» » » Психологічні рекомендації педагогічним працівникам, батькам з теми: “Самотність дітей під час канікул"
Інформація
  • Переглядів: 1763
  • Автор: Moderator
  • Дата: 27-12-2011, 09:17
27-12-2011, 09:17

Психологічні рекомендації педагогічним працівникам, батькам з теми: “Самотність дітей під час канікул"

Категорія: Навігація / Новини

Самотність – це психічний стан людини, який виникає в умовах ізольованості її від інших людей і дефіциту спілкування. Наслідки довгого перебування в даному стані можуть викликати серйозні зміни в психічній діяльності.
Самотність дитини як явище існує і в сімейному, і в шкільному середовищі. Іноді, учні відчувають себе самотніми саме в канікулярний період, оскільки втрачаються звичні зв’язки із однолітками, з’являється нічим не зайнятий час. Основною причиною виникнення даного стану є відсутність емоційного зв’язку з близькими, друзями. Сьогодні, через високу зайнятість батьків, спілкування з дітьми відбувається короткочасно і поверхнево, як наслідок встановлені тривалі і довірливі відносини не несуть емоційного навантаження, не ведуть до довіри та почуття безпеки. Хтось з учнів компенсує дану потребу спілкуванням із однолітками, а хтось залишається наодинці сам із собою.
Незабаром, довгоочікувані для більшості школярів зимові канікули, дуже важливо, щоб учні у цей період відчували себе щасливими й корисно проводили час. Особливо варто потурбуватися про стабільний емоційний стан учнів трудових мігрантів та учнів «групи-ризику». Вимушена розлука з сім'єю чи наявність конфлікту в ній викликає у дітей сум. Через що, такі учні схильні до «прихованої» самотності. Це, коли дитина постійно знаходиться в оточенні однолітків, дорослих спілкується з ними, але в той же час відчуває себе відчуженою. Всі ці люди йому не потрібні, точніше він не відчуває до них особливої любові і прихильності, вони для нього легко замінні. Проблема «неявної» самотності дуже поширена серед підлітків і якщо вчасно не вирішується, то переходить в іншу стадію. Вона виникає через почуття учня, що його ніхто не розуміє. Такі підлітки вважають, що якщо їм не знайти собі споріднену душу серед оточуючих, тоді навіщо вони взагалі потрібні. Тим самим вони свідомо прирікають себе на самотність. Виявити її досить складно, так як ця дитина на людях поводиться самим звичайним чином.
Варто зазначити, що самотність нерідко переживають учні з інертною нервовою системою. Наприклад, у флегматичних, неактивних осіб, самотність може призвести до депресії. Тому, таких дітей потрібно залучати в позакласну діяльність, доручати особливі завдання в рамках класу.
Таким чином, психологічна ізоляція може набувати різних форм, включати в себе різні емоції, але обов'язковими її елементами є туга і сум. Соціальна ізоляція та самотність є одними з головних причин виникнення у людини меланхолії, глибокої депресії, неврозів, психічних травм, внутрішнього дискомфорту – виникають пасивність, байдужість, туга, апатія, невмотивована тривога.
Ось чому, на сьогоднішній день залишати дитину наодинці( особливо із інтровертованою спрямованістю особисиості) з собою небезпечно. Чому? Навколо дуже багато спокус. А найбільші з них – телевізор, Інтернет та сумнівна компанія.
Звісно, у деяких школярів відразу після завершення навчання може виникнути потреба на деякий час усамітнитися і просто побути вдома. Але, в будь-якому разі, канікул може вистачити на різну діяльність, особливо, якщо подбати про неї заздалегідь.
Дозвілля – це вільний час, під час якого підліток за своїм вибором займається різноманітною діяльністю. Його потенціал полягає в широких пізнавальних, просвітницьких, рекреаційних, твор¬чих можливостях, що сприяють розвитку особис¬тості.
Так актуальність дозвіллєвої діяльності особливо підвищується під час шкільних канікул. Канікули у сфері дозвілля повинні бути насиченими заходами різнопланового характеру для повноцінного відпочинку школярів. Форми роботи у цей період можуть бути найрізноманітнішими.
Не слід забувати, що підлітковий вік – це період активного самоствердження і конкуренції за визнання. В цьому віці зрозумілою стає активність підлітка в пошуку інших, привабливих видів діяльності і значимого соціального середовища.
Якщо підліток багато часу проводить з однолітками, це лякає батьків, так як донька чи син можуть потрапити у так звану асоціальну групу, де підлітки долучаються до пияцтва, наркоманії, злочинності. Щоб захистити дитину від впливу асоціальної групи, батьки забороняють спілкуватися з підлітками, які їм не подобаються. Заборони батьків – ізоляція дитини. Ізольована дитина – самотня дитина.
По-перше, спілкування з однолітками – дуже важливий специфічний канал інформації.
По-друге, це специфічний вид міжособистісних відносин. Групова гра та інші види спільної діяльності і виробляють необхідні навички соціальної взаємодії, уміння підкорятися колективній дисципліні і в той же час відстоювати свої права, співвідносити особисті інтереси з суспільними. Поза суспільством однолітків, де взаємини будуються принципово на рівних засадах і статус треба заслужити і вміти підтримувати, підліток не може виробити необхідних дорослому комунікативних якостей. Змагальність групових взаємин, яких немає у відносинах з батьками, також служить цінною життєвою школою.
По-третє, це специфічний вид емоційного контакту. Формування відчуття групової приналежності, солідарності, товариської взаємодопомоги не тільки полегшує підлітку автономізацію від дорослих, але і дає йому надзвичайно важливе почуття емоційного благополуччя і стійкості. Для самоповаги підлітка вирішальне значення має момент, чи зумів він заслужити повагу і любов рівних, товаришів.
Отже, причинами самотності підлітка у період канікул можуть бути:
• невміння встановлювати контакти з однолітками;
• невпевненість у собі, занижена самооцінка;
• заборони батьків;
• нестача інформації, про місця, в яких можна провести змістовне дозвілля;
• страх довіритись комусь;
• страх бути неприйнятим однолітками.
Важливим є питання ставлення батьків до дозвілля власних дітей у період канікул.
В організації дозвілля дітей традиційно значна роль належить позашкільним навчальним закладам. Вони є складовою системи позашкільної освіти, яка надає дітям мож¬ливість відповідно до бажань та інтересів змістовно провести свій вільний час у колі однолітків, займа¬тися еколого-натуралістичною, туристсько-краєзнавчою діяльністю, художньою і технічною творчістю, спортивною і дослідницькою роботою.
На допомогу батькам подаємо опитувальник «Ваші здібності» (додаток 1). Попросіть вашу дитину відповісти на ряд запитань. Підрахувавши результати, ви зможете дізнатися те, до які здібності більше розвинуті у підлітка (художні, технічні, здібності до біології та ін.), а відтак зможете порекомендувати йому відвідати той чи інший позашкільний навчальний заклад та обрати гуртки та творчі об’єднання відповідно до своїх інтересів. До того ж у період зимових канікул у ПНЗ будуть проводитись конкурсно-ігрові програми, екскурсійні заходи, під час яких підлітки зможуть краще познайомитись між собою.
Ви можете порадити підлітку звернутись до психологів освітнього закладу або позашкілля, які здійснюють психологічний супровід навчально-виховного процесу, працюють над підвищенням адаптивних можливостей, комунікативних навичок під час входження в новий колектив. Важливим є самопізнання підлітком самого себе, своїх стосунків в соціумі, адаптація підлітка до нових для нього умов навчання, а також розвиток та формування навичок спілкування, так як вони є психологічним новоутворенням підліткового віку, і своєчасне закладання цих навичок сприяє гармонійному розвитку особистості. Слід враховувати і те, що підлітки активно включаються у різні види суспільно корисної діяльності, що розширює сферу їхнього спілкування, можливості засвоєння соціальних цінностей, сприяє формуванню моральних якостей особистості.
Отже, учням властива творчість, якщо дати дітям можливість вибирати, вирішувати — творчість знайде потрібне русло, чому сприяє вільніший канікулярний час. Способи організації творчої діяльності у гуртках як раз і забезпечують інтимно-особистісне спілкування у важливому для підлітка референтному оточенні.

Небезпечні наслідки самотності
• Поширення пригніченості та депресій.
• Поширення алкоголізму, в т.ч. молодіжного, юнацького.
• Поширення наркоманій.
• Зростання кількості батьків - одинаків.
• Зростання кількості осіб, що не створюють власних родин( довго або ніколи ).
• Неупорядковані сексуальні зв'язки з частою зміною партнерів та зростання венеричних захворювань.
• Зростання замахів на власне життя та завершені самогубства.
Профілактичні заходи
• відвідини виставок, театрів, ярмарків, місцевих свят
• підтримка родинних зв'язків
• спілкування з власними дітьми
• пожвавлення контактів по за межами робочих місць
• подорожі та туризм тощо.

Рекомендації:
• педагогічним працівникам проводити виховні години на тему "Чому буває самотньо"( учні середньої ланки ) та забезпечити суспільну зайнятість, творчу активність учнів (залишена наодинці людина повинна постійно здійснювати певну діяльність – це може бути ігрова робота (кросворди, ребуси, шахмати), творчість (найкраще літературна), вирішення різноманітних задач, вони необхідні для того, щоб людина не забула про існування довкілля навколо неї, про те, що вона не є єдиною істотою, про свою соціальну роль);
• працівникам психологічної служби проводити тренінгові заняття із розвитку комунікативних здібностей (люди з погано розвиненими навичками міжособистісного спілкування, низькою соціалізацією через страх потерпіти невдачу у відносинах або потрапити у психологічну залежність частіше прагнуть до самотності, особливо якщо у них вже є невдалий досвід спілкування з іншими людьми).
• батькам рекомендується на початку канікул спільно з дитиною скласти план цікавого та змістовного відпочинку, враховуючи побажання, потреби та можливості сім’ї, проводити якомога більше часу разом, спрямувати діяльність дитини на мистецтво, поезію, літературу, музику, заняття танцями або інші види психолого-естетичного відновлення.
За наявності сумнівів щодо емоційного стану учнів дорослим, педагогічним працівникам рекомендуємо скористатися опитувальником, який допоможе виявити рівень суб’єктивного відчуття самотності у підлітків та учнівської молоді.

Опитувальник: test.docx [17.85 Kb] (cкачувань: 25)скачать dle 10.4фильмы бесплатно

Контакти

Адреса:
вул. Грушевського, 1, м.Чернівці, 58010
Телефони:
55-29-66, 57-32-84(факс)
Пошта:
doncv@ukr.net

Архiв новин

Липень 2020 (4)
Червень 2020 (83)
Травень 2020 (116)
Квітень 2020 (94)
Березень 2020 (86)
Лютий 2020 (150)

Команда сайту

Адміністратор:
Смольницький Анатолій Ігорович
Пошта:
doncvpress@ukr.net

Весь контент доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 International license, якщо не зазначено інше