Інформація
  • Переглядів: 1991
  • Автор: Moderator
  • Дата: 21-11-2012, 09:53
21-11-2012, 09:53

Нові сторінки краєзнавчого літопису

Категорія: Новини / Заклади позашкільної освіти області

Упродовж багатьох років Глибоцький центр туризму та краєзнавства впроваджує у практичну діяльність гуртків технологію пошуково-дослідницької діяльності. Досвід свідчить, що це надійний шлях пізнання дитиною своїх творчих можливостей, запорука розвитку інтелектуальних здібностей та пізнавальної активності.
У цьому ми переконуємось щороку, коли проходить районний форум юних краєзнавців відповідно до Положення Всеукраїнської експедиції учнівської та студентської молоді «Моя Батьківщина – Україна».
У жовтні відбувся вже ХХ-ий форум юних пошуковців та дослідників.
В актовій залі Глибоцького ліцею осіннього дня зібрались педагоги та учні з 33 навчальних закладів району. Всього учасників було 200. З них 136 учнів та 64 педагоги. Привітати їх прийшли заступник голови Глибоцької райдержадміністрації Божеску М.К. заступник начальника управління освіти І.Ю.Цуркан, завідувач районним методичним центром О.С.Намака, начальник відділу змісту виховної роботи та позашкільної освіти О.К.Стрельчук.
Присутні мали можливість познайомитись з кращими пошуково-дослідницькими роботами Центру минулих років, з фотогазетами, навчально-методичними та інформаційно-рекламними матеріалами, подивитись відеофільми про роботу закладу. На форумі працювали 4 секції, кожна з яких мала декілька напрямків. У секції «Історичне краєзнавство» об’єктом досліджень були сторінки історії конкретного населеного пункту району, трагічні події минулого століття, життя видатних людей краю та родовідні розписи відомих уродженців Буковини.
У напрямку «Славні імена земляків» перше місце посіла науково-дослідницька робота вихованки гуртка «Юні археологи» з Опришенської ЗОШ І-ІІІ ст. Марії-Аліни Попович «Діонісій Олінеску – видатний археолог України та Румунії» (кер. Боднарюк М.І.). Юним краєзнавцям вперше вдалося зібрати архівні матеріли, друковані статті археолога, які свідчать про великий вклад уродженця Глибокої в розвиток археологічної науки.
Найкращою роботою в напрямку «Козацькому роду нема переводу» була пошукова робота учениці місцевої школи, вихованки гуртка «Спортивне орієнтування» Ксенії Костеняк «Червонодібровська Січ (кер. В.А.Баранюк) У дослідженні дівчина описала історію створення козацької Січі, детально аргументувала значимість роботи літнього козацького табору у патріотичному та громадянському вихованні учнівської молоді. Червонодібровська Січ – яскравий доказ того, що і на буковинській землі козацькому роду нема переводу.
Цікавим і змістовним у напрямку «З попелу забуття» був виступ Крістіни Ропчан та Аліни Мосорочан з Молодійської ЗОШ І-ІІІ ст. У своїй роботі «Свідчать Діти війни» (кер. В.М.Глевко) вони записали від багатьох старожилів села розповіді, спогади про важке дитинство в роки воєнного лихоліття. Ця робота юних краєзнавців є вже третьою в історико-освітньому проекті «Пам’ять»
У напрямку «Духовна спадщина мого роду» найкращою була робота Катерини Попеску з Корчівецької ЗОШ І-ІІІ ст. «Церкви Святого Василія в Корчівцях» (кер. Н.С.Юрковська). Досліджуючи минуле і сьогодення культових споруд рідного села, дівчині вдалося висвітлити їх роль у формуванні культурного, духовного та культово-релігійного середовища. Юна дослідниця робить висновок, що дійсно дві церкви у селі є духовними символами для краян та мають архітектурно-мистецьку цінність.
У секції «Географічне краєзнавство» педагоги та учні представили роботи, в яких досліджувались актуальні та маловивчені теми, а саме: географічні особливості рідного краю, екологічні проблеми, гідрологічні явища, зсувні процеси, міграційні процеси, природні ресурси, топоніми населених пунктів, мінерали рідного краю.
Переможцями стали такі пошуково-дослідницькі роботи: «Пелоїди селища Глибока: характеристика та перспективи застосування» (виконавець Микола Трафенчук, кер. Н.І.Гаврилюк, В.М.Мушій) та експедиційний загін гуртка «Географічне краєзнавство» Корчівецької ЗОШ І-ІІІ ст. «Перспективи розвитку сільського зеленого туризму в селі Корчівці» (кер. В.К.Іримеску). У другій роботі вихованка творчого об’єднання Альона Савчук пише: «Ось вже чотири роки ми вивчаємо можливості використання краси природи нашої місцевості, її історії та результатів людської діяльності для всебічного здорового відпочинку людей та їх духовного збагачення. Ми вважаємо, що саме туристична галузь загалом і активний відпочинок на селі зокрема можуть емоційно і фізично оздоровити, збагатити духовно. Село Корчівці буде цікавим для любителів екологічного, історичного, етнографічного та рекреаційного туризму».
В секцію «Етнографічне краєзнавство» увійшли такі напрямки з експедиції «Моя Батьківщина – Україна»: «Живи і возрадуйся, роде наш красний», «Із батьківської криниці». В даній секції було представлено 29 пошуково-дослідницьких робіт. Юні краєзнавці під керівництвом досвідчених педагогів досліджували теми про матеріальну і духовну культуру рідного краю, народні звичаї й обряди, зробили спробу висвітлити роль релігії у відродженні морально-культурних цінностей буковинців. Перше місце на районному форумі посіла робота «Художній світ Домки Ботушанської» (вик.Анастасія Бабина, кер. Поліщук Н.М.). У ній змістовно і переконливо розкрито роль поетеси і мисткині в розвитку образотворчого мистецтва Буковини. Цікаві матеріали долучені до роботи про відзначення 100-річчя від дня народження Домки Ботушанської в листопаді 2012 р. та відкриття музею, що носить ім’я видатної землячки. На належному науковому та дослідницькому рівні була представлена пошукова робота «Мудрість народної педагогіки» (вик. Ольга Коваль, кер. Ю.С.Коваль). У ній зібрані розповіді старожителів з різних сіл району про традиції сімейного виховання, про народні методи морального, трудового виховання дітей.
Переможцем на районному форумі стала і пошуково-долідницька робота з Корчівецької ЗОШ І-ІІІ ст. «Різдв’яні історії» (вик. Марія Чик, кер. М.В.Танасейчук). У ній висвітлено традиції святкування Різдва польської громади, яка останні два століття проживає в Корчівцях.
Вчителька Молодійської ЗОШ І-ІІІ ст., керівник гуртка «Вишиванка» О.І.Радова та її вихованці представили на конкурс пошуково-дослідницьку роботу «Традиції вишивання в Чернівецькій області». Виконавцям вдалося дослідити орнаментальні особливості, місцеву самобутність, кольорову палітру вишивки у різних районах області. Цінною ілюстрацією до роботи була вишита карта Буковини, на якій були зафіксовані характерні для кожного району традиції вишивання у візерунках.
Великий обсяг краєзнавчих досліджень зробили учні Коровійської ЗОШ І-ІІІ ст. Вони зібрали місцевий матеріал і оформили його в роботі «Сакральний зміст традиційних страв у Коровійській обрядовості» (вик. Крістіна Воробець, кер. А.К.Паладій, О.С.Намака). Яскраві ілюстрації до роботи, різноманітні рецепти народної кухні, вдалі висновки про значимість обрядової їжі зробили виступ Крістіни Воробець цікавим і успішним.
Таким чином, цьогорічна участь шкіл в роботі секції «Етнографічне краєзнавство» засвідчила, що розширився тематичний обсяг учнівських досліджень, зріс рівень їх написання і оформлення, покращилась якість ілюстративних матеріалів.
В рамках секції «Стежками рідного краю» учні навчальних закладів презентували туристсько-спортивні походи та краєзнавчі експедиції, які вони пройшли разом зі своїми керівниками за минулий навчальний рік. В секції взяли участь 18 навчальних закладів. Вже вдруге в рамках цієї секції був проведений Чемпіонат Глибоцького району з туристсько-спортивних подорожей серед учнівської молоді. В Чемпіонаті брали участь звіти про туристсько-спортивні походи не нижче третього ступеня складності. Підсумковий результат в секції складався з суми місць за презентацію подорожі та письмового звіту про туристсько-спортивну подорож.
Презентацію подорожі проводили учні безпосередньо під час проведення форуму. При цьому, крім загального враження та володіння матеріалом, до уваги бралася наявність наочності, слайд-шоу, відеофільмів, публікацій в ЗМІ про подорож. Також додаткові бали учасники могли отримати за проведення конференцій зі звітом про подорожі в своїх навчальних закладах. Друга заочна частина секції проводилась протягом декількох днів. Компетентними суддями було оцінено 17 звітів про подорожі, з яких: 11 про пішохідні походи ІІІ ступеня складності, 1 про пішохідний похід І категорії складності по масивах Горгани і Свидовець, 2 звіти про водний похід І категорії складності по річці Дністер, 1 про велосипедний похід ІІІ ступеня складності по Чернівецькій області та 1 про велосипедний похід І категорії складності по Румунії, а також звіт про географічну експедицію з активним способом пересування вздовж річки Малий Сірет.
По сумі місць перше підсумкове місце посіла робота Тарашанської ЗОШ (керівник Р.В.Щур). Друге місце з невеликим відставанням посіла робота Старововчинецького ліцею (керівник В.М.Качуляк). Третє місце виборола Глибоцька ЗОШ (керівник В.І.Єромасов).
Нещодавно, 10 листопада, в Чернівцях відбулась обласна конференція, на якій кращі краєзнавці нашого району захищали свої пошукові та науково-дослідницькі роботи, написані відповідно до положення та критеріїв Всеукраїнської експедиції учнівської та студентської молоді «Моя Батьківщина – Україна».
Учасники від Глибоцького району успішно захистили свої роботи і засвідчили, що в Центрі туризму і краєзнавства, в творчих об’єднаннях створені сприятливі педагогічні умови для повноцінного творчого, інтелектуального, духовного розвитку особистості. Лауреатами на обласному етапі стали такі роботи:
- напрям «Геологічними стежками України», тема роботи «Пелоїди селища Глибока: характеристика та перспективи застосування» виконавець Микола Трафенчук, учень Глибоцького ліцею, керівники В.М.Мушій та Н.І.Гаврилюк.
- напрям «Духовна спадщина мого роду», тема роботи «Церкви Святого Василія у Корчівцях» виконавець Катерина Попеску учениця Корчівецька ЗОШ І-ІІІ ст., керівник Н.С.Юрковська.
Переможцями на обласній конференції стали половина наших учасників, тобто четверо учнів, а саме:
– Аліна Мосорочан, Крістіна Ропчан, учні Молодійської ЗОШ І-ІІІ ст., в напряму «З попелу забуття», тема роботи «Свідчать діти війни» керівник В.М.Глевко.
– Марія-Аліна Попович, учениця Опришенської ЗОШ І-ІІІ ст., в напряму «Славні імена земляків», тема роботи «Діонісій Олінеску – видатний археолог України та Румунії», керівни М.І.Боднарюк.
– Альона Савчук, учениця Корчівецької ЗОШ І-ІІІ ст., в напряму «Географія рідного краю», тема роботи «Перспективи розвитку сільського зеленого туризму у Корчівцях», керівник В.К.Іримеску.
– Анастасія Бабина, учениця Глибоцького ліцею, напрям «Живи і возрадуйся, роде наш красний», тема роботи «Художній світ Домки Ботушанської», керівник Н.М.Поліщук.
Успішні результати районного та обласного етапів конкурсу пошукових та науково-дослідницьких учнівських робіт є доказом того, що Глибоцький ЦТКСЕУМ тісно співпрацює з навчальними закладами району. Таке співробітництво корисне й результативне в освітньо-виховному просторі, бо учні та педагоги спільними зусиллями пишуть краєзнавчий літопис рідного краю.

Відділ навчально-методичної та
краєзнавчої роботи Глибоцького
центру туризму та краєзнавства


Нові сторінки краєзнавчого літопису
Нові сторінки краєзнавчого літопису
Нові сторінки краєзнавчого літопису

Нові сторінки краєзнавчого літопису
Нові сторінки краєзнавчого літопису
Нові сторінки краєзнавчого літопису
Нові сторінки краєзнавчого літопису
Нові сторінки краєзнавчого літопису
Нові сторінки краєзнавчого літопису


скачать dle 10.4фильмы бесплатно

Контакти

Адреса:
вул. Грушевського, 1, м.Чернівці, 58010
Телефони:
55-29-66, 57-32-84(факс)
Пошта:
doncv@ukr.net

Архiв новин

Квітень 2020 (12)
Березень 2020 (86)
Лютий 2020 (150)
Січень 2020 (108)
Грудень 2019 (75)
Листопад 2019 (151)

Команда сайту

Адміністратор:
Смольницький Анатолій Ігорович
Пошта:
doncvpress@ukr.net

Весь контент доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 International license, якщо не зазначено інше