» » » "Про надання освітніх послуг дітям з особливими потребами"
Інформація
  • Переглядів: 2857
  • Автор: Moderator
  • Дата: 20-02-2012, 10:22
20-02-2012, 10:22

"Про надання освітніх послуг дітям з особливими потребами"

Категорія: Навігація / Новини

Сьогодні, начальник Головного управління освіти і науки Михайло Бауер, доповідав "Про надання освітніх послуг дітям з особливими потребами" на апаратній нараді при голові Чернівецької обласної державної адміністрації.
Головне управління освіти і науки облдержадміністрації проводить цілеспрямовану роботу щодо забезпечення рівного доступу до якісної освіти дітям з особливими освітніми потребами як в умовах спеціальних навчальних закладів так і шляхом запровадження інклюзивного навчання у загальноосвітніх навчальних закладах.
В області налічується понад 187 тисяч дітей дошкільного та шкільного віку. З них 41 тисяча (22%) з психофізичними вадами.
За поширеністю патологій серед психофізичних вад домінують:
• порушення опорно-рухового апарату – 7978 дітей (19,3 %);
• порушення зору – 6552 дитини (15,9 %);
• порушення мовлення – 6356 дітей (15,4 %);
• розумова відсталість – 1866 дітей (4,5 %);
• затримка психічного розвитку – 1230 дітей (3 %);
• порушення слуху – 420 дітей (1 %);
• аутизм – 68 дітей (0,2 %).
Протягом 2011 року обстежено 1393 дитини (в т.ч. 211 (16%) – з розумовою відсталістю, 133 (10%) – із затримкою психічного розвитку, 583 (44%) з вадами мовлення, 40 (3%) – з порушенням зору, 27 (2%) – з аутизмом, 20 (1%) – з порушенням слуху, 17 (1%) – з порушенням опорно-рухового апарату, 362 дитини з порушенням емоцій і поведінки, індивідуальними труднощами та ін. (27%). Із загальної кількості обстежених влаштовано на навчання у спеціальні школи-інтернати різного профілю 137 дітей, з них у навчально-реабілітаційний центр - 15. Індивідуальне навчання рекомендовано 337 дітям.
Банк даних дітей з особливими потребами постійно поновлюється. Це дає змогу прогнозувати розвиток мережі спеціальних навчально-виховних закладів, надавати дітям на ранніх періодах розвитку корекційну допомогу, а батькам – консультативно-методичну.
Нині спеціальна освіта в області має розгалужену і диференційовану систему навчально-виховних закладів.
В області функціонує 7 спеціальних навчальних закладів, в них навчається 970 учнів (одна спеціальна школа, один навчально-реабілітаційний центр, 5 спеціальних шкіл-інтернатів). Крім того, в м.Чернівцях функціонують 4 спеціальні дошкільні навчальні заклади.
В цілому мережа спеціальних навчальних закладів для дітей різних нозологій збережена: з проблемами слуху – 1, для дітей з важкими мовними розладами - 1, для слабозорих дітей – 1, для розумово відсталих дітей – 3 реабілітаційні установи, навчально-реабілітаційний центр – 1.
Для покращання умов навчання дітей з 1 вересня 2011 року на базі Чернівецької спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату № 1 відкрито обласний навчально-реабілітаційний центр для дітей з особливими освітніми потребами, зумовленими складними вадами розвитку. Це перший на Буковині навчальний заклад, в якому здобувають освіту та проходять комплексну медичну, психологічну, соціальну, професійну реабілітацію діти зі складними вадами розвитку.
У закладі функціонує Центр підтримки сім’ї, де батьки та усі бажаючі можуть отримати необхідну консультацію спеціалістів мультидисциплінарної команди, до складу якої входять медики, дефектологи, сурдопедагоги, олігофренопедагоги, психолог, соціальний педагог, логопед. Цікавою у плані компенсації втрачених функцій є співпраця навчально-реабілітаційного центру з кінно-спортивним клубом «Троя».
За результатами обстеження учнів 1-9 класів загальноосвітніх навчальних закладів обласною та районними психолого-медико-педагогічними консультаціями встановлено 1831 постійноневстигаючих дітей та 283 дитини, які потребують інклюзивного навчання.
У рамках експериментальних режимів функціонують 18 базових шкіл з питань впровадження інклюзивного навчання у кожному районі (місті). У 24 інклюзивних класах навчається 35 дітей з особливими освітніми потребами.
Науково-методичне забезпечення загальноосвітніх навчальних закладів з інклюзивним навчанням здійснюють Інститут післядипломної педагогічної освіти, районні (міські) методичні кабінети. В ІППОЧО введено посаду методиста з питань інклюзивного навчання, який координує питання роботи з педкадрами, соціально-психологічною та консультативною службою.
У 2011 році курсову перепідготовку пройшли 48 вчителів-логопедів, 65 педагогів з інклюзивної освіти, 30 сурдопедагогів.
Консультативну допомогу загальноосвітнім навчальним закладам щодо організації інклюзивного навчання надають обласна психолого-медико-педагогічна консультація, науково-методичний центр практичної психології та соціальної роботи Інституту післядипломної педагогічної освіти. Створено і діють районні ПМПК.
Для навчально-методичного забезпечення освітнього процесу в умовах інклюзивного навчання ОПМПК розроблено індивідуальні навчальні плани, програми для дітей різних нозологій.
Ефективність впровадження інклюзивноного навчання залежить від підготовки педагогічних працівників до роботи з дітьми з особливими потребами.
Забезпечення загальноосвітніх навчальних закладів області посадами практичних психологів становить 88 %, що на 5% вище минулорічної позиції. Найнижчі показники у Путильському (67,3%), Герцаївському, Новоселицькому (по 78%), Сторожинецькому (81%) районах.
Кількість посад соціальних педагогів збільшилась на 1% і становить 56%. Найнижчі показники у Кіцманському (7%), Вижницькому (18,6%), Путильському (20%), Сторожинецькому 21%, Сокирянському (25%) районах.
Слід переглянути нормативи щодо наповнюваності інклюзивних класів. Всього в інклюзивних класах навчається 544 учні, що на 64 учнів більше норми. Нормативів щодо наповнюваності інклюзивних класів (не більше 20 дітей у кожному) дотримуються лише у Новоселицькому, Путильському, Кельменецькому районах.
Проводиться робота щодо формування освітньо-розвивального середовища для дітей з особливими освітніми потребами шляхом забезпечення психолого-педагогічного, медико-соціального супроводу. Діти з особливими освітніми потребами залучаються до гурткової роботи у загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладах. У ЗНЗ відвідують гуртки 464 дитини з особливими освітніми потребами, у позашкільних навчальних закладах – 163.
Для забезпечення відповідного доступу до освітніх послуг особам з особливими освітніми потребами здійснено комп’ютеризацію всіх шкіл-інтернатів, встановлено сім комп’ютерних класів (207 сучасних комп’ютерів) та підключено їх до мережі Інтернет. Всі укомплектовані програмним забезпеченням відповідно до специфіки навчального закладу. У навчальних закладах встановлено 13 мультимедійних систем, діють програмно-апаратні комплекси «Профорієнтаційний термінал».
У 2011/2012 н.р. Головне управління освіти і науки працює над удосконаленням діяльності інтернатних закладів. З метою професійної соціалізації дітей з особливими освітніми потребами у вересні 2011 року укладено 13 угод між спеціальними школами-інтернатами і професійно-технічними навчальними закладами Чернівецької області.
На утримання спеціальних шкіл-інтернатів у 2011 році профінансовано 34 млн. 333 тис. грн., на 2012 рік заплановано 44 млн. 793 тис. грн.
Затверджені обсяги асигнувань задовільняють потребу у видатках на оплату праці, придбання медикаментів, організацію харчування вихованців, оплату спожитих енергоносіїв, придбання необхідного господарського інвентарю.
Для покращення роботи з цього питання пропоную:
І. Райдержадміністраціям, міським радам
1. Розширювати мережу класів, шкіл для стовідсоткового охоплення інклюзивною освітою дітей, які цього потребують.
2. Створити районні (міські) ресурсні центри для координації роботи з питань інклюзивного навчання.
3. Продовжити роботу щодо забезпечення умов безперешкодного доступу до загальноосвітніх закладів для дітей з особливими освітніми потребами. На теперішній час обладнано в'їзні пандуси у 184 навчальних закладах. Найнижчі показники у Заставнівському (9%), Сторожинецькому (4%) районах.
4. Забезпечити навчальні заклади посадами асистентів вчителя, вчителів дефектологів, логопедів у відповідності до сучасних норм та чинного законодавства.
ІІ. Головному управлінню освіти і науки облдержадміністрації:
1. Розробити типові індивідуальні навчальні плани для дітей з особливими освітніми потребами, де передбачити від 3-х до 8-ми годин корекційно-розвиткових занять на тиждень.
2. Провести семінар з питань інклюзивного навчання для відповідальних працівників управлінь, відділів освіти, керівників ЗНЗ.скачать dle 10.4фильмы бесплатно

Контакти

Адреса:
вул. Грушевського, 1, м.Чернівці, 58010
Телефони:
55-29-66, 57-32-84(факс)
Пошта:
doncv@ukr.net

Архiв новин

Липень 2020 (4)
Червень 2020 (83)
Травень 2020 (116)
Квітень 2020 (94)
Березень 2020 (86)
Лютий 2020 (150)

Команда сайту

Адміністратор:
Смольницький Анатолій Ігорович
Пошта:
doncvpress@ukr.net

Весь контент доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 International license, якщо не зазначено інше