло Бауер: «Освітня галузь Чернівецької області має потужну позашкільну систему»
Михайло Бауер: «Освітня галузь Чернівецької області має потужну позашкільну систему»
Михайло Бауер: «Освітня галузь Чернівецької області має потужну позашкільну систему»
Михайло Бауер: «Освітня галузь Чернівецької області має потужну позашкільну систему»
Михайло Бауер: «Освітня галузь Чернівецької області має потужну позашкільну систему»
Михайло Бауер: «Освітня галузь Чернівецької області має потужну позашкільну систему»
Михайло Бауер: «Освітня галузь Чернівецької області має потужну позашкільну систему»
Михайло Бауер: «Освітня галузь Чернівецької області має потужну позашкільну систему»
Михайло Бауер: «Освітня галузь Чернівецької області має потужну позашкільну систему»
Михайло Бауер: «Освітня галузь Чернівецької області має потужну позашкільну систему»
Михайло Бауер: «Освітня галузь Чернівецької області має потужну позашкільну систему»
Михайло Бауер: «Освітня галузь Чернівецької області має потужну позашкільну систему»
Михайло Бауер: «Освітня галузь Чернівецької області має потужну позашкільну систему»
Михайло Бауер: «Освітня галузь Чернівецької області має потужну позашкільну систему»
Михайло Бауер: «Освітня галузь Чернівецької області має потужну позашкільну систему»
Михайло Бауер: «Освітня галузь Чернівецької області має потужну позашкільну систему»
Михайло Бауер: «Освітня галузь Чернівецької області має потужну позашкільну систему»
Михайло Бауер: «Освітня галузь Чернівецької області має потужну позашкільну систему»
Михайло Бауер: «Освітня галузь Чернівецької області має потужну позашкільну систему»
Михайло Бауер: «Освітня галузь Чернівецької області має потужну позашкільну систему»
Михайло Бауер: «Освітня галузь Чернівецької області має потужну позашкільну систему»
Михайло Бауер: «Освітня галузь Чернівецької області має потужну позашкільну систему»
Михайло Бауер: «Освітня галузь Чернівецької області має потужну позашкільну систему»
Михайло Бауер: «Освітня галузь Чернівецької області має потужну позашкільну систему»
Михайло Бауер: «Освітня галузь Чернівецької області має потужну позашкільну систему»
Михайло Бауер: «Освітня галузь Чернівецької області має потужну позашкільну систему»
Михайло Бауер: «Освітня галузь Чернівецької області має потужну позашкільну систему»
Михайло Бауер: «Освітня галузь Чернівецької області має потужну позашкільну систему»
Михайло Бауер: «Освітня галузь Чернівецької області має потужну позашкільну систему»
Михайло Бауер: «Освітня галузь Чернівецької області має потужну позашкільну систему»
Михайло Бауер: «Освітня галузь Чернівецької області має потужну позашкільну систему»
Михайло Бауер: «Освітня галузь Чернівецької області має потужну позашкільну систему»
Михайло Бауер: «Освітня галузь Чернівецької області має потужну позашкільну систему»
Михайло Бауер: «Освітня галузь Чернівецької області має потужну позашкільну систему»
Михайло Бауер: «Освітня галузь Чернівецької області має потужну позашкільну систему»
Михайло Бауер: «Освітня галузь Чернівецької області має потужну позашкільну систему»
Михайло Бауер: «Освітня галузь Чернівецької області має потужну позашкільну систему»
Михайло Бауер: «Освітня галузь Чернівецької області має потужну позашкільну систему»
скачать dle 10.4фильмы бесплатно

Контакти

Адреса:
вул. Грушевського, 1, м.Чернівці, 58010
Телефони:
55-29-66, 57-32-84(факс)
Пошта:
doncv@ukr.net

Архiв новин

Лютий 2021 (8)
Січень 2021 (45)
Грудень 2020 (63)
Листопад 2020 (58)
Жовтень 2020 (73)
Вересень 2020 (59)

Команда сайту

Адміністратор:
Смольницький Анатолій Ігорович
Пошта:
doncvpress@ukr.net

Весь контент доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 International license, якщо не зазначено інше