» » » Обговорили особливості, здобутки та проблеми освітнього простору Буковини
Інформація
  • Переглядів: 2419
  • Автор: Moderator
  • Дата: 27-08-2014, 16:22
27-08-2014, 16:22

Обговорили особливості, здобутки та проблеми освітнього простору Буковини

Категорія: Новини / Слайдер

Сьогодні, 27 серпня 2014 року, під керівництвом директора Департаменту освіти і науки Оксани Палійчук, відбулася Серпнева онлайн-конференція працівників освіти Чернівецької області з порядком денним «Співпраця органів державної виконавчої влади та місцевого самоврядування, педагогічної та батьківської громадськості у реалізації рівного доступу вихованців до якісної освіти».

У спеціально облаштованій студії для вебінар нарад, яка знаходиться у вищому професійному училищі радіоелектроніки, також були присутні: Олена Верига – в.о заступника голови Чернівецької обласної державної адміністрації-директор департаменту соціального захисту населення; Ярослав Курко – заступник голови Чернівецької обласної ради; Світлана Фіцайло – зав. сектором мовної політики Департаменту загальної середньої та дошкільної освіти Міністерства освіти і науки України; Володимир Дудчак – голова обкому профспілки працівників освіти Чернівецької області; Григорій Білянін – директор Інституту післядипломної педагогічної освіти Чернівецької області, відповідальні працівники Департаменту освіти і науки, Інституту післядипломної педагогічної освіти Чернівецької області та інших структурних підрозділів Департаменту, керівники загальноосвітніх, професійно-технічних, позашкільних, вищих навчальних закладів.

Варто зауважити, що у кожному районі (місті) працювали спеціально облаштовані студії для он-лайн нарад.

Олена Верига під час свого виступу відзначила, що важливим завданням органів державної виконавчої влади і місцевого самоврядування є створення належних умов для навчання і виховання дітей.

За її словами, на сьогодні 34 новобудови системи освіти області включено до Регіональної програми будівництва, реконструкції та модернізації об’єктів соціальної сфери до 2015 року. Їх проектна потужність понад 9 тис. учнівських місць. Тому необхідно спрямувати зусилля на добудову саме тих закладів, будівельна готовність яких вища 70%.

«На особливому контролі облдержадміністрації питання енергозбереження. У нас створено Антикризовий енергетичний штаб Чернівецької області. Його функції – забезпечення балансу споживання і витрачення енергетичних ресурсів та впровадження актуальних заходів з енергозбереження і енергоефективності.

За наслідками співбесід та пропозицій органів управлінь, відділів освіти райдержадміністрацій, міських рад Департамент освіти і науки облдержадміністрації вийшов з клопотанням щодо збільшення тривалості зимових канікул за рахунок зменшення тривалості канікул (осінніх та весняних на 3 дні) та скорочення навчального процесу у кожному семестрі на 10 робочих днів – загалом 26 робочих днів.

Вивчається питання щодо переведення котелень з газового опалення на альтернативні види палива.

Також, залишається складним питання щодо 100% забезпечення підвозу дітей з 1 вересня 2014 року  через відсутність 34 шкільних автобусів, які були надані для обслуговування військових у зоні антитерористичної операції на сході України. Рекомендуємо вирішити зазначене питання спільно з органами місцевої влади через зміну маршруту руху автобусів, збільшення території обслуговування», – зазначила в.о заступника голови Чернівецької обласної державної адміністрації-директор департаменту соціального захисту населення.

Директор Департаменту у своєму виступі основну увагу зосередила на реаліях та перспективах освітнього простору Буковини.

«Освіта – основа розвитку особистості, суспільства, нації та держави, запорука майбутнього України, бо відтворює і нарощує інтелектуальний, духовний і економічний потенціал народу, виховує патріота і громадянина України. Без перебільшення, шановні педагоги, наша місія у суспільстві – апостольська.

Шановні педагоги, сьогодні ми творимо Україну завтрашнього дня і якою вона буде, залежить від того, які цінності ми зуміємо сьогодні виплекати у душах наших дітей. І цими вартостями мають бути – «єдина соборна незалежна Україна», «мир», «добро», «любов», «освіта», «правда», «чесність», «відповідальність» тощо», – наголосила Оксана Михайлівна.

Вона також зауважила, що у таких складних соціально-економічних умовах функціонування системи освіти краю не можна ставити надзавдань, але потрібно мислити глобально, щоб підійти системно до вирішення основних освітніх проблем, щоб поступово, спільними зусиллями творити такий освітній простір Буковини, який би сприяв реалізації головної мети української освіти - забезпечити умови для особистісного розвитку і творчої самореалізації кожного громадянина України, формувати покоління, здатні навчатися впродовж життя, створювати й розвивати цінності громадянського суспільства; сприяти консолідації української нації, інтеграції України в європейський і світовий простір як конкурентоспроможної і процвітаючої держави (Національна доктрина розвитку освіти України у ХХІ столітті).

У своєму виступі Оксана Палійчук окреслила наступні кроки щодо удосконалення роботи освітньої галузі краю:

«1.Реорганізація, структуризація органів управління освітою (Департаменту освіти і науки, молоді та спорту, ІППОЧО, комунальної установи "Група моніторингу системи освіти, господарського обслуговування та аудиту установ освіти області”). Оптимізація мережі закладів освіти.

Саме органи управління освітою забезпечують реалізацію державної політики у галузі освіти, тобто, визначають основні напрямки її розвитку, проектують, враховуючи особливості регіону, освітній простір краю та відповідають за його якість.

Створений Департамент освіти і науки Чернівецької ОДА, процеси реорганізації відбуваються у районах.

Проблемою є функціонування малочисельних шкіл. Такі навчальні заклади є великим тягарем для місцевих бюджетів. Затрати на навчання одного учня у них збільшуються від 6 тис. грн., у звичайному закладі, до 21 тис. грн.

Але найприкріше те, що при таких затратах, рівень навчальних досягнень, розвитку учнів у малочисельних школах набагато нижчий. По перше, через відсутність конкурентного середовища, по друге, – у більшості випадків учні перебувають на індивідуальній формі навчання (якщо у класі менше 5 дітей) і вивчають тільки предмети інваріативної частини навчального. Окрім того, у школах з малою наповнюваністю учнів один учитель викладає кілька навчальних предметів, відсутня повноцінна позакласна, спортивно-масова, виховна робота, що не сприяє соціалізації учнівської молоді. Вихід – ліквідація таких закладів та підвіз дітей до опорних (базових) шкіл, де є відповідні контингенти учнів, вчителів, матеріально-технічне та навчально-методичне забезпечення. Це можна робити відповідно до чинного законодавства лише за згодою громади. Як правило – громади на це не йдуть.

Оптимізація невідворотна і у сфері професійно-технічної освіти. Децентралізація управління, ресурсів неминуче призведе до неспроможності утримання даних закладів у дотаційних областях, до яких відноситься Чернівецька область. У зв’язку з цим, Департамент буде працювати над питанням створення в області багатопрофільних професійних ліцеїв (училищ) шляхом злиття двох-трьох закладів в один.

Система управління сферою освіти області буде відкритою і демократичною з урахуванням громадської думки при прийнятті управлінських рішень. З цією метою при Департаменті створено Громадську раду, у яку ввійшли науковці, представники громадських об’єднань, батьківської, учнівської, студентської громадськості, ЗМІ тощо.

Наступне, що необхідно зробити – налагодити тісну співпрацю, координацію роботи з правоохоронними органами, СЕС, структурними підрозділами МНС та іншими контролюючими органами, з органами державної виконавчої влади та місцевого самоврядування, депутатським корпусом усіх рівнів, громадськими організаціями.

Потрібно домогтися зменшення кількості перевірок.      Впродовж 2012/2013 – 2013/2014 навчальних років заклади освіти області перевірялися різними службами (окрім місцевих органів управління освітою) 2757 разів ( в середньому 1 заклад перевірявся 4 рази).

2. Утвердження державно-громадської форми управління системою освіти. Система управління сферою освіти області буде відкритою і демократичною з урахуванням громадської думки при прийнятті управлінських рішень. З цією метою при Департаменті створено Громадську раду, у яку ввійшли науковці, представники громадських об’єднань, батьківської, учнівської, студентської громадськості, ЗМІ тощо.

3. Ми плануємо створити при Департаменті освіти і науки асоціацію (об’єднання) депутатів-освітян рад усіх рівнів, які відстоюватимуть інтереси освіти при формуванні та затвердженні місцевих бюджетів, сприятимуть створенню належних умов для навчання та виховання дітей.

4. Суттєве зменшення документообігу. У середньому один орган управління освітою в області видає 736 виробничих та організаційних наказів, приймає та видає 2757 документів. Така сама ситуація і в закладах освіти.

5. Подолання корупції (ліквідація причин, мотивів корупції).

Корупція (хабарництво, кумівство тощо) – моральна хвороба українського суспільства.

Одним із механізмів боротьби з цим негативним явищем має стати відкритість, гласність збору та використання батьківських, спонсорських, благодійних коштів на утримання навчальних закладів. Звітування представників батьківського комітету на зборах, оприлюднення інформації про використання коштів на інформаційних стендах, сайтах – запорука відновлення довіри до школи.

Департамент підтримує функціонування антикорупційних скриньок, телефону довіри.      

Цілковита заборона прийому освітянами подарунків. Боротьба з примусовим репетиторством, "купівлею” оцінок, незаконним функціонуванням платних груп продовженого дня.

Дієвим механізмом для запобігання корупції та оцінювання якості надання освітніх послуг може стати обов’язкова порівняльна звітність навчальних закладів за схемою «середній бал атестата учня - середній бал ЗНО, річний бал із обраного предмета – відповідний предметний бал ЗНО». За результатами перевірок у школах, де будуть разючі відмінності, проводити переатестацію педколективу із залученням ЗМІ.

6. Підвищення якості надання освітніх послуг.

Доступ до якісної освіти – це, перш за все, доступ учня до «якісного» вчителя. Ніякі новітні технології не здатні замінити учню (студенту) живе спілкування з учителем-професіоналом (викладачем-професіоналом). Тому першочерговим завданням адміністрації навчальних закладів має бути контроль за сумлінним виконанням учителями своїх посадових обов’язків та кваліфікаційних вимог.

Підвищення якості навчання – це насамперед підвищення якості організації уроку (мотивація учіння, створення ситуації успіху, проблемність навчального процесу, використання ефективних технологій навчання, забезпечення зворотного зв’язку тощо). Основну частину навчального матеріалу учні мають засвоювати під час уроку. У навчальних закладах має панувати «культ» уроку, діяти ефективний внутрішкільний контроль. Прикро говорити, але у більшості навчальних закладів області директори та їх заступники, якщо і здійснюють контроль, то він є безсистемним, недієвим, формальним. Якість проведення уроків не аналізується, не даються рекомендації щодо покращення форм і методів роботи вчителя під час уроку. Формальність у здійсненні внутрішкільного контролю призводить до формальному підході до атестації вчителів.

Наступною проблемою низького рівня якості освіти є слабка мотивація учителів до неперервного вдосконалення професійної компетентності та саморозвитку, недостатній рівень володіння методикою навчання, педагогічними технологіями, педагогічною технікою, низький рівень інформаційної компетентності педагогів; відсутність у частині навчальних закладів умов для постійного використання інформаційно-комунікаційних технологій у навчальному процесі.

Необхідно розробити заходи щодо підвищення рівня якості знань учнів з предметів природничо-математичного циклу. І перше, що необхідно зробити – це забезпечення навчальних кабінетів матеріально-технічною базою відповідно до сучасних вимог. Адже саме з таких предметів, як фізика, хімія, біологія неможливе якісне засвоєння знань без проведення лабораторних і практичних робіт. Створення сучасних навчальних кабінетів має стати першочерговою задачею закладів освіти. Зважаючи на складну економічну ситуацію у державі, можна обійтися меншими затратами, якщо максимально використати у викладанні цих предметів інформаційно-комунікаційні технології, перш за все для проведення лабораторних та практичних робіт.

Особливої уваги потребує організація роботи з обдарованою молоддю у навчальних закладах нового типу – гімназіях та ліцеях. У гонитві за показниками відкрито чимало гімназій та ліцеїв, які відрізняються від загальноосвітніх шкіл тільки назвою.

7. Підтримка молодих фахівців.

Аналіз показує, що із 10404 педагогічних працівників загальноосвітніх навчальних закладів області – 1390 (13,4%) – пенсійного віку. У той час 755 молодих спеціалістів потребують працевлаштування. Відсутня раціональна та урівноважена пропорційність між молодими педагогами та вчителями середнього і старшого віку. Так, вчителів, які мають педагогічний стаж до 10 років, є 17,2%, від 10 до 20 років – 26%, більше 20 років – 46,8%. Така нерівновага приводить до порушення наступності в передачі вчителями різних поколінь передового досвіду, методичної та педагогічної майстерності, що у свою чергу веде до пониження якості надання освітніх послуг.

З метою забезпечення працездатній молоді гарантованого права на працю та надання першого робочого місця Департамент освіти і науки облдержадміністрації рекомендує органам управління освітою, керівникам закладів освіти, профспілковим організаціям освітньої галузі: здійснити заходи щодо формування суспільної думки про підтримку молодих спеціалістів; сприяти працевлаштуванню молодих фахівців; проводити інформаційну та роз’яснювальну роботу серед працівників пенсійного віку про можливість зменшення їх навантаження та залучення до інших форм трудового та громадського життя, про необхідність працюючих пенсіонерів поступитися місцем роботи на користь молодих педагогів.

На сайті Департаменту буде створена сторінка ”Реєстр бажаючих влаштуватися на роботу в заклади освіти області”. Завдяки цьому роботодавці зможуть їм запропонувати роботу, а також будуть мати можливість вибору.

8. Зміна підходів, форм і методів в організації виховної роботи.

Основне завдання школи – підготувати учня до самостійного життя. Як зазначено у «Основних орієнтирах виховання учнів 1-11 класів загальноосвітніх навчальних закладів» (2011), – «Метою виховання є формування морально-духовної життєво компетентної особистості, яка успішно самореалізується в соціумі як громадянин, сім’янин, професіонал».

Голова комісії з освіти ЮНЕСКО Жак Делор сформулював такі чотири основні компетенції: навчитися жити, навчитися жити разом (співжити, прощати, терпіти, йти на компроміс тощо), навчитися добувати знання, навчитися працювати.

У виховному просторі навчального закладу учень повинен бачити і «переймати» зразки культури спілкування, патріотизму, національної гідності, моральної чистоти, інтелектуальної культури, переживати естетичну насолоду від краси думки, слова, вчинку. Виховна робота це не ситуаційне моралізування на уроках, перервах, виховних годинах. Це системна, злагоджена праця педагогічної, батьківської спільноти, громадських організацій над «плеканням» особистості.

Національно-патріотичне і моральне виховання невіддільні. Неможлива любов до Батьківщини без любові, поваги, вдячності до батьків, рідної мови, культури. Патріотичні почуття треба підживлювати. У школі потрібно систематично проводити заходи, які сприяють об’єднанню шкільної родини, зміцненню почуттів національної гідності і гордості. Таким важливим елементом шкільного життя має бути щотижнева організаційна шкільна лінійка з виконанням Державного гімну, яку, відповідно до можливостей, необхідності, можна проводити у режимі відео-, радіозв’язку. Під час проведення лінійок керівники навчального закладу, представники учнівського самоврядування оголошують план роботи навчального закладу на тиждень, по завершенню – підводять підсумки всієї роботи.

Одним із елементів лінійки може бути виконання усією шкільною громадськістю Молитви за Україну, так званого «духовного гімну України» («Боже Великий, Єдиний, нам Україну храни», сл. О. Кониського, муз. М. Лисенка). Молитва – важливий елемент духовного життя віруючої людини, який має потужний морально-виховний, об’єднуючий потенціал, здійснює позитивний вплив на емоційно-вольову сферу людини. Треба зазначити, що Майдан у найважчі хвилини ставав єдиним монолітом саме завдяки щогодинному виконанню гімну і спільній молитві за Україну. Звичайно, проведення такої спільної молитви може бути започатковане тільки за згодою батьківської та педагогічної громадськості. І, найголовніше, до виконання «духовного гімну» учнів треба готувати.

Національна програма виховання дітей та учнівської молоді в Україні (затверджена 01.07.2004, №1-7/6-98 ) визначає пріоритетною ідею прилучення учнів до моральних цінностей через створення особистісної форми у контексті організації навчальної діяльності, що передбачає подачу змісту навчального предмета як історію розвитку інтелектуальних і особистісних надбань творців певних культурних цінностей. При цьому ті чи інші ідеї, закономірності, поняття пропонуються не у формально-абстрактному вигляді, а через життя особистостей – творців цих культурних здобутків. Таким чином, учень, вступаючи у спілкування з конкретною історичною постаттю, за відповідного педагогічного керівництва, разом із науковими знаннями та вміннями оволодіває системою морально-духовних цінностей. Такий підхід мав би давати належні результати, однак, як уже йшлося вище, за правильної організації навчально-виховного процесу, педагогічної майстерності вчителя, його вміння у кожній конкретній особистості відомих постатей української та світової культури виокремити і показати учням зразки моральних якостей. Чи реалізується даний підхід у повній мірі у навчальному процесі школи? Як повідомляє газета «Урядовий кур’єр» за 27.09.2012 р., опитування українських школярів на тему «Хто ваш ідеал» показало, що учні не назвали жодного українця, на якого хотіли б бути схожими, їхніми кумирами є представники зарубіжних держав, які зуміли швидко заробити гроші. Однак, даний підхід не реалізується у навчальному процесі

Запровадження курсів духовно-морального спрямування віднесено до пріоритетних напрямків модернізації змісту освіти у загальноосвітніх навчальних закладах області. Це курси світоглядного, морального, позаконфесійного характеру. Викладатись вони можуть лише за письмової згоди батьків школярів та за наявності підготовленого вчителя.

9. Взаємодія сім’ї і школи у вихованні дітей, запобігання «педагогічного дисонансу» у вихованні учнів.

Зміцненню родинних стосунків, налагодженню тісної співпраці школи та сімї у справі виховання дітей сприятиме проведення днів відкритих дверей, родинних виховних заходів, залучення батьків до організації виховних заходів (зустрічей, екскурсій, подорожей, змагань). Підвищення педагогічної культури батьків систематичним проведенням педагогічних лекторіїв, круглих столів, зустрічей з психологами, лікарями, громадськими, релігійними діячами тощо.

10. Модернізація всієї системи методичної роботи.

Ми маємо чітко налагодити систему: моніторинг (усіх аспектів функціонування освітнього закладу, напрямів, форм організації навчально-виховного процесу) – теоретичні та емпіричні педагогічні дослідження щодо підвищення якості надання освітніх послуг – забезпечення методичного супроводу педагогічної діяльності вчителів через створення навчально-методичних комплексів, розроблення методичних рекомендацій.

11. Підвищення соціального захисту учасників навчально-виховного процесу (учнів, педагогів). Створення позитивного іміджу освітньої галузі краю, піднесення престижу учительської (педагогічної) праці.

12. Покращення фінансування освітньої галузі краю, зміцнення матеріально-технічної бази закладів освіти.

Звичайно, це далеко не весь спектр проблем і викликів, які стоять перед освітньою галуззю краю. Кожна ланка освіти має ряд своїх особливих проблем і потребує накреслення шляхів, визначення механізмів їх вирішення.

Варто сказати і про те, що всі зусилля організаторів державного, регіонального, локального (простір навчального закладу) рівнів спрямовані на створення (забезпечення) найбільш оптимального і ефективного індивідуального простору навчання і виховання кожного учня (студента). Тобто, всі елементи педагогічного процесу (методи, прийоми, форми роботи), нововведення, повинні оцінюватися крізь призму їх важливості, доцільності, ефективності у процесі особистісного розвитку учня: чи сприяє це зміцненню його здоров’я, чи полегшує процес засвоєння знань, формування умінь, ключових та конкретних предметних компетенцій тощо.

Потужність освітнього простору Буковини визначається тим, настільки кожній буковинській дитині у ньому забезпечений доступ до якісної освіти (дошкільної, загальної середньої, позашкільної…), відповідно до потреб (інклюзивна, індивідуальна, дистанційна форми навчання), інтересів, здібностей.

Освітній простір Буковини функціонує, розвивається і має вагомі здобутки. Коротко про них.

Ми пишаємось досягненнями Пашковської Ольги Валеріївни, випускниці ліцею № 3 медичного профілю Чернівецької міської ради, срібного призера Міжнародної олімпіади з екології «INEPO - 2014» у м. Стамбулі (Туреччина), Пекарського Юрія Вікторовича, учня 11 класу гімназії № 4 Чернівецької міської ради, бронзового призера Міжнародної олімпіади з астрономії у м. Вільнюсі (Литва). У складі Всеукраїнської команди «Юних астрономів» восени 2014 року братиме участь у змаганнях в м. Ташкенті (Узбекистан).

Маємо гарні результати на ІV етапі Всеукраїнських учнівських олімпіад з навчальних предметів у 2013/2014: переможцями стали 38 учасників обласної команди з 80 (47, 5 %). Найбільшу кількість дипломів вибороли учні загальноосвітніх навчальних закладів м. Чернівців – 26. Водночас відзначається погіршення результатів команд з української мови і літератури, історії, географії, фізики, трудового навчання. Відсутні переможці на IV етапі з біології (загальне рейтингове місце – 27), хімії (загальне рейтингове місце – 24-28), математики (загальне рейтингове місце – 25-28), інформатики (загальне рейтингове місце - 22-28), фізичної культури (22-28). Загальне рейтингове місце участі учнівських команд Чернівецької області в ІV етапі Всеукраїнських олімпіад у 2014 році – дев’яте (у 2013 році – п’яте).

На жаль на Всеукраїнських інтернет-олімпіадах ми не вибороли жодного диплома, на Всеукраїнських учнівських турнірах всього 3 (1-учасника, 2-за ІІІ місце).

У 2013/2014 н.р. Буковинська Мала академія наук учнівської молоді розширила мережу відділень та секцій. З 41 юного дослідника, що представляли Буковину на III (державному) етапі Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт, переможцями стали 25 учнів, що складає 61% від представлених робіт. У розрізі областей Чернівецька область посідає 9 місце.

Відрадно, що на Всеукраїнському конкурсі «Учитель року»-2014 ми маємо двох переможців: у номінації «Директор школи» – Цуркан Людвига Павлівна, директор спеціалізованої школи № 41 м.Чернівців, спеціаліст вищої категорії, вчитель-методист (ІІ місце); у номінації «Трудове навчання» – Палій Юрій Васильович, вчитель трудового навчання Чернівецької ЗОШ І-ІІІ ступенів №38, спеціаліст вищої категорії (ІІІ місце).

Позитивні зміни маємо у цьому році за результатами ЗНО:

- в області воно було організоване на досить високому рівні (не зафіксовано суттєвих порушень, про що свідчать відгуки громадської організації «Опора»);

-12 осіб отримали по 200 балів (з історії України, біології, хімії, світової літератури, фізики м.Чернівців, Заставнівського та Глибоцького району);

- відслідковується тенденція щодо зменшення кількості учнів, які не подолали 124-бальний бар’єр: 2014 рік – 7,6%; 2013 – 8,4%; 2012 – 9,6%.

Разом з тим, освітній простір Буковини має серйозні проблеми, які стосуються якості надання освітніх послуг, дотримання вчителями професійної етики, добросовісного виконання своїх посадових обов’язків тощо. Зокрема, особливо «красномовно» ці проблеми підтверджує той факт, що Чернівецька область на 4 місці (13,075%) в державі за кількістю медалістів, але на останньому місці – за результатами підтвердження своїх знань медалістами при складанні ЗНО. Тобто, як це не прикро визнавати, – більшість цьогорічних буковинських медалістів є «липовими».

Департамент освіти і науки Чернівецької ОДА накреслив програму розвитку, підвищення якості освітнього простору Буковини».

У ході Серпневої он-лайн конференції також виступили: Ярослав Курко – заступник голови Чернівецької обласної ради; Антоніна Скидан, завідуюча Усть-Путильського ДНЗ Путильського району – «Дошкілля Буковини: кроки до якісної освіти»; Мар`яна Вовчук, практичний психолог обласного навчально-реабілітаційного центру №1 – «Надання якісних освітніх послуг дітям з особливими потребами»; Степан Мельничук, ректор Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, доктор фізико-математичних наук, професор – «Підвищення якості освіти у контексті нового Закону України «Про вищу освіту»;  Георгій Олійник Северинович, начальник управління освіти Чернівецької міської ради – «Децентралізація – перспективний напрямок розвитку освіти»; Володимир Дудчак, голова обкому профспілки працівників освіти Чернівецької області – «Соціально-економічний захист освітян – головне завдання профспілки».

За результатами Серпневої конференції прийнято Ухвалу, з якою, після доопрацювання з урахуванням всіх пропозицій та зауважень, ви зможете ознайомитися на сайті Департаменту освіти і науки та на сторінках інформаційно-методичної газети «Освіта Буковини».
 

 

 


 


 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

скачать dle 10.4фильмы бесплатно

Контакти

Адреса:
вул. Грушевського, 1, м.Чернівці, 58010
Телефони:
55-29-66, 57-32-84(факс)
Пошта:
doncv@ukr.net

Архiв новин

Жовтень 2020 (70)
Вересень 2020 (56)
Серпень 2020 (53)
Липень 2020 (50)
Червень 2020 (83)
Травень 2020 (116)

Команда сайту

Адміністратор:
Смольницький Анатолій Ігорович
Пошта:
doncvpress@ukr.net

Весь контент доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 International license, якщо не зазначено інше