Інформація
  • Переглядів: 1351
  • Автор: Moderator
  • Дата: 13-03-2012, 10:04
13-03-2012, 10:04

Орнітологічний заказник «Чорторийський»

Категорія: Навігація / Новини

Орнітологічний заказник «Чорторийський» створений поблизу однойменного села в Кіцманському районі Чернівецької області. Заповідний об’єкт являє собою п’ять невеликих водойм антропогенного походження, розташованих поруч. Окремі з них взимку не замерзали навіть у найсуворіші морози, чим привабили у цей період певні види водоплавних птахів, а особливо лебедів. Саме з метою охорони цих представників орнітофауни й було створено заказник.
З метою привернення уваги учнівської молоді до проблем охорони птахів та їх природних біотопів, залучення учнів до активної природоохоронної дослідницько-експериментальної роботи, виховання морально-етичного ставлення до всього живого, минулого року зусиллями Головного управління освіти та науки облдержадміністрації та Чернівецького обласного центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді було ініційовано створення природоохоронного проекту «Лебеді». Основні завдання цього проекту – це розширення та поглиблення знань учнів з біології, зокрема лебедів-шипунів, їх ролі в екосистемі; проведення моніторингу чисельності виду лебедя-шипуна на території Чорторийського озера; організація учнівської молоді для здійснення практичної допомоги в підгодівлі та охороні птахів; розвиток творчих здібностей дітей, вміння спостерігати за об’єктами живої природи; виховання ціннісного ставлення до орнітофауни свого регіону, а також сприяння формуванню в учнів активної життєвої позиції в області охорони навколишнього природного середовища.
В рамках проекту вихованці гуртків Чернівецького обласного центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді разом із педагогами неодноразово здійснювали поїздки на озеро Лебедине. Підгодувати птахів і допомогти перетерпіти холоднечу цим білосніжним красеням постійно їздять і учні навчальних закладів Кіцманського, Сторожинецького, Хотинського, Глибоцького, Новоселицького, Заставнівського районів, учні м. Чернівці, про що пишуть дописувачі в газетах «Освіта Буковини», «Версії», інформують на сайті Головного управління освіти і науки облдержадміністрації. Птахи настільки звикли до дітей, що деякі з них не побоюються брати їжу прямо з рук. Діти знають, що підгодовувати птахів потрібно лише природнім кормом: зерном, кукурудзяною крупою, тощо. Не забувають і про те, що корм не повинен бути оброблений ніякими хімічними речовинами і не бути протухлим. Відвідувачі, що приїжджають у заказник «Чорторийський» помилуватися цими величавими птахами, іноді привозять корм, який для підгодівлі диких птахів абсолютно не підходить (торти, печиво, кекси і т.д.). Наслідком такої «турботи» можуть стати різноманітні захворювання і навіть загибель. Адже в природних умовах їжу цих птахів складають рослинні корми, комахи, їх личинки, черв’яки, дрібні земноводні і риби. Лебеді добувають їжу, занурюючи свою довгу шию у воду і обривають там рослини або обшукують мул, виловлюючи з нього усе їстівне.
Учні, педагоги, а часто і батьки долучаються до реалізації проекту «Лебеді» не з примусу, а за покликом душі, проявляючи тим самим чуйність, відповідальність, любов до довкілля. Це саме ті риси, які треба виховувати у всіх. І як зразок натхнення лебедями, наслідок доброчинної акції, стало проведення загальношкільної лінійки-презентації «Лебедина феєрія» в Клішковецькій ЗОШ І-ІІІ ст. Хотинського району, бесіди, диспути з проблем охорони навколишнього середовища в багатьох інших навчальних закладах області.
Звичайно, що найбільше уваги лебедям приділяють місцеві школярі. У Брусницькій школі діє екологічний загін, до якого входять учні 5-8 класів, вихованці очно-заочної біологічної школи Чернівецького ОЦЕНТУМ. Вони проводять дослідницьку роботу, вивчаючи умови проживання лебедів-шипунів на «Лебединому озері», яке знаходиться в с. Чортория. Під керівництвом своїх вчителів і науковців кафедри зоології та гідробіології факультету біології, екології та біотехнології ЧНУ ім. Ю.Федьковича вихованці здійснюють облік птахів, постійно слідкують за їх станом, проводять рейди по збору кормів, вивішують гасла з метою охорони озера та його мешканців.
Починаючи з 2004 року учні спостерігають за розмноженням лебедів та розвитком лебедят. Юннати помітили, що на кількість малят впливають умови навколишнього середовища та вплив людини. Якщо літо дощове та з бурями, тоді слабші пташенята можуть загинути вже після народження. Це пов’язано з різними причинами: рівень води на ставах то піднімається, то опускається внаслідок зливання води із ставів, що приводить до руйнування гнізда, часто люди заглядають до гнізда і це сполохує птахів . Учнями Брусницької школи досліджено також динаміку чисельності лебедів-шипунів на «Лебединому озері в осінньо-зимовий період.
В результаті спостережень також було помічено, що потомство лебедів не залишається з батьками після зимівлі. Якщо деякі молоді птахи й залишаються, то тримаються осторонь від дорослих, аж поки в період зимівлі не знайдуть собі пару. Статевозрілими лебеді стають на 3-4 році життя.
Отже, орнітологічний заказник «Чорторийський» є одним з небагатьох місць масової зимівлі лебедів на заході України, а також єдиним пунктом гніздування шипунів на Буковинському Передкарпатті. Надалі необхідно докладати максимум зусиль для забезпечення місцевої орнітофауни більш дієвою охороною, а також, особливо в суворі зими, регулярно підгодовувати водоплавних птахів, як це мало місце останнім часом з боку багатьох зацікавлених осіб.
Педагоги нашого регіону мають таку унікальну можливість як наявність зимуючих лебедів в с.Чортория для екологічного виховання учнів через пізнавальні екскурсії і практичну допомогу в підгодівлі птахів. Адже екологічне виховання у шкільному кабінеті ніколи не може бути настільки ефективним, як екологічне виховання безпосередньо в природі.скачать dle 10.4фильмы бесплатно

Контакти

Адреса:
вул. Грушевського, 1, м.Чернівці, 58010
Телефони:
55-29-66, 57-32-84(факс)
Пошта:
doncv@ukr.net

Партнери сайту a-yak.net - А як...? Розповідаємо про все, що покращує життя

Архiв новин

Серпень 2019 (43)
Липень 2019 (66)
Червень 2019 (136)
Травень 2019 (196)
Квітень 2019 (138)
Березень 2019 (206)

Команда сайту

Адміністратор:
Смольницький Анатолій Ігорович
Пошта:
doncvpress@ukr.net

Весь контент доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 International license, якщо не зазначено інше