» » » «Навчальні заклади мають забезпечити рівний доступ всіх учнів до якісної освіти» – Михайло Бауер
Інформація
  • Переглядів: 3440
  • Автор: Moderator
  • Дата: 29-02-2012, 13:39
29-02-2012, 13:39

«Навчальні заклади мають забезпечити рівний доступ всіх учнів до якісної освіти» – Михайло Бауер

Категорія: Навігація / Новини

Сьогодні, 29 лютого 2012 року, за участі начальника Головного управління освіти і науки, в Чернівецькій загальноосвітній школі І-ІІІ ст. №24 відбувся
обласний семінар керівників закладів з інклюзивною освітою.
Відкрив роботу семінару М.Й.Бауер, який закцентував увагу присутніх на тому, що в області такий семінар проводиться вперше.
«За даними статистики в області налічується понад 187 тисяч дітей дошкільного та шкільного віку, з них 41 тисяча дітей з психофізичними вадами, що складає 22% від загальної кількості дітей.
За поширеністю патологій в області серед психофізичних вад домінують:
• порушення опорно-рухового апарату – 7978 дітей (19,3 %);
• порушення зору – 6552 дитини (15,9 %);
• порушення мовлення – 6356 дітей (15,4 %);
• розумова відсталість – 1866 дітей (4,5 %);
• затримка психічного розвитку – 1230 дітей (3 %);
• порушення слуху – 420 дітей (1 %);
• аутизм – 68 дітей (0,2 %)», – зазначив Михайло Йозефович.
За його словами, нині спеціальна освіта в області має розгалужену і диференційовану систему навчально-виховних закладів.
У цьому навчальному році в Чернівецькій області функціонує 13 шкіл-інтернатів, де навчається 2104 учнів. Із них 7 спеціальних навчальних закладів, у яких навчається 970 учнів. В тому числі: одна спеціальна школа, один навчально-реабілітаційний центр, 5 спеціальних шкіл-інтернатів.
В цілому мережа спеціальних навчальних закладів для дітей різних нозологій збережена: з проблемами слуху – 1, для дітей з важкими мовними розладами - 1, для слабозорих дітей – 1, для розумово відсталих дітей – 3 реабілітаційні установи, навчально-реабілітаційний центр – 1.
У порівнянні з 2009 роком контингенти вихованців спеціальних шкіл-інтернатів області скоротилися з 1035 до 970 вихованця (на 65 учнів).
В області спеціальні навчальні заклади для дітей різних нозологій залишаються найбільш поширеною формою організації навчання дітей з особливими освітніми потребами. Це 43 % від числа дітей з особливими освітніми потребами, які відвідують загальноосвітні навчальні заклади області.
«Для покращання умов навчання дітей з 1 вересня 2011 року на базі Чернівецької спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату № 1 відкрито обласний навчально-реабілітаційний центр для дітей з особливими освітніми потребами, зумовленими складними вадами розвитку. Це перший на Буковині навчальний заклад, у якому здобувають освіту та проходять комплексну медичну, психологічну, соціальну, професійну реабілітацію діти зі складними вадами розвитку.
З метою успішної інтеграції дітей з особливими освітніми потребами у загальноосвітній простір у Чернівецькій області функціонуює 18 шкіл, які впроваджують інклюзивне навчання.
У 24 інклюзивних класах навчається 35 дітей різних нозологій: із затримкою психічного розвитку (у Вижницькому, Глибоцькому, Сторожинецькому, Хотинському районах), із вадами розумового розвитку (м. Чернівці, Новоселицькому, Путильському, Герцаївському районах), із загальним недорозвитком мовлення (Кіцманському, Кельменецькому, Вижницькому районах), із порушенням опорно-рухового апарату (Заставнівському, Герцаївському районах), зі зниженим слухом (Новоселицькому, Винницькому районах), зі зниженим зором (Сокирянському, Глибоцькому районах).
Як бачимо, у нас є дуже великий спектр нозологій, тому існують і певні труднощі. Хочу звернути вашу увагу на те, що головним документом, який регламентує діяльність у даному напрямі є Постанова Кабінету Міністрів України від 15.08.2011р. №872 «Про затвердження Порядку організації інклюзивного навчання у загальноосвітніх навчальних закладах».
У Постанові йдеться про створення безбар’єрного середовища, безперешкодного доступу дітей з порушенням опорно-рухового апарату до приміщень загальноосвітніх навчальних закладів в умовах організації інклюзивного навчання. Тільки у 42% загальноосвітніх навчальних закладів встановлено пандуси. Найбільше закладів освіти облаштовано пандусами у Новоселицькому (100%), Кельменецькому (77%), Глибоцькому, Хотинському (60%), Герцаївському (53%). В інших районах показники нижчі. Необхідно продовжити роботу по влаштуванню пандусів.
У 45 (10%) навчальних закладів облаштовано кімнати психологічного розвантаження. Необхідно створити сприятливі умови стовідсотково у всіх навчальних закладах. Інклюзивну освіту потрібно забезпечити реальною підтримкою влади.
В інклюзивній моделі освіти передбачене особистісно-орієнтоване спрямування навчально-виховного процесу, яке забезпечує асистент вчителя.
Сьогодні ставки асистента вчителя відкрито тільки у Новоселицькому районі, вчителів-дефектологів – у Кіцманському районі та м. Чернівцях», – відзначив керівник освітньої галузі краю і додав, що : «Заслуговує на увагу досвід роботи з організації інклюзивного навчання у Чернівецькій ЗОШ І-ІІІ ступеня № 24. Управління освіти Чернівецької міської ради забезпечило необхідні посади для належного супроводу навчання і виховання дітей з особливими потребами. У закладі сформовано мультидисциплінарну команду фахівців, до складу якої ввійшли ассистент вчителя, вчитель-логопед, практичний психолог, соціальний педагог, дефектолог, класовод, батьки і це дало свій результат».
Для забезпечення особистісно зорієнтованого спрямування навчально-виховного процесу у трьох базових закладах Новоселицького району (Динівецькому, Строїнецькому НВК та Зеленогайський ЗОШ І-ІІІ ст.) введено посади асистента вчителя. Укладено угоду про співпрацю із Чернівецькою спеціальною загальноосвітньою школою-інтернатом № 2 щодо надання послуг.
Начальник Головного управління наголосив на тому, що у даному контексті дуже важливою є співпраця з спеціальними школами-інтернатами, де працюють кваліфіковані фахівці. У цих закладах вже є створено консультаційні пункти для педагогів та батьків, що є дуже важливим у роботі з інклюзивним навчанням.
Як зазначив під час свого виступу Михайло Бауер, успішній реалізації корекційно-розвивальних завдань сприяє системна та послідовна робота вчителів-логопедів, дефектологів, практичних психологів, соціальних педагогів. Проте необхідно вирішити питання щодо відкриття ставок таких працівників у загальноосвітніх закладах з інклюзивним навчанням.
Забезпечення загальноосвітніх навчальних закладів області посадами практичних психологів становить 88 %, що на 5% вище минулорічної позиції.
Кількість посад соціальних педагогів збільшилась на 1% і становить 56%.
На мою думку, інклюзивна освіта передбачає істотні зміни в культурі,
Для навчально-методичного забезпечення освітнього процесу в умовах інклюзивного навчання ОПМПК розроблено індивідуальні навчальні плани, програми для дітей різних нозологій.
«Ефективність впровадження інклюзивного навчання залежить від підготовки педагогічних працівників до роботи з дітьми з особливими потребами. Протягом 2011 року курси підвищення кваліфікації при ІППОЧО пройшли 121 педагог, в т.ч. 48 вчителів-логопедів та 30 сурдопедагогів.
Серед питань, які потребують вирішення, хочу озвучити наступні:
1. Не вирішено на рівні Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України питання щодо отримання документів про освіту дітьми, які навчаються за інклюзивною формою навчання. На сьогоднішній день дана категорія дітей отримує документ загального зразку, а у додатку буде відображено досягнення дитини з предметів індивідуального навчального плану.
2. Необхідно ввести посади асистента вчителя, вчителів-логопедів, дефектологів. Переконаний, що важливою умовою інклюзивного навчання є командний підхід, або. інакше кажучи, колективний вплив на дитину з боку педагога, психолога, соціального педагога, логопеда, дефектолога, лікаря, реабілітолога, батьків. Створення такої команди є дуже бажаним, оскільки всі її учасники діють за єдиним планом, маючи можливість відстежувати і корегувати практично всі показники розвитку дитини.
3. За результатами обстеження районними психолого-медико-педагогічними консультаціями учнів 1-9 класів загальноосвітніх навчальних закладів встановлено 1831 постійноневстигаючих дітей та 283 дитини, які потребують інклюзивного навчання., що засвідчує необхідність розширення мережі навчальних закладів з інклюзивним навчанням.
4. Слід переглянути наповнюваність інклюзивних класів відповідно до п.8 Порядку організації інклюзивного навчання у загальноосвітніх навчальних закладах.
5. Необхідно продовжити роботу щодо забезпечення безперешкодного доступу до навчального закладу дітей з особливими потребами та облаштування кімнат психологічного розвантаження.
6. Чернівецький навчально-реабілітаційний центр №1 та спеціальні школи-інтернати області мають стати на сучасному етапі методичними осередками в роботі з дітьми з особливими потребами, оскільки їх досвід роботи важко переоцінити.
Підсумовуючи, хочу зауважити, що інклюзія – це перспективна форма навчання дітей з особливими освітніми потребами. Для того, щоб процес інклюзивного навчання дав позитивні результати, необхідно чітко реалізовувати принципи науковості, наступності, доступності, індивідуального та диференційованого підходів. Така форма навчання, хоча й альтернативна інтернатній, не виключає останню», – підкреслив Михайло Йозефович.
У ході організаційної частини семінару виступила начальник управління освіти Чернівецької міської ради – Валентина Малишевська. Вона розповіла присутніми про практику реалізації інклюзивної освіти у навчанні дітей з особливими освітніми потребами у загальноосвітніх навчальних закладах міста Чернівці.
«Базовими закладами для втілення заходів проекту «Інклюзивна освіта» визначені ДНЗ №17, ЗОШ №30, ЗОШ №24, МПДЮ м.Чернівців.
У всіх цих закладах функціонують консультативні пункти, де надається соціально-психологічна допомога сім’ям, які виховують дітей з проблемами у розвитку. Адже дуже важливо дати відчути батькам, що ми їх розуміємо і намагаємося допомогти. Хочу наголосити і на тому, що повноцінна реалізації інклюзії неможлива без участі суспільства.
За моїм глибоким переконанням, кожна із освітніх установ, що почали реалізацію інклюзивного підходу, знаходиться у серйозній дослідницькій і проектній роботі», – зазначила Валентина Семенівна.
Під час семінару всі присутні переглянули прямий ефір уроку читання у 1-А класі, в якому навчається одна дитина з особливими освітніми потребами. Після перегляду учасники семінару і вчитель, яка провела урок, поспілкувалися, обмінялися досвідом, ідеями, пропозиціями та почерпнули для себе чимало нового.
Планом роботи семінару передбачено ще декілька відповідних уроків та засідання круглого столу з проблеми: «Актуальні проблеми впровадження інклюзивної освіти в умовах загальноосвітнього навчального закладу».
Робота семінару триває.

«Навчальні заклади мають забезпечити рівний доступ всіх учнів до якісної освіти» – Михайло Бауер
«Навчальні заклади мають забезпечити рівний доступ всіх учнів до якісної освіти» – Михайло Бауер
«Навчальні заклади мають забезпечити рівний доступ всіх учнів до якісної освіти» – Михайло Бауер
«Навчальні заклади мають забезпечити рівний доступ всіх учнів до якісної освіти» – Михайло Бауер
«Навчальні заклади мають забезпечити рівний доступ всіх учнів до якісної освіти» – Михайло Бауер
«Навчальні заклади мають забезпечити рівний доступ всіх учнів до якісної освіти» – Михайло Бауер
«Навчальні заклади мають забезпечити рівний доступ всіх учнів до якісної освіти» – Михайло Бауер
«Навчальні заклади мають забезпечити рівний доступ всіх учнів до якісної освіти» – Михайло Бауер
«Навчальні заклади мають забезпечити рівний доступ всіх учнів до якісної освіти» – Михайло Бауер
«Навчальні заклади мають забезпечити рівний доступ всіх учнів до якісної освіти» – Михайло Бауер
«Навчальні заклади мають забезпечити рівний доступ всіх учнів до якісної освіти» – Михайло Бауер
«Навчальні заклади мають забезпечити рівний доступ всіх учнів до якісної освіти» – Михайло Бауер
«Навчальні заклади мають забезпечити рівний доступ всіх учнів до якісної освіти» – Михайло Бауер
скачать dle 10.4фильмы бесплатно

Контакти

Адреса:
вул. Грушевського, 1, м.Чернівці, 58010
Телефони:
55-29-66, 57-32-84(факс)
Пошта:
doncv@ukr.net

Архiв новин

Липень 2020 (4)
Червень 2020 (83)
Травень 2020 (116)
Квітень 2020 (94)
Березень 2020 (86)
Лютий 2020 (150)

Команда сайту

Адміністратор:
Смольницький Анатолій Ігорович
Пошта:
doncvpress@ukr.net

Весь контент доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 International license, якщо не зазначено інше