Інформація
  • Переглядів: 1273
  • Автор: Moderator
  • Дата: 20-02-2015, 18:04
20-02-2015, 18:04

21 лютого - Міжнародний день рідної мови

Категорія: Новини / Стрічка / Для учнів та студентів

Як нема без зірок небозводу,
Як блакиті без сонця нема,
Так і мови нема без народу,
І народу без мови нема.
В. Забаштанський
Історія свята
Історія свята має дуже трагічний початок. 21 лютого 1952 року в Бангладеші влада придушила демонстрацію протесту проти урядової заборони на використання в країні бенгальської мови. Відтоді цей день у Бангладеші став днем полеглих за рідну мову. Минуло багато років. У жовтні 1999 року на Тридцятій сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО було запроваджено Міжнародний день рідної мови, а починаючи з 21 лютого 2000 року цей день відзначають і в Україні. За недовгий час свого існування це свято вже стало традиційним. Це один із тих днів, коли кожен має змогу відчути себе частиною свого великого народу, посіяти у своєму серці хоча б одну зернину любові до рідної мови. 
Наша мова сягає своїм корінням у глибоке минуле. Вже у ХV-ХVІІ ст. судове й державне листування велося українською мовою. Українську мову можна почути в близько 40 країнах світу.  Заснування Дня рідної мови має велике значення, адже за оцінками фахівців, із понад 6000 мов, які нині існують у світі, значна частина перебуває під загрозою зникнення у найближче десятиріччя. Щороку повністю перестають вживатися близько десяти мов. Для того, щоб мова не зникла, за свідченням науковців, необхідно, щоб нею спілкувалися принаймні сто тисяч людей.
10 актуальних висловів відомих людей про мову
1.Мова – найважливіший національний ідентифікатор, завдяки якому кожна нація вирізняється з-поміж інших, усвідомлюючи себе самодостатнім та самочинним суб’єктом історії (О. Федик).
2.Стан державної мови, рівень володіння нею, поширеність у різних сферах життя  – усе це показник цивілізованості суспільства (О. Пономарів).
3.Скільки української мовної території, стільки й української державності (І.Заєць).
4.Мова – це кров, що оббігає тіло нації. Виточи кров – умре нація (Ю.Дзерович).
5.Нації вмирають не від інфаркту, спочатку в них відбирає мову (Л.Костенко).
6.Мова – це не просто спосіб спілкування, а щось більш значуще. Мова — це всі глибинні пласти духовного життя народу, його історична пам'ять, найцінніше надбання віків,мова – це ще й музика, мелодика, барви буття, сучасна художня, інтелектуальна і мислительська діяльність народу (О. Олесь).
7.Українська мова має свою особливу музикальність. Ця незбагненна душа нашої мови, як золотоносна ріка, виблискує хвилями народної пісні, переливається в душу нації, творить почуттєву нерозривність українського серця й української землі. Геніальні композитори Моцарт і Бетховен, Глинка й Чайковський, Барток і Стравінський використовували українські мелодії у своїй творчості, а це значить, що вони чули вібрацію найвищих небес нашої мови  (Д.Павличко)
8.Ну що б, здавалося, слова... Слова та голос — більш нічого. А серце б’ється — ожива, як їх почує! (Т.Шевченко)
9.Кожен свідомий член нації, громадянин має охороняти честь своєї рідної мови, як свою власну честь, як честь своєї нації і своєї батьківщини (І.Огієнко).
10.Найбільше і найдорожче добро в кожного народу – це його мова, ота жива схованка людського духу, в яку народ складає і своє давнє життя, і свої сподівання, розум, досвід, почування (П.Мирний).
10 цікавих фактів про українську мову
1. Українська мова входить до трійки найкрасивіших мов у світі. На мовному конкурсі в Італії її визнали другою за мелодійністю мовою світу (після італійської). На мовному конкурсі, який пройшов у Парижі 1934 року, українську мову визнано третьою найбільш красивою мовою в світі (після французької та перської) за такими критеріями, як фонетика, лексика, фразеологія й будова речення.
2. Найдавніша згадка про українську мову датується 858 роком, а вперше українська мова була прирівняна до рівня літературної мови в кінці XVIII століття після виходу у 1798 році першого видання "Енеїди”, автором якої є Іван Котляревський. Саме його і вважають засновником нової української літературної мови.
3. Українська мова є однією з найпоширеніших мов у світі, і за кількістю носіїв займає 26-те місце в світі.
4. Українська абетка являє собою один із варіантів кирилиці, число букв у ній дорівнює 33. Порівняно з російською мовою, в українській немає великої кількості церковнослов’янських слів. Із точки зору лексики найближчими до української є білоруська (84%) і польська (70%) мови.
5. Першим букварем, виданим в Україні, був «Буквар» («Азбука»), надрукований у 1574 р. у Львові першодрукарем Іваном Федоровим. Книжка складалася з абетки, складів, зразків відмінювання і короткої читанки. До нас дійшов лише один примірник, який знайдено в Римі 1927 р. Зберігається він у бібліотеці Гарвардського університету (США). Факсимільне видання було здійснено в Києві 1964 та 1974 рр.
6. Найстарішою українською піснею, запис якої зберігся до наших днів, вважається пісня «Дунаю, Дунаю, чому смутен течеш?»
7. Найбільш вживаною літерою в українському алфавіті є літера "п”. Також на цю літеру починається найбільша кількість слів. Тоді ж як найрідше вживаною літерою українського алфавіту є "ф”. В українській мові слова, які починається з цієї літери, у більшості випадків запозичені з інших мов.
8. Найдовшим словом в українській мові є назва одного з пестицидів «дихлордифенілтрихлорметилметан». У цьому слові міститься тридцять літер.
9. Найдовша абревіатура в українській мові – ЦНДІТЕДМП, яка розшифровується як Центральний науково-дослідний інститут інформації і техніко-економічних досліджень з матеріально-технічного постачання. Вона складається з дев’яти літер.
10. Дослідники доводять, що чимало вживаних сьогодні українських слів та мовних коренів були поширені ще у часи трипільської культури, про що свідчать топографічні назви, народні пісні сонцепоклонницьких часів та значний слід у древньо-індійській мові – ведичному санскриті, джерела якого дійшли до нас з давнини.
Українські народні прислів'я про мову
Хто мови своєї цурається, хай сам себе соромиться.
Птицю пізнають по пір'ю, а людину – по мові.
Рідна мова – не полова: її за вітром не розвієш.

скачать dle 10.4фильмы бесплатно

Контакти

Адреса:
вул. Грушевського, 1, м.Чернівці, 58010
Телефони:
55-29-66, 57-32-84(факс)
Пошта:
doncv@ukr.net

Архiв новин

Жовтень 2020 (59)
Вересень 2020 (56)
Серпень 2020 (53)
Липень 2020 (50)
Червень 2020 (83)
Травень 2020 (116)

Команда сайту

Адміністратор:
Смольницький Анатолій Ігорович
Пошта:
doncvpress@ukr.net

Весь контент доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 International license, якщо не зазначено інше