» » » Буковинське віче: 100 років від ідеї до реалізації
Інформація
  • Переглядів: 409
  • Автор: Moderator
  • Дата: 17-10-2018, 16:09
17-10-2018, 16:09

Буковинське віче: 100 років від ідеї до реалізації

Категорія: Новини / 100-річчя Буковинського віча

3 листопада 2018 року ми відзначатимемо століття з дня проведення Буковинського віча. 
 
У 1918 р. населення Буковини, як і всієї Європи, що була втягнута у виснажливу Велику війну, відчувало неспокій та тривогу перед майбутнім. Крім жахливих жертв війна розхитала багатонаціональні імперії та загострила питання національної ідентифікації та створення власних національних держав для таких народів як угорці, поляки, українці, чехи та ін. 
Українські політичні діячі на Буковині керуючись ідеями, що були актуалізовані різними політичними викликами, 13 жовтня 1918 р. на загальних зборах українських партій в Чернівцях проголосили своє право на українські області Буковини разом із м. Чернівці та закликали інші народи здійснити територіальний поділ краю за етнічною ознакою.
 
16 жовтня 1918 р. в Маніфесті останнього австрійського імператора Карла І народам імперії обіцяли утворення автономних національних держав у складі Австрійської федерації. Згідно з Маніфестом депутати австрійського парламенту повинні були створити національні ради, які мали б представляти інтереси своїх народів щодо самовизначення у новому федеративному устрої. 
В ці хвилюючі та бурхливі дні, 18-19 жовтня 1918 р. на зборах Національної української ради у Львові, де були присутні довірені особи з Буковини, було проголошено створення Західноукраїнської автономної національної держави у складі Австрійської федерації. Голоси частини делегатів звучали більш радикально - приєднати західноукраїнські землі до самостійної української держави. На основі рішення зборів було створено буковинську делегацію Української народної ради, головою якої призначено педагогічного та громадського діяча Омеляна Поповича.
Відтак почалася фактична «боротьба за Буковину» між українцями та румунами. Після проведення народних зборів (бл. 400 осіб ) 28 жовтня румунські місцеві лідери, на чолі із президентом Румунської національної ради Янку Флондором вимагали у президента краю графа Йозефа фон Ецдорфа передачі їм влади. На що останній не погодився, керуючись згаданим Маніфестом. 
 
А вже 3 листопада відбулися українське всенародне зібрання, що ввійшло в історію як Буковинське народне віче. За словами Ом. Поповича, таких масових зборів «ще не бачили Чернівці. З цілого краю прибули тисячі народу, інтелігенції і селян, чоловіки і жінки в святочних одягах з багатьома прапорами». 
 
Зібрання та обговорення проходили в залах Українського народного дому, Музичного товариства (філармонії) та Домі робітників. У рішенні (ухвалі) віча відзначалося, що буковинські повіти, де українці становили більшість, оголошуються українською національною територією та проголошувався протест проти зазіхань румунської сторони на українські області Буковини. Крім того, важливим рішенням був заклик до всіх національних меншин Буковини делегувати своїх представників до Української національної ради, зокрема і євреїв, які в визнавалися як окрема нація. 
 
Після завершення обговорень учасники віча зробили прохід-маніфестацію головними вулицями, площею Ринок (нині Центральна) до площі Єлизавети (нині Театральна). На вщент заповненій площі учасники віча заслухали промови та мирно розійшлися з піснею «Вже воскресла Україна». Масовість заходу (бл. 10 тис. осіб) та підтримка маніфестантами виголошених промов про самостійність української держави підкреслювало зростання національної самосвідомості серед українців міст, містечок та сіл Буковини, їх солідарність із українцями інших земель. Характер події підкреслював, що українці налаштовані рішуче, проте мирно і готові керуватися законними методами щодо реалізації права на національне самовизначення. Подія викликала неабияке патріотичне піднесення серед учасників зібрання, подарувала віру у краще майбутнє.
Українські політичні діячі готові були взяти управлінням краю спільно із румунами, як це пропонував тогочасний крайовий президент граф Й. Ецдорф. Якщо українська позиція виглядала компромісною, то румунські провідні лідери категорично виступали, щоб управління всієї Буковини перебувало у повноваженні Румунської національної ради. Відкидаючи чисельну перевагу українців, що проживали на Буковині, румуни опиралися на аргумент, що до 1775 р. ця земля входила до складу Молдавського князівства. Спроби переговорів між двома сторонами, посередниками в яких виступали єврейські політичні та громадські діячі Я. Пістінер та Н. Вендер, не дали результатів. 
 
6 листопада крайовий президент, прагнучи дотримуватись мирного розв’язання подій, передав урядову владу представникам Української національної ради та депутатові А. Ончулу як представникові румунського народу, хоча останній й не користувався підтримкою у румунських політичних колах. Таким чином, було створено українсько-румунське спільне управління (кондомініум) Буковиною. Крім того, такі дії сторін-учасників були викликані ще й породженим хаосом на Буковині, що загрожував мародерством та іншими злочинами. На кілька днів українці очолили управління краєм та самоствердились як сила, яка бере на себе політичну відповідальність за майбутнє краю та його мешканців.
Здавалося, що ваги долі перехились на бік буковинських українців, але місцеві румунські лідери вирішили вдатися до силового вирішення справ. Як з’ясувалось пізніше, буковинський румунський політичний діяч Янку Флондор звернувся з проханням до Румунії ввести війська на Буковину «з метою відновлення порядку й захисту румунських братів». Чутки, про те, що в Чернівці рухаються румунські військові швидко облетіли Чернівці, а невдовзі вони підтвердились. Вже 9 листопада румунські городяни, духовенство, студенти, офіцери та дами із квітами очікували приходу військових на площі Ринок біля Румунського дому. 11 листопада 1918 р. військові загони Румунії ввійшли у Чернівці, що надалі вилилось в окупацію краю. 
 
Подальші віхи історії на 73 роки відкинули реалізацію виголошених сподівань українців на життя у власній самостійній державі, проте ідея продовжувала жити і надихати. Тепер у 2018 р., події на українських землях столітньої давності гостро резонують у наших серцях як громадян України, закликають бути виваженими у своїх діях та не дають права допускати помилок. 

скачать dle 10.4фильмы бесплатно

Контакти

Адреса:
вул. Грушевського, 1, м.Чернівці, 58010
Телефони:
55-29-66, 57-32-84(факс)
Пошта:
doncv@ukr.net

Архiв новин

Жовтень 2020 (70)
Вересень 2020 (56)
Серпень 2020 (53)
Липень 2020 (50)
Червень 2020 (83)
Травень 2020 (116)

Команда сайту

Адміністратор:
Смольницький Анатолій Ігорович
Пошта:
doncvpress@ukr.net

Весь контент доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 International license, якщо не зазначено інше